2014. november 27., csütörtök

Régimódi csokoládétorta

Nigella Lawson receptje. Ezt a tortát előszeretettel készítem különböző alkalmakra. Kicsit olyan, mint a Pom-Pom. Ha akarom ünnepélyes, ha akarom hétköznapi finomság.

Hozzávalók: tésztához: 20 dkg liszt, 20 dkg cukor, 1 teáskanál sütőpor, fél teáskanál szódabikarbóna, 2 teáskanál vanília kivonat, 1,5 dl tejföl, 17 dkg puha vaj, 4 dkg kakaó, 2 tojás; krémhez: 18 dkg étcsokoládé, 7 dkg vaj, 1 evőkanál Golden szirup, 1 teáskanál vanília kivonat, 1,25 dl tejföl, 10-12 dkg porcukor

A tésztához a lisztet, a cukrot, sütőport, szódabikarbónát, vanília kivonatot, tejfölt, vajat, a kakaót és a tojásokat robotgéppel jól összekeverjük. A tésztát 2 db 20 cm átmérőjű tortaformába töltjük, 180°C-on 30 perc alatt készre sütjük. Közben a krémhez az étcsokoládét és a vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a Golden szirupot, a vanília kivonatot, és a tejfölt. Jól összedolgozzuk, majd hozzákeverjük az átszitált porcukrot. Simára keverjük a krémet.
Az egyik tortalapot rátesszük a tálalótálra, a tetejét megkenjük a krém harmadával, majd ráillesztjük a második lapot, ezt is megkenjük a krém harmadával. A krémet a torta tetején rusztikusan, hullámmintásan hagyjuk, nem kenjük el simára. A maradék krémmel a torta oldalát is bevonjuk.
Nekem nincs 20 cm átmérőjű tortaformám egy sem, nem hogy kettő. Így 27 x 27 cm-es szögletes formában sütöttem a teljes masszát, majd kettévágtam a tésztát.
Díszítéshez liofilizált (fagyasztva szárított) egész málnaszemeket használtam. Az édes sütemény és a savanykás málna frissessége remekül összepasszolt.

Update: 2014. 11. 29.

Szülinapra készítettem el újra ezt a tortát. A zöld-fehér szín fontos volt, hiszen egy nagy drukkernek készült. A díszítés (rózsa, felirat, körbefutó díszítés) Wilton receptje, az úgynevezett Buttercream icing. Nagyon klasszul működött.

2014. november 24., hétfő

Habcsók

A karácsonyfa nálunk minden évben nagyon díszes. Nem vagyok híve a "csak arany és piros" vagy a "csak kék és ezüst" díszítésnek. Nálunk a gyerekkori, családi díszek, habcsókok, szaloncukrok és mézeskalácsok is felkerülnek a fára. A lucfenyőnek hihetetlen illata van, és amikor ez a finom fenyőillat habcsók és mézes illattal párosul, az valami fantasztikus.
Minden évben elkészítem a habcsókot. Eddig klasszikus módon készítettem, amikor vízgőzön kell felverni a tojáshabot. Idén úgy gondoltam, kipróbálom a másik módszert, amikor cukorszirupot kell főzni. A cukorszirup készítéséhez elengedhetetlen a cukorhőmérő. Tavaly nyáron sikerült beszereznem Bécsben a megfelelőt. Nálunk csak digitálisat lehet venni, vagy olyan nagy méretűt, aminek csak egy kondérban van értelme. A nem digitális hőmérő előnye, hogy nem merül le az elem éppen akkor, amikor használni szeretném.

Az interneten találtam ezt a receptet.

Picit módosítva, az enyém így nézett ki:
109 g tojásfehérje, 436 g kristálycukor, 174 g víz. A lényeg, hogy a tojásfehérje tömegének négyszerese kell cukorból, és 1,6-szerese vízből. Ezt nagyon könnyű kiszámolni, így akár több, akár kevesebb habcsók készítésének is nekiállhatunk. Ezt az arányt muszáj megtartani, akkor is, ha sokalljuk a cukrot.
A cukor negyedét a tojásfehérjéhez keverjük, a többi részét pedig a vízhez adjuk. A cukrot 120°C-ra kell felfőzni. Ez a fok fontos, ezért nélkülözhetetlen a hőmérő. A felvert fehérjéhez lassan, vékony sugárban adagoljuk a szirupot. A habverőt lassú keverésre állítsuk. Ha gyors fordulaton megy, akkor "ráfagy" a cukor a lapátra, és nem kerül bele a habba. Ha minden cukrot beletettünk, akkor már lehet gyors keveréssel kihűlésig habosítani. A habot habzsákba tesszük és zsírozott, lisztezett sütőlapra karikákat nyomunk belőle. Díszíthetjük apró, színes cukorkákkal is. 100°C-os sütőben légkeveréssel kb. 2 órát szárítjuk. Akkor jó, ha a sütőlapról egyszerűen le lehet emelni.