2017. október 26., csütörtök

Karácsonyi gyertya - Szent család

Régóta csodáltam az otthon, viaszlappal díszített gyertyákat, készüljön az bármilyen családi eseményre vagy ünnepre. A gyertyák általában annyira szépek, hogy nincs szívem meggyújtani őket. Azonban kedves barátnőm azt tartja, ha a gyertyákat nem gyújtjuk meg, nem teljesítik be a feladatukat és elkárhoznak.
A gyertyadíszítés megtanulása régóta dédelgetett vágyam. Sikerült elkészítenem néhányat.

Hozzávalók: 1 db ekrü színű hengergyertya (11 cm magas, 5 cm átmérőjű), továbbá színes viaszlapok: matt arany, magasfényű arany, világoskék, égkék, fekete, rozsdabarna, világosbarna, fehér, rózsaszín; vékony arany szegély és egy pici üstökös formájú kiszúró

A mintát először skiccpapírra (zsír- vagy pauszpapír) átmásoljuk. Ezután az alapra, ami ebben az esetben a matt arany, átrajzoljuk. Rárajzoljuk az alap viaszlapra a további darabok helyét is. Majd szépen sorban átrajzoljuk a színes viaszlapokra a megfelelő formát. Szikével kivágjuk, összerakjuk a kép darabjait és óvatosan a gyertyára egyengetjük. Megfelelő méretet vágunk az arany szegélyből is, majd azt is ráhelyezzük. Végül az üstökös következik.
Ez az első gyertyám, de azt hiszem, továbbiakat is készíteni fogok, nagyon jó buli!

2017. október 19., csütörtök

Barna sörös marhapörkölt

Szeretem a pörkölteket, tokányokat, zaftos húsokat. Szerintem az ízletes alkohol, mint pl. a barna sör nagyon finom aromát kölcsönöz nekik. Természetesen az alkoholtartalom elfő, így nem okozhat gondot. Sokan készítenek pincepörköltet vörösborral, de én valahogy a barna sör kesernyés zamatát jobban kedvelem.
Az én pörköltem így készül:

Hozzávalók: 50 dkg marhalábszár vagy nyak, 3 evőkanál liszt, kevés kókuszzsír, 3 nagyobb vöröshagyma, 1 evőkanál paradicsomsűrítmény, 1 zöldpaprika, 1 paradicsom, só, bors, lehetőleg friss kakukkfű és rozmaring, 4 szem borókabogyó, kevés cayenne bors, 3 dl barna Krusovice

A húst megtisztítom, felkockázom, és megszórom a liszttel. A zsiradékot egy vaslábosban megolvasztom, és kisebb adagokban megpirítom benne a húskockákat. Amikor ezzel elkészültem és az utolsó adag húst is kivettem a lábosból, beleteszem az apró kockákra vágott hagymát, kicsit lepirítom, hozzáadom a paradicsompürét, jól elkevergetem. Beleteszem a zöldségeket és a fűszereket, majd a húst. Ízlés szerint sózom, borsozom. Hozzáöntöm a sört és annyi vizet, hogy még ne lepje el teljesen. A lábos tetejét ráteszem és addig főzöm, míg a hús teljesen megpuhul. A liszttől kellemesen sűrű lesz a szaftja. Aki sűrűbben szereti, tehet még bele lisztet sűrítésként.
Gyakran van, hogy a pörköltet, ragut, amit hosszabb időn keresztül kell készíteni, a sütőbe teszem. A vasedényt felforrósítom, és az étel is forró, amikor a 180°C-os sütőbe teszem. Ott szintén addig főzöm, amíg elkészül.
Illik hozzá burgonyapüré, egyszerű tört burgonya, párolt rizs, galuska, de mi tarhonyával kedveljük leginkább. Hozzá egy nagy adag hűvös uborkasaláta… verhetetlen.

2017. október 12., csütörtök

Mézeskalács

Lassan itt az ideje, hogy újra mézeskalácsokat süssünk. Karácsonyra, de akár húsvétra is, nagyon szeretem készíteni. Az alábbi oldalon lévő recept szerint készítettem, egy kicsit megnövelve az adagokat, azaz kell hozzá:

50 dkg liszt, csipet só, 3 teáskanál őrölt gyömbér, 3 teáskanál őrölt fahéj vagy szegfűszeg, 18 dkg vaj, 20 dkg méz, 3 tojássárgája, 3/4 teáskanál szódabikarbóna

A lisztet, a szódabikarbónát, a sót és a fűszereket összekeverjük. A vajat elmorzsoljuk benne. Hozzáadjuk a mézet, a tojássárgáját, jól kidolgozzuk a tésztát. Egy fél órára hideg helyre tesszük. Nyújtjuk, és formázzuk, majd előmelegített sütőben 180°C-on aranybarnára sütjük.

Készítettem kakaós tésztát is, az alábbiak szerint: 50 dkg liszt, csipet só, 3 teáskanál őrölt gyömbér, 3 teáskanál őrölt fahéj vagy szegfűszeg, 18 dkg vaj, 5 dkg kakaópor, 20 dkg méz, 3 egész tojás, 1,5 teáskanál szódabikarbóna
Ugyanúgy gyúrtam belőle tésztát, mint fent.

A kimaradt 3 tojásfehérjét kissé felhabosítottam, összekevertem porcukorral, kevés citromlével, majd díszítettem a kisült kalácsokat.