2015. november 30., hétfő

Az én borsófőzelékem

A főzelék egy igencsak szubjektív műfaj. Sokakat a finomfőzelékkel, másokat a spenóttal vagy a tökfőzelékkel lehet kikergetni a világból. A családom egy részét a borsófőzelékkel. Nekem mégis nagy kedvencem.
Íme az én változatom:

Hozzávalók: 1 fej vöröshagyma, 2 teáskanál kókuszzsír, 30 dkg zöldborsó, só, oregánó, kakukkfű, 1 dl tej vagy húsleves, piros fűszerpaprika; 1 pár virsli

A hagymát apróra kockázom, majd 1 tk. kókuszzsíron megpirítom. Hozzáadom a borsót is, kicsit kevergetem, majd felöntöm vízzel, úgy, hogy teljesen ellepje. Sózom, fűszerezem. A fagyasztott borsó pár perc alatt átmelegszik. Kb. 1 dl-t kimerek a főzelékből és botmixerrel pürésítem, majd vissza a többi borsóhoz. Hozzáöntöm a tejet és kb. 1 tk. pirospaprikát. Ha szükséges, még ízesítem, és puhára főzöm.
Közben a virslit felkarikázom, 1 tk. kókuszzsíron megpirítom, tálaláskor a főzelék tetejére halmozom.

2015. november 21., szombat

Csevapcsicsa káposztasalátával

Tudom, hogy ez NEM AZ IGAZI csevapcsicsa, hiszen az nem sütőben sül, de nem mindig van az ember lányának ideje grillezni, illetve az időjárás sem mindig alkalmas rá. Továbbá az összetevőket is módosítottam a saját ízlésem szerint.
Nos, ez az én változatom.

Hozzávalók: 50 dkg darált marhahús, só, rozmaring, kakukkfű, oregánó, borsikafű, 1 evőkanál Worcestershire sauce (ami nyilván nincs az eredeti receptben, de én így szeretem)

A csevapcsicsa összetevőit egy nagy tálban jól összekeverjük, vizes kézzel hosszúkás fasírtokat formázunk belőle. Grillserpenyőbe kevés olajat öntünk és ezen kicsit megpirítjuk, majd a 180°C-ra előmelegített sütőben készre sütjük.

Elkészítjük hozzá a káposztasalátát is.
Hozzávalók: 50 dkg fehér fejes káposzta, 1 teáskanál magos mustár, 3 evőkanál balzsamecet, 2 evőkanál almaecet, 2 evőkanál méz, kevés só

A káposztát vékony csíkokra reszeljük és egy nagy tálba tesszük.
Egy forralóban kicsit megpirítjuk a mustárt, hozzáöntjük az ecetet és kicsit kiforraljuk. Felöntjük 1,5 dl vízzel, sóval ízesítjük. Felforraljuk. Pár perc forralás után levesszük a tűzről, elkeverjük benne a mézet, és a káposztára öntjük. Jól összekeverjük.
Minél tovább áll a káposzta a lében, annál finomabb, de azonnal is fogyasztható.

2015. november 14., szombat

Almarózsa

Kihagyhatatlan klasszikus, amely egy idő óta elárasztja az internet gasztro oldalait. Nem
érdemtelenül. A végeredmény finom és nagyon mutatós. Nagyon egyszerű elkészíteni.
Íme az én változatom.

Hozzávalók: 50 dkg leveles tészta, kb. 3 nagy alma, lehetőleg piros héjú, pár evőkanál lekvár

A bolti leveles tésztát elfeleztem. A felét nagyon vékony téglalappá nyújtottam. A rövidebb oldalától kezdve 6, kb. 6 cm-es csíkra szeltem. A csíkokat megkentem kevés lekvárral. Aki szereti, kevés fahéjjal is meghintheti. Az almákat félbevágtam, kivettem a magházát, és keresztben hajszálvékonyra szeleteltem, mintha hagymát vágnék. A tésztacsík hosszú oldalára rárakosgattam az almaszeleteket úgy, hogy a héjas fele túlérjen a tésztán, az almaszeletek pedig félig átfedjék egymást. Amikor ezzel elkészültem, a tészta alsó részét ráhajtottam az almára, feltekertem, és muffin formába tettem.
Nekem a teljes tésztából 12 db szépséges rózsa lett.
A leírás bonyolultabb, mint ahogy készül. Az interneten több videó is bemutatja az elkészítést. Van, ahol az almaszeleteket kissé megpárolják, hogy fel lehessen tekerni. Én nagyon vékonyra szeltem az almát, így nyersen is tökéletesen hajolt.
Tálaláskor porcukorral is meghinthetjük.

2015. november 2., hétfő

Almakrémleves

Minden évben nagyon várom az almaszezont, amikor a legváltozatosabb, legízletesebb almákhoz lehet jutni. Tudom, hogy alma egész évben kapható, azonban ez is szezonban a legfinomabb.
Almából mindenfélét készítek, főételt, édességet egyaránt.

Ma leves készült belőle.

Kb. 30 dkg almát megpucoltam, felkockáztam, ráfacsartam fél citrom levét, és egy fél rúd fahéj kíséretében feltettem főni. Egy picit pirítani akartam az almát. Mikor ez megtörtént, hogy le ne égjen, kevés vizet öntöttem alája (kb. 1 dl). nagyjából 15 perc alatt puhára főtt. Ekkor 2 dl vizet adtam hozzá, kivettem a fahéjat, belereszeltem kb. 1 cm friss gyömbérgyökeret. Botmixerrel simára kevertem.
Visszatettem a gázra, hagytam felforrni. Levettem, és 2 nagy teáskanál levendulamézet tettem bele (épp az volt otthon). A levest hagytam kihűlni, majd tálaláskor puffasztott amaranttal szórtam meg.
Az amarant gazdag vas, cink, kalcium és magnézium forrás. Akár joghurtba is keverhető.