2013. április 27., szombat

Medvehagymás pogácsa

A medvehagyma (Allium ursinum) nagyon divatos jószág lett az elmúlt években. Nem minden alap nélküli a népszerűsége, hiszen rengeteg jó tulajdonsággal bír, többek között:
  • étvágyjavító
  • hasmenés ellen
  • szívzavarok csökkentője
  • koleszterinszint csökkentő
  • mellkasi hurutok ellen
  • magas vérnyomást csökkentő
  • memóriafrissítő
  • stresszoldó
  • salakanyagok ürítését segíti
  • a szervezet ólommentesítője
Az Orfűi medvehagyma kincseskönyvben találtam egy nagyon egyszerű medvehagymás pogácsa receptet. Finom lett, nem csak egészséges.

Hozzávalók: 50 dkg liszt (ez esetben 30 dkg tönkölyliszt,10 dkg félbarna liszt, 10 dkg BL-80-as fehér liszt), 5 dkg medvehagymalevél, 2 tojás sárgája, 1 dl tejföl, 15 dkg vaj, 3 dkg élesztő, 1 dl tej, só, 1 dkg cukor

Az élesztőt langyos tejjel a cukorral felfuttatjuk, a lisztet a vajjal elmorzsoljuk, hozzáadjuk az élesztőt és a többi hozzávalót. Jól kidolgozzuk félkemény rétestésztának, amit fél óráig pihentetünk. A medvehagymaleveleket megmossuk, lecsepegtetjük és csíkokra vágjuk. A tésztát kinyújtjuk, rászórjuk a vágott medvehagyma felét, és az egészet felcsavarjuk, mint egy tekercset, nyújtófával kissé ellapítjuk, felébe egymásra hajtva 20 percig langyos helyen pihentetjük. Akkor ismét kinyújtjuk és a megszórjuk a maradék medvehagymalevéllel és az előbbi módon felcsavarjuk. Ujjnyi vastagra nyújtjuk, tetejét megrácsozzuk és közepes méretű pogácsákat szaggatunk belőle. Tojással megkenjük, a tepsiben még 10 percig pihentetjük, majd sütjük.

2013. április 22., hétfő

Magvas buci

A magvas buci ideális szendvicsek készítéséhez, suliba, munkahelyre szánt reggelihez vagy ebédhez. Változatossá tehetjük a különböző hozzávalókkal, illetve feltétekkel.
A buci ötletadó receptje a Diana Receptek, Kenyér & zsömle című újságban jelent meg.

Hozzávalók: 50 dkg liszt (BL-80-as, illetve tönkölyliszt vegyesen), 3,2 dl langyos víz,  2 teáskanál só, 3 dkg friss élesztő, csipet cukor, 1 tojássárgája, 1-2 evőkanál magkeverék

Az élesztőt morzsoljuk bele a langyos vízbe, hagyjuk picit "ázni". A lisztet szitáljuk tálba, közepében alakítsunk ki egy kis mélyedést. Ebbe öntsük bele az élesztős vizet, tegyük bele a sót és a cukrot. Ha szeretnénk fűszeres bucit, ekkor tegyük hozzá a fűszereket is.
Ruganyos tésztát gyúrjunk belőle, majd letakarva, meleg helyen kelesszük duplájára.

Liszttel meghintett deszkán formázzunk belőle 6 hosszúkás bucit, majd tegyük sütőpapírral bélelt tepsire. Verjük fel a tojássárgáját, és kenjük meg vele a bucik tetejét. Szórjuk meg magkeverékkel, majd kelesszük kb. 40 percet. Előmelegített sütőben süssük 180°C-on 20-30 percig.



2013. április 15., hétfő

Csokis kocka

A csokis kocka egy nagyon egyszerű, mutatós, finom süti. A recept szerint konyakos meggyöntet dukál hozzá. Én helyette házi körtelekvárral töltöttem meg. Így is klassz volt!
A recept a Kiskegyed Konyhája 2009. áprilisi számából való.

Hozzávalók: a tésztához: 30 dkg liszt, 1 tk. sütőpor, 1 tk. szódabikarbóna, 15 dkg vaj, 3 tojás, 20 dkg cukor, 2 dl tejföl, 10 dkg reszelt csokoládé;
tetejére: 5 dkg vaj, 2 dkg liszt, 10 dkg cukor, 6 dkg darált dió, 10 dkg reszelt csokoládé

Egy 20 x 30-as tepsit kibélelünk sütőpapírral. A sütőt melegítsük elő 180°C-ra.
A tésztához keverjük össze a lisztet, sütőport, szódabikarbónát és egy csipet sót. Egy másik tálban habosra keverjük a vajat a tojásokkal és a cukorral, majd hozzáadjuk a tejfölt is. Végül belekeverjük a lisztes keveréket és a reszelt csokoládét. A tepsibe öntjük, elsimítjuk. A tetejére elmorzsoljuk a vajat a liszttel (vigyázzunk, hogy a vaj a kezünk melegétől ne olvadjon meg!), majd hozzáadjuk a cukrot, a diót, és fakanállal gyorsan elkeverjük. A végén beledolgozzuk a csokoládét. Rászórjuk a tepsiben lévő tésztára, és sütőben 30-35 percig sütjük. A süteményt kivesszük a sütőből, pihentetjük, majd szeleteljük.

2013. április 8., hétfő

Házi kifli


Nagyon szeretek itthon kiflit, zsemlét, kenyeret, mindenféle péksüteményt készíteni. Az interneten bukkantam rá a következő, inspiráló receptre. Az én kiflim kicsit másképp készült, de ez volt az ötletadó írás.

Hozzávalók: 68 dkg liszt (fele teljes kiőrlésű rozsliszt), 1 cs. szárított élesztő, 1 dkg só, 2 dkg cukor, 2 dkg olaj, 4,5 dl tej, sütőpapír

2 dl tejjel kovászt készítünk, hozzáadjuk a többi anyagot és jól kidolgozzuk a tésztát. Meleg helyen letakarva 1 órán keresztül kelesztjük. Kétfelé vesszük a tésztát. Mindegyikből egy kör nyújtunk, 2-3 mm vastagra nyújtjuk. Annyi cikkre vágjuk, ahány kiflit szeretnénk. A szélesebbik felénél feltekerjük és kifli alakúra formázzuk. Vízzel megkenjük a tetejét. A tepsiben a kiflik még duplájukra keltek, utána tesszük a 180°C-os sütőbe.
Szép pirosra sütjük kb. 15 perc alatt.

2013. április 5., péntek

Finomfőzelék

Egyik kedvenc főzelékem. Hamar elkészül, másnap is finom! A recept Horváth Ilona Szakácskönyvéből való, kis átalakítással.

Hozzávalók: 40 dkg zöldborsó, 30 dkg sárgarépa, 30 dkg karalábé, 6 dkg vaj, 5 dkg liszt, 5 dl tej, 1 ek. cukor, zöldpetrezselyem, só

Kevés vajon megpirítjuk a sárgarépát és a karalábét. Megszórjuk liszttel, felöntjük tejjel, hozzáadjuk a cukrot és a sót. A zöldségeket félpuhára főzzük. Hozzáadjuk a borsót és puhára főzzük. Ha szükséges, adunk hozzá vizet. Végül zöldpetrezselyemmel szórjuk meg.
A recept szerint rendes rántást kellene készíteni. Én a zöldséget szórom meg zabpehelyliszttel, így kimaradhat a rántás. Nem volt itthon karalábé, krumplit tettem bele helyette. Nagyon jól sikerült!

Húsvéti mézeskalács

Nagyon kedvelem a különböző kiszúró formákat, gyakorlatilag gyűjtöm őket. Van tavaszi, karácsonyi... kollekció. Így húsvétra is készült egy kis mézes.
A recept alapvetően Milner Angéla: Mézeskalács című könyvéből való.

Hozzávalók:
50 dkg átszitált finomliszt
15 dkg porcukor
25 dkg méz
5 dkg vaj
1-1 púpozott kávéskanálnyi őrölt fahéj és szegfűszeg
2 púpozott kávéskanálnyi szódabikarbóna
1 tojás

A lisztet, a porcukrot, a fűszereket és a szódabikarbónát alaposan összekeverjük egy falapáttal. A mézet kicsit felmelegítjük, felolvasztjuk benne a vajat. Ezután ráöntjük a lisztes keverékre. Üssünk bele egy tojást, gyúrjuk össze. A tészta inkább lágy legyen (egy kis langyos vizet is tehetünk hozzá), mint kemény, mivel a pihentetés alatt úgyis keménykedik egy kicsit. A tálat fedjük le, és pihentessük a tésztát szobahőmérsékleten legalább egy napig. A tésztát kb. 5 mm vastagságúra nyújtjuk, kiszaggatjuk a mézeskalácsokat, kivajazott tepsibe tesszük és kb. 10 perc alatt 180°C-on megsütjük.
Ezután cukorfénnyel dekorálhatjuk. Kevés tojásfehérjét átszitált porcukorral összekeverünk. Annyi cukrot teszünk hozzá, hogy megfelelően kemény legyen. Nejlonzacskóba töltjük, vékony lyukat vágunk a sarkán, és megrajzoljuk a sütiket.
Ha színes, pl. piros mézeskalácsot szeretnénk, használjunk folyékony ételfestéket. Ecsettel vékonyan kenjük át a felületet. Amint megszáradt, rajzolhatunk rá a cukorfénnyel.

2013. április 3., szerda

Almás pite

Almás pite
Az egyik kedvenc könyvemben, a "Csábító házi sütemények"-ben található az az egyszerű recept, aminek alapján elkészült ez a pite.
Finom lett!

Hozzávalók:
Tésztához:
50 dkg finomliszt, a fele lehet teljes kiőrlésű is lehet
20 dkg vaj
25 dkg cukor
1 tk. vanília kivonat
1,5 tk. sütőpor
fél tk. szódabikarbóna
3 tojás
2-3 ek. tejföl
Töltelékhez:
1,2 kg tisztított alma
10 dkg darált mandula, vagy dió
10 dkg cukor
fahéj ízlés szerint
szerecsendió ízlés szerint
kardamom ízlés szerint
gyömbér ízlés szerint
1 citrom

A sütőporral és a szódabikarbónával elkevert lisztet elmorzsoljuk a vajjal, majd hozzáadjuk a cukrot, a vaníliát, a tojásokat, végül annyi tejföllel gyúrjuk össze, hogy jól formázható tésztát kapjunk. Fóliába csomagolva 1 órát hűtőben pihentetjük. Közben elkészítjük a tölteléket. Az almát lereszeljük, ráfacsarjuk a citrom levét, cukorral és fűszerekkel ízesítjük. A tésztát két részre osztjuk. Az egyiket a tepsi méretének megfelelően kisodorjuk, lisztezett deszkán 3-4 mm vastagra nyújtjuk. Sütőpapírral bélelt, vagy vajjal kicsit kikent tepsibe fektetjük. Darált mandulával megszórjuk és egyenletesen elosztjuk rajta az almás tölteléket, majd beborítjuk a másik tésztalappal. A tészta tetejét megszurkáljuk villával, lekenjük tejföllel és megszórjuk darált mandulával. Előmelegített sütőben 180°C-on 30-40 perc alatt megsütjük.
Aki édesebben szereti, vagy savanyú almát használ, a töltelékbe tehet több cukrot is.