2013. december 26., csütörtök

Karácsonyfa szappan

Ünnepi köntösben
Karácsonyi ünnepekhez méltó köntösbe csomagoltam az ajándékba szánt ápoló szappankákat.

A kávés talp összetevői:
100 g kókuszvaj
100 g vaj
125 g olíva olaj
7,5 g ricinus olaj
33 g kakaóvaj
25 g pálmavaj

65 g NaOH
170 g folyadék
őrölt kávé és fahéj illóolaj

A habszappan összetevői:
100 g pálmavaj
100 g kókuszvaj
100 g shea vaj

42,5 NaOH
115 g folyadék

díszítéshez színes cukorcsillagokat használtam

2013. december 21., szombat

Burgundi torta

Szülinapra készült el ez a könnyed, mégis krémes torta. Megéri kipróbálni!
A recept a Dr. Oetker Ünnepi édességek c. füzetkében található.

Hozzávalók a tésztához: 4 tojás, 10 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 8 dkg liszt, 1 kávéskanál sütőpor, 2 evőkanál kukorica keményítő, 1 evőkanál kakaópor;
Hozzávalók a töltelékhez: 9 g zselatinpor, 2,5 dl burgundi vörösbor, 12 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, fél citrom leve, 2,5 dl tejszín;
Hozzávalók a csokimázhoz: 8 dkg étcsokoládé, 4 dkg (kókusz)vaj

Elkészítjük a tésztát: a tojás sárgáját habosra keverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a cukor 2/3-t és a vaníliás cukrot. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, miközben állandó keverés mellett hozzáadjuk a maradék cukrot. A habot felkenjük a tojássárgamassza tetejére, erre rászitáljuk a sütőporral, keményítővel, kakaóval elkevert lisztet és óvatosan beleforgatjuk a masszába. Ezt a masszát egy kizsírozott tortaformába (24 cm átmérőjű) öntjük, elsimítjuk.
A tésztát előmelegített sütőben 170°C-on 35-40 percig sütjük. A tészta szépen megemelkedik és habkönnyű lesz. A kész tésztát kivesszük a formából és hagyjuk kihűlni.

Elkészítjük a tölteléket: a zselatint a borral, cukorral, vaníliás cukorral és citromlével elkeverve addig melegítjük, amíg a cukor elolvad. Hagyjuk hűlni. Amikor a folyadék zselészerűvé kezd válni, elkezdjük felverni a tejszínt. Apránként hozzákanalazzuk a zselét és így verjük kemény habbá. A tésztát ketté vágjuk. Az alsó részét visszatesszük a formába, rákapcsozzuk az oldalát, és megtöltjük a habos, rózsaszín krémmel. Óvatosan rányomjuk a tészta felső lapját is. Pár órára hűtőbe tesszük.

Elkészítjük a mázat: a csokoládét és a vajat vízgőz felett összeolvasztjuk. Picit hagyjuk hűlni. Amikor már "lustán" folyik, kivesszük a tortát a hűtőből, és bevonjuk a csokoládéval a tetejét (igény szerint az oldalát is).
Visszatesszük a hűtőbe. Tálalás előtt díszíthetjük tejszínhabbal a tetejét.

2013. december 11., szerda

Szőlőmagos szappan

Szőlőmagos "virágok"
Egy kis testradír nem árt fürdőzés közben. Ez a kényeztető levendulaillatú szappan a hozzáadott
szőlőmagőrlemény miatt kíméletesen távolítja el az elhalt hámsejteket, puhává varázsolva a bőrt.

Összetevők:
200 g kókuszvaj
200 g vaj
250 g olíva olaj
150 g ricinus olaj
65 g kakaóvaj
50 g pálmavaj

130 g NaOH
347 g folyadék

1 jó evőkanál szőlőmagőrlemény, levendulaolaj

2013. december 8., vasárnap

Juhtúrós csókok

Az utóbbi időben rákaptam a piacra. Szeretek a piacon nézegetni, termelőktől vásárolni. Sokkal szívesebben teszem ezt, mint nagy bevásárlóközpontok személytelen folyosóin, emeletein, boltjaiban vásárolni. Persze, itt sincs garancia arra, hogy az áru magyar, de mégis hangulatosabb ez a forgatag.
Egyik vásárlás alkalmával akadtam rá egy árusra, ahol juhtúró, tejföl, vaj is kapható. A juhtúrónak nem tudtam ellenállni. (Többek között)Apró sós falatkák készültek belőle.
A recept a Csábító házi sütemények c. könyvből való.

Hozzávalók: 40 dkg félbarna kenyérliszt (a Családellátótól), 20 dkg vaj, 2 tojássárgája, 2 púpozott evőkanál juhtúró, fél teáskanál só, tejföl; a tetejére: juhtúró, 1 tojás

A lisztet egy nagy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, juhtúrót, elmorzsoljuk a puha vajjal. Hozzáadjuk a tojássárgáját és annyi tejfölt teszünk hozzá, hogy kellemes, rétestészta keménységű legyen. Én fűszereket is tettem hozzá, kevés curryport és bazsalikomot. Ezeket is belegyúrtam a tésztába. Ujjnyi vastagságúra kisodortam, összehajtogattam és pár órára kitettem a kamrába (hűtőszekrénybe is tehetjük).

Enyhén lisztezett gyúródeszkán kb. 6 mm vastagságúra nyújtjuk, szaggatjuk. Megkenjük tojással és mindegyik pogácsa közepébe egy kis túrógombócot nyomunk. Előmelegített sütőben 170°C-on 12-15 perc alatt készre sütjük.

2013. december 7., szombat

Angol gyümölcskenyér

A hideg téli napok beköszöntével jólesik a konyhában sürgölődni, fűszeres süteményeket készíteni, készülni a karácsonyra. Sokszor fordul elő, hogy házi készítésű ajándékokkal lepem meg az ismerősöket, barátokat, pl. bonbonok, mézeskalácsok, személyre (ízlésre) szóló édességek.
Az egyik kedvenc receptes könyvemből való az alábbi gyümölcskenyér is.
Ellenállhatatlan édességek, Alexandra, 2008.

Hozzávalók: 2 csésze szárított gyümölcs feldarabolva (nálam: papaja, gyömbér, szilva, mazsola, fekete cseresznye), 3 evőkanál konyak (nálam rum), 1/3 csésze vaj, 1 1/4 csésze barna cukor, 4 tojás, fél teáskanál őrölt szegfűszeg, negyed teáskanál őrölt szerecsendió, 1 teáskanál fahéj, 1 teáskanál gyömbér, 1 bio citrom reszelt héja, 1 1/2 csésze finomliszt, fél teáskanál sütőpor

Kenjünk és lisztezzünk ki egy 1 1/2 liter, azaz 6 csésze űrtartalmú szögletes formát. A szárított gyümölcsöket áztassuk bele a konyakba. Hagyjuk állni legalább 2 órán keresztül, közben gyakran kevergessük meg. Keverjük habosra a vajat és a cukrot. Adjuk hozzá egyenként a tojásokat, mindegyik után alaposan verjük fel a keveréket. Keverjük bele a gyümölcsöket, a liszttel elkevert sütőport és alaposan keverjük össze az egészet. Öntsük a tésztát az előkészített formába. Legalább 70-90 percig süssük 150°C-on.

2013. december 6., péntek

Vadas nyúl knédlivel

Konyhakész nyuszi állt a házhoz, és hamarosan be is került a fazékba. Egy kivételes húsételhez egy igazi, hozzávaló köret, knédli dukált.

Hozzávalók a vadas nyúlhoz: 1 közepes nyúl, feldarabolva, 2 dl száraz fehérbor, 10 dkg füstölt szalonna, 2 dl erőleves, 40 dkg sárgarépa, 40 dkg fehérrépa, 20 dkg vöröshagyma, citromlé, 3 dkg zabliszt, 1,5 dl tejföl, 3 babérlevél, 1 teáskanál tárkony, 5 szem borókabogyó, mustár, cukor, bors, só

A zöldségeket megtisztítjuk, a sárga- és fehérrépát ujjnyi karikákra vágjuk, a hagymát nagyobb cikkekre szeleteljük. Felcsíkozzuk a szalonnát.
Egy nagyobb hőálló edény aljára tesszük a zöldségeket, ráhelyezzük a nyúl darabkáit, fűszerezzük, sózzuk, borsozzuk, majd hozzáadjuk a babérlevelet, tárkonyt, borókabogyót is. Ráhalmozzuk a szalonnát. Közepesen meleg sütőben, fedő nélkül 40 percig sütjük. Alkalmanként átkeverjük.
A húst kiszedjük, a zöldségekre rászórjuk a lisztet és egy kevés cukrot és jól lepirítjuk. Felengedjük erőlevessel és borral, hozzáadjuk a tejfölt. Kiszedjük a fűszereket (borókabogyó, babérlevél), majd botmixerrel simára keverjük. Beállítjuk az ízeket mustár, citromlé, só, cukor hozzáadásával. Visszatesszük a nyulat, lefedve visszahelyezzük a sütőbe és a hús teljes puhulásáig sütjük. Szalvétagombóccal tálaljuk.

A szalvétagombóc receptje a Kisalföld receptjei 4. számában olvasható.

Hozzávalók: 10 db szikkadt zsemle, 1 vöröshagyma, 1 evőkanál vaj, 4 tojás, 2-3 dl forró tej, só, szerecsendió

A zsemléket felszeleteljük. Egy nagy tálba rakjuk, hozzáadjuk a vajban megpirított vöröshagymát, fűszerezzük, leforrázzuk tejjel. Letakarjuk egy konyharuhával, 10 percig pihentetjük. Ráütjük a tojásokat és jól összedolgozzuk. Kiterítünk egy fóliát, legjobb a grillfólia, mert szélesebb is és vastagabb is mint a hagyományos. A fólia belső felületét jól kikenjük szőlőmagolajjal. Rúdban ráhelyezzük a masszát. Felhajtjuk a fóliát, a végeit jól összecsavarjuk. Gyöngyöző vízben kifőzzük. Én egy nagy tepsibe tettem a "csomagot", körbeöntöttem forró vízzel. Sajnos nem lepte el a víz, így időnként megforgattam. 30 perc múlva kivettem a vízből, lehúztam róla az alufóliát, és ujjnyi vastagra szeleteltem. A vadas mártással és a nyúlhússal tálaltam.

2013. december 5., csütörtök

Mákos béles

Előszeretettel vásárolom meg és használom a Kisalföld napilap által kiadott szakácskönyveket. A következő recept is ennek a sorozatnak az egyik tagjából származik. A receptet Kopasz Ilona küldte be és A Délvidék ízei könyvben olvasható. Nagyon finom!

Hozzávalók: tésztához: 30 dkg liszt, 10 dkg vaj, 2 tojás sárgája, fél dl tej, fél csomag sütőpor, 5 dkg cukor, csipet só; töltelékhez: baracklekvár, 10 dkg vaj, 15 dkg cukor, 2 dl tej, 20 dkg darált mák, 15 dkg liszt, fél csomag sütőpor, 2 tojásfehérje

Összegyúrjuk a tésztához valókat, majd két részre osztjuk. Az egyiket kinyújtsuk, kibélelünk vele egy közepes nagyságú tepsit. Megkenjük lekvárral. Habosra keverjük a vajat a cukorral, hozzáadjuk a tejet, mákot a sütőporral elkevert lisztet és a tojások keményre vert habját. A mákos tölteléket baracklekvárra kenjük, és betakarjuk a másik lappá nyújtott tésztával. A tetejét megszurkáljuk, a sütőben pirosra sütjük, hidegen szeljük. Porcukorral meghintve tálaljuk.