2014. január 25., szombat

Paradicsomos leveles tortácskák

A recept az Alnatura 2012 szakácskönyvből való.

Hozzávalók: 50 dkg leveles tészta, 40 dkg kecskesajt, 4 paradicsom, só, bors, bazsalikom, kakukkfű; nálam "bekúszott" még egy kis lókolbász is...

Melegítsük elő a sütőt 200°C-ra. Hagyjuk kiolvadni a leveles tésztát, nyújtsuk ki kb. 1 cm-es vastagságúra, vágjuk kb. 10x10 cm-es téglalapokra. Paradicsomokat felkarikázzuk. Mindegyik tésztalapra tegyünk paradicsomot, sajtot, sózzuk, fűszerezzük. Tegyük sütőpapírral bélelt tepsire a tortácskákat, és süssük 15 percig. Miután kivettük a sütőből, szórjuk meg bazsalikommal.

2014. január 18., szombat

Töltött téli sütemény

Igazi klasszikus! Talán ez a legfinomabb módja annak, hogy a nyáron eltett bogyós gyümölcsöket felhasználjuk.
Az Alnatura 2012 könyvben található receptet picit módosítva így készítettem:

Hozzávalók: 25 dkg búzaliszt, 5 dkg mandulaliszt, 10 dkg nádcukor, 1 csipet só, 1 teáskanál fahéj, fél teáskanál sütőpor, 13 dkg hideg vaj, 1 tojás; töltelékhez: 40 dkg mirelit bogyós gyümölcs (szeder, piros ribizli, fekete ribizli), 11 dkg cukor, 1 dkg zselatinpor, 1 evőkanál kukoricakeményítő

A tésztához a lisztet, mandulát, cukrot, sót, fahéjat, sütőport összekeverjük. Beledaraboljuk a vajat és elmorzsoljuk a lisztes keverékkel, beleütjük a tojást és összegyúrjuk a tésztát. Fóliába csomagolva 30 percig pihentetjük.

A sütőt előmelegítjük 170°C-ra. Egy 24 cm-es tortaformát kivajazunk és kilisztezünk.
A tészta kétharmadát két fólia között kinyújtjuk. Fontos, hogy 3 cm-rel nagyobb legyen mint a tortaforma, így peremet alakíthatunk ki. A felső fóliát levesszük a tésztáról, az alsó segítségével pedig beleegyengetjük a tésztát a formába.
A félig kiengedett gyümölcsöt összekeverjük a cukorral, zselatinnal és keményítővel. Én egy evőkanál rumot és 1 teáskanál vaníliakivonatot is öntöttem hozzá. Elegyengetjük a tésztán.
A maradék tésztát is kinyújtjuk, kis lyukakat vágunk rajta, hogy a keletkező gőz távozhasson a tésztából. Rátesszük a gyümölcs tetejére. Igény szerint megkenhetjük tojással is.
45-50 percig sütjük alsó-felső sütésen. Ennyi idő alatt a tészta teteje nem barnult meg, ezért 10 percre 200°C-ra, légkeverős sütőbe visszatettem.
Igazán finom, pikáns lett. Az ízét nem túl keményre vert tejszínnel fokozhatjuk.

2014. január 17., péntek

Vajas tekercs

Ez a recept a Kisalföld által kiadott A Délvidék ízei könyvben olvasható, Balog Siska Eleonóra receptje.
Nagyon finom és egyszerű elkészíteni!

Hozzávalók: tésztához: 5 dl tej, 5 dkg friss élesztő, só, 3 kiskanál cukor, fél dl olaj, 70 dkg liszt; töltelékhez: 10 dkg vaj, 3 tojássárgája, 2 kiskanál só

A tészta hozzávalóiból kelt tésztát készítünk, majd három részre osztjuk, hosszában elnyújtjuk roládnak, majd a kikevert töltelékkel megkenjük. Ezután szorosan feltekerjük és átlósan feldaraboljuk úgy, hogy háromszögeket kapjunk. Zsírozott tepsibe rakjuk, megkenjük a tojásfehérjével, és szezámmaggal megszórjuk. 180°C-on pirosra sütjük.

2014. január 16., csütörtök

Almás-fahéjas sütemény

Őszi-téli sütemény, nagyon finom és egyszerű!

Forrás: Alnatura Szakácskönyv. Dm Kft., 2012.

Hozzávalók 20x30-as formához: 5 db alma, 8 dkg puha vaj, 12 dkg nádcukor, fél teáskanál fahéj, 3 tojás, 20 dkg liszt, 7 dkg mandulaliszt, 1 teáskanál sütőpor; tetejére: 1 evőkanál fahéj, 1 evőkanál nádcukor

Melegítsük elő a sütőt 170°C-ra. Hámozzuk meg és vágjuk félbe az almákat, magházukat vegyük ki, majd sűrűn irdaljuk be. Pár perc alatt keverjük habosra a vajat a cukorra és a fahéjjal. Apránként adjuk hozzá a tojásokat. Egy tálban keverjük össze a lisztet a mandulával és a sütőporral. Adjuk a vajas-tojásos keverékhez, és keverjük el. Öntsük a tésztát a kivajazott sütőformába, majd oszlassuk el egyenletesen rajta az almákat. A fahéjat keverjük el a cukorral, és ezzel szórjuk meg az almák tetejét. Süssük 35-40 percig légekeveréses sütőben, majd hagyjuk egy rácson kihűlni.

2014. január 10., péntek

Fahéjas szappan

Tarkabarka szappankák
Nagyon finom, ápoló, holttengeri iszapos szappanok készültek ajándékba.

Összetevők:
200 g kókuszvaj
200 g vaj
250 g olíva olaj
150 g ricinus olaj
65 g kakaóvaj
50 g pálmavaj

130 g NaOH
347 g folyadék

A felébe fahéjat, holttengeri iszapot, fahéj és szegfűszeg illóolajat tettem.
A fahéjas szappanokra nagyon kell vigyázni, mert hajlamosak a túlmelegedésre. Ezeket kis formácskákba öntöttem, így nem volt ok aggodalomra.

2014. január 3., péntek

Hannelore tepsis zsömléje

Megint az Ellenállhatatlan édességek című könyvben találtam egy igazán klassz bukta-félét.

Ellenállhatatlan édességek. Alexandra, 2008.

Egy csésze = 2,5 dl

Hozzávalók kb. 24 zsemléhez: 3 1/3 csésze finomliszt, 1/3 csésze cukor, fél teáskanál só, 3 evőkanál vaj, 1 bio citrom héja, 1 csésze tej, 5 dkg friss vagy 2 evőkanál szárított élesztő, 1 tojás; töltelék: 24 szem óriás aranymazsola, 24 szem vörös áfonya, 24 kis marcipángolyó; kókuszreszelék

Keverjük össze a lisztet a cukorral és a sóval egy nagy tálban. Kézzel vagy elektromos mixerrel darabokban keverjük hozzá a vajat. Adjuk hozzá a citromhéjat. Langyosítsuk fel a tejet, tegyük bele az élesztőt és kevergessük, amíg feloldódik. Öntsük a lisztes keverékhez, adjuk hozzá a tojást. Gyúrjuk, míg sima, rugalmas tésztát nem kapunk. Nem szabad hozzáragadnia a tál falához. Szórjuk meg kevés liszttel, és hagyjuk kelni 45 percig. Borítsuk ki a tésztát egy liszttel megszórt felületre, gyúrjuk át. A tésztát osszuk 24-25 darabra. Mindegyik darabkának a közepébe tegyünk egy szem mazsolát, 1 szem áfonyát és egy marcipángolyót, majd formázzunk belőle golyót. Hempergessük meg kókuszreszelékben és tegyük szorosan egymás mellé egy sütőformában. Én pitesütőt használtam. Hagyjuk 30 percig kelni. 175°C-os sütőben süssük 25 percig. Hagyjuk a tepsiben kihűlni.