2016. január 30., szombat

Sütőtökös puszedli

Nagyon szeretem a sütőtököt, különböző ételeket készítettem már belőle, ideje volt egy sokáig
eltartható keksznek.
Az alaprecept a Kifőztük oldalán jelent meg, de a saját számíze szerint átalakítottam. Előnyére vált!

Hozzávalók: 60 dkg liszt, 1 teáskanál szódabikarbóna, 2 teáskanál karácsonyi fűszerek (nálam őrölt szegfűszeg, kardamom és gyömbér), 1/4 teáskanál só, 10 dkg vaj, 22 dkg barna cukor, 15 dkg tökpüré, 7 dkg kefir, 1 tojás, kevés porcukor

Lisztet a szódabikarbónával, a fűszerekkel, sóval összekeverjük. Egy másik tálban a puha vajat habosra keverjük a cukorral, beleütjük a tojást és jól kikeverjük. Hozzáöntjük a kefirt, majd a tökpürét. A lisztet hozzáadva jól kidolgozzuk. Kisebb diónyi gombócokat formálunk belőle, porcukorban megforgatjuk, sütőpapírral kibélelt tepsire rakosgatjuk, kicsit meglapítjuk a tetejüket, és 175-180°C-on 10-15 percig sütjük.
Mennyei finom, csodás a színe és valóban nagyon sokáig eláll.

2016. január 21., csütörtök

Ananászos csirkemell

Szerintem minden családnak megvan a kedvenc hawaii csirkéje. Ez most az enyém:

Hozzávalók: 50 dkg csirkemell filé, 1 konzerv körszeletes ananász, 20 dkg vékonyra szelt edami sajt, 10 dkg feta sajt, oregánó, őrölt mustármag

A csirkemellet vékonyra felszeljük, majd kevés oregánóval és mustárporral fűszerezzük. Ráaprítjuk a fetasajtot, beborítjuk sonkával és az ananász szeletekkel. Ezen szépen elrendezzük a sajtszeleteket és 170°C-os sütőben kb. 35 perc alatt készre sütjük. Ha a sajt nem pirult meg eléggé, még a grill alá szoktam tenni pár percre.
Zöldfűszeres rizzsel tálaltam.

2016. január 14., csütörtök

Meyer citromos pohárkrém

Nagyon szeretem a Meyer citrom különleges, melengető, de mégis citrusosan fanyar ízért. Ilyent a hagyományos citrom nem tud produkálni. Amikor szezonja van a gyümölcsnek, szívesen vásárolok belőle és készítek desszerteket.
Egy nagyon egyszerű, diétás finomság receptjét mutatom be.

Hozzávalók: 2 Meyer citrom leve, 5 dl víz, 10 dkg xilit, 5 dkg búzadara, 2 teáskanál zselatinpor, banán szeletek és narancsfilé a "töltelékhez", díszítéshez

A citromlevet elkeverjük a vízzel, hozzáadjuk a xilitet és a zselatinport, majd elkeverjük benne a búzadarát is. Addig főzzük, amíg besűrűsödik.
Poharakba adagoljuk, elrendezzük benne/rajta a gyümölcsöket, majd hűvös helyen tartjuk, míg megdermed.
Ebből a mennyiségből 5 adag lesz.
Kellemesen citrusos, könnyű desszert.

Aki nem diétázik, nyugodtan rétegezheti babapiskótával is, a tetejét csokiforgáccsal díszítheti.

2016. január 6., szerda

Padlizsános lasagne

Nagyon szeretem a zöldséges tésztaételeket különféleképpen variálni. Ezek is azok közé az ételek közé tartoznak, amelyeket hamar össze lehet dobni, ha muszáj, de lassan is el lehet készíteni, ha van rá idő.
Ma ráértem, így "lassú étel" készült. Magam készítettem a paradicsomszószt és a tésztát is.

Hozzávalók a tésztához: 1 tojás és liszt (BL-80 és teljes kiőrlésű tönkölyliszt, fele-fele), kevés só
A hozzávalókból kemény tésztát gyúrunk, majd több részletben (én háromba vágtam) hajszálvékonyra nyújtjuk. Szerintem akkor jó, amikor a tönkölyliszt rostjai átlátszanak a tésztán. Meglisztezzük és félretesszük száradni.

Hozzávalók a paradicsomszószhoz: 50 dkg paradicsom, 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál olíva olaj, pár ágacska kakukkfű, pár levél bazsalikom, kevés borsikafű, fél rúd fahéj, 2 szem egész csillagánizs, só
A vöröshagymát felszelem, majd kevés olajon megdinsztelem, majd rádobom a felszeletelt fokhagymát is. A paradicsomokat felkockázom, hozzáadom a hagymához, kissé lepirítom. Hozzáadom a zöldfűszereket, sózom ízlés szerint, majd pár csepp tabasco szószt adtam hozzá. Mi enyhén csípősen szeretjük. Amikor a paradicsom és a hagyma szétfőtt, átpasszíroztam. A paradicsomszószt visszatettem a gázra, kis lángon kicsit besűrítettem.

Töltelék: 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál olíva olaj, 50 dkg pulyka darált hús, 2 kisebb padlizsán, 25 dkg bébispenót, maradék tejföl, 10 dkg szeletelt sajt, 1 kisebb konzerv vörös bab

A töltelékhez egy serpenyőben felmelegítettem az olajat, megdinszteltem rajta az apróra vágott hagymát és felszeletelt fokhagymát. Majd átpirítottam rajt a darált húst.
A padlizsánt megmostam, vékonyra felszeltem. A szeleteket megsóztam, és fél citrom levével meglocsoltam, majd műanyag szitába tettem, és hagytam, hogy a leve lecsöpögjön.

Egy tűzálló tál aljába tettem pár kanál paradicsomszószt, erre ráhelyeztem a padlizsánkarikákat úgy, hogy egy sorban kitöltsék a tál alját. Elosztottam rajta a hús harmadát, majd a spenót felét, és pár szelet sajtot tettem rá. Erre következett a tészta, szintén úgy, hogy teljesen betakarja a keveréket.
Erre a paradicsomszósz egyharmadát tettem, pár kanál tejfölt, majd így rétegeztem tovább: padlizsán, hús, spenót, sajt, tészta, paradicsomszósz, padlizsán, hús, bab, sajt, tészta, paradicsomszósz és tejföl.
Mi nem szeretjük, ha a tetején lévő sajt megpirul, ezért legfelülre nem került sajt. Ha valaki szereti, reszeljen rá nyugodtan.
Befedtem alufóliával, hogy a keletkező gőzben a tészta megfőljön. 180°C-ra előmelegített sütőben sütöttem 50 percig.