2016. március 24., csütörtök

Arrabiata muffin

Szeretem a muffint, akár reggelire is, édesen, sósan, minden formában. Ez most egy sós muffin
receptje.

Hozzávalók: 45 dkg liszt, 5 dkg zabpehely, 1 ek. puffasztott amarant, 1 tk só, bors, kakukkfű, curry por, pirospaprikapor, 2 teáskanál szódabikarbóna, 3 tojás, 0,6 dl olaj, 4 evőkanál ajvar, 20 dkg túró, 10 dkg 20%-os tejföl, 2 dkg szárított paradicsom felaprítva; 2 dkg reszelt parmezán a tetejére

A muffin formát kivajazzuk vagy papírkapszlikat teszünk a mélyedésekbe. A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. A lisztet, szódabikarbónát egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a fűszereket és a sót. A tojásokat sz olajjal felhabosítjuk, hozzákeverjük az ajvárt és a tejfölt is, majd beletesszük a túrót is. Gyors mozdulatokkal sima tésztává keverjük, hozzáadjuk a paradicsomot és keverünk rajt néhányat. Fagyis kanállal a sütőformába adagoljuk, majd a muffinok tetejére kevés sajtot teszünk. Nekem 24 db lett ebből a mennyiségből. Kb. 20 perc alatt megsütjük, majd sütőből kivéve rácson kihűtjük.
Egy tartalmas levessel tökéletes ebéd. Ha pár nap múlva még van belőle, érdemes felszelni, grillserpenyőben (olaj nélkül) átsütni. Tökéletes reggelire pirítós helyett.

2016. március 15., kedd

Joghurtos, rebarbarás, banános szelet

Nálam többnyire van a fagyasztóban feldarabolt rebarbara. Most ebből készült a sütemény, de természetesen frissből is ugyanolyan finom.

Hozzávalók: 4 tojás, 2 dl nádcukor, 2,5 dl joghurt, fél dl olaj, 6 dl liszt, fél teáskanál szódabikarbóna, 20 dkg vékonyra szelt rebarbara, 2 banán felkockázva

A tojást a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a joghurtot, olajat, majd a liszttel elkevert szódabikarbónát. Egy kb. 40x25 cm-es tepsit kivajazunk és kilisztezünk, a tésztát beleöntjük és szépen, egyenletesen eligazítjuk. A rebarbarát és a banánt kevés liszttel megszórjuk, jól összekeverjük és a tészta tetején elrendezzük.
Előmelegített sütőben, 180°C-on 35-40 percig sütjük.
Egyszerű, gyors, nagyon finom süti!

2016. március 13., vasárnap

Húsvéti torta céklával

Közeledik a Húsvét. Remélem, ezzel a tortával sikerül ötleteket adnom.

A tészta receptjéhez ezt a céklás brownie receptet használtam kiindulópontnak.

Hozzávalók a tésztához: 4 tojás, 20 dkg 70%-os étcsokoládé, 6 dkg kókuszzsír, 10 dkg nádcukor, 10 dkg liszt, 10 dkg őrölt mandula, fél teáskanál szódabikarbóna, fél teáskanál borkősav, 7 dkg gorombára aprított mandula; a bevonathoz: 20 dkg vaj, 4 bögre átszitált porcukor, pár teáskanál tej; pár csepp zöld ételfesték, pár darab tojáscukorka

A céklát megtisztítjuk és finomra reszeljük. A száraz hozzávalókat egy tálban összevegyítjük. A csokoládét a zsírral gőz felett összemelegítjük, kissé hagyjuk hűlni, majd beleütjük a tojásokat. Hozzáadjuk a céklát és a lisztes keveréket is, majd fakanállal addig keverjük, amíg a liszt letűnik benne. Ne keverjük túl! Én egy 24 cm átmérőjű kerek tortaformába tettem, amelyet előzőleg kizsíroztam és kiliszteztem. Süthetjük kicsit nagyobb formában is, akkor laposabb lesz, de még úgy is mutatós. 180°C-on kb. 35 percig sütjük, alsó-felső sütési módon.
Amikor kihűlt, kifordítjuk és rácson hagyjuk kihűlni.
Addig elkészítjük a bevonatot. A máz a jól bevált buttercream icing. Kikevertem a bevonat hozzávalóit. A krém állagát a tej mennyiségével lehet beállítani. Ebben az esetben közepesen kemény, kenhető krémre van szükség. Spatulával felhordjuk a krémet a torta teljes felületére, oldalára, tetejére egyaránt. A maradék krémet ételfestékkel zöldre színezzük, csillagcsöves nyomózsákba töltjük, és apró "fészkeket" készítünk belőle a tojások számára a torta tetejére. A maradék zöld krémmel a torta tetejét megdíszítjük. Tálalásig hűtőben tároljuk.