Hozzávalók a töltelékhez: 1 kg alma felkockázva, 5 evőkanál méz, 10 dkg mazsola, 1 dl rum, fél rúd vanília, 2 teáskanál zselatinpor, 2 evőkanál kukorica keményítő, 4 marék darált dió; tésztához: 50 dkg király liszt (KBL-120), diónyi kókuszzsír, 4-4,5 dl langyos, sós víz, fél evőkanál ecet
Először a tésztát készítjük el. A lisztet mély tálba tesszük, hozzáadjuk a zsírt és jól elmorzsoljuk. Apránként hozzáöntjük a vizet, ecetet és puha tésztát gyúrunk. Ha rossz a liszt minősége, kell hozzáadni egy tojást, de király liszt esetében erre semmi szükség nincsen. Deszkára téve jól kidolgozzuk, kb. 15 perc, amíg egészen sima, ruganyos lesz. Osszuk két cipóba úgy, hogy sem az alján, sem a tetején ne legyen gyűrődés. Tetejüket kenjük meg langyos zsírral, és mindegyiket fedjük le megmelegített tállal. Pihentessük 20 percig.
Ezalatt elkészítjük a tölteléket. Az almát beletesszük egy nagy lábosba, és feltesszük főni. Hozzáöntjük a rumot, mazsolát, beletesszük a vanília rúd kikapart magjait és magát a rudat is. Addig főzzük, amíg az alma megpuhul, részben szétesik. Hagyjuk, hogy elfője a levét. Lehúzzuk a tűzről, kivesszük belőle a vanília rudat, belekeverjük a mézet (ízlés szerint), zselatint és a keményítőt. Félre tesszük hűlni.
Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra.
A tészta nyújtásához egy nagy asztalt leterítünk abrosszal, kissé meglisztezzük. Az egyik cipót a közepére helyezzük és sodrófával nyújtjuk. Kenjük meg a tészta tetejét zsírral, majd a kézfejünkkel nyúljunk a tészta alá és óvatosan körbe-körbe nyújtsuk egyre nagyobbra. A rétestésztának hártyavékonynak kell lennie.
Pár percig hagyjuk száradni, majd kevés olvasztott vajjal locsoljuk meg. Szórjuk meg 2 marék dióval, és egyengessük el rajta a töltelék felét. A tészta vastag szélét vágjuk le éles késsel. (Én nem vágtam le) Az abrosz segítségével kezdjük feltekerni a rétest, majd a rudat tegyük kiolajozott tepsibe. Kevés olvasztott vajjal kenjük meg a tetejét. Kb. 15 perc alatt aranybarnára sül.
A második cipóval ugyanígy járunk el. Gyakorlatilag, mire az első rétes kisül, elkészül a második rúd is, és tehetjük a sütőbe. De természetesen egyszerre is süthetjük őket.
2014. december 13., szombat
2014. december 9., kedd
Vaníliás kifli

Hozzávalók: tésztához: 25 dkg liszt, 1 késhegynyi sütőpor, 12 dkg cukor, 1 rúd vanília kikapart belseje, 2 tojássárgája, 20 dkg puha vaj, 12 dkg őrölt mandula; a forgatáshoz: 5 dkg porcukor, 1 rúd vanília kikapart belseje
A tésztához valókat egy keverőtálba kimérjük és jól elvegyítjük, majd gyúródeszkán simára gyúrjuk. Ha ragadna, kis időre hideg helyre tesszük. A tésztából hüvelykujj vastagságú hengereket formázunk, ezeket kb. 2 cm-es darabokra vágjuk, 5 cm hosszúra kisodorjuk, végeit elvékonyítjuk és kifliformájúra alakítjuk. Tepsibe rakjuk és 180°C-ra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt készre sütjük. Még forrón beleforgatjuk a vaníliás porcukorba.
A vaníliarúd elég drága, de a vanillincukor a nyomába sem érhet.
Elég macerás a kiflik elkészítése, de aki olyan szerencsés, mint én, és tulajdonosa lehet egy kifliszaggató formának, annak egyszerűbb a dolga! :-)
![]() |
kép forrása |
2014. december 7., vasárnap
Csodás paradicsomleves pillanatok alatt

Hozzávalók: 70 dkg paradicsom, 3 gerezd fokhagyma, 3 teáskanál szőlőmagolaj, 3 nagy csipet só, kb. 2 dl víz, 3 teáskanál méz, kb. 10 levél friss bazsalikom, 1 szelet házikenyér
A paradicsomot egy lábosban feltesszük főni. Egy másik lábosba beleteszünk 2 teáskanál olajat, beleszeljük a fokhagymát és lassan elkezdjük melegíteni. Amikor a paradicsom szépen levet eresztett, belepasszírozzuk a fokhagymás olajba, és pár percig pirítjuk. Beletesszük a bazsalikomot, mézet, vizet, ízlés szerint mézet, sóval ízesítjük és jól átforraljuk. A kenyeret felkockázzuk, kevés olajon megpirítjuk és a levessel tálaljuk.
2014. november 27., csütörtök
Régimódi csokoládétorta

Hozzávalók: tésztához: 20 dkg liszt, 20 dkg cukor, 1 teáskanál sütőpor, fél teáskanál szódabikarbóna, 2 teáskanál vanília kivonat, 1,5 dl tejföl, 17 dkg puha vaj, 4 dkg kakaó, 2 tojás; krémhez: 18 dkg étcsokoládé, 7 dkg vaj, 1 evőkanál Golden szirup, 1 teáskanál vanília kivonat, 1,25 dl tejföl, 10-12 dkg porcukor
A tésztához a lisztet, a cukrot, sütőport, szódabikarbónát, vanília kivonatot, tejfölt, vajat, a kakaót és a tojásokat robotgéppel jól összekeverjük. A tésztát 2 db 20 cm átmérőjű tortaformába töltjük, 180°C-on 30 perc alatt készre sütjük. Közben a krémhez az étcsokoládét és a vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a Golden szirupot, a vanília kivonatot, és a tejfölt. Jól összedolgozzuk, majd hozzákeverjük az átszitált porcukrot. Simára keverjük a krémet.
Az egyik tortalapot rátesszük a tálalótálra, a tetejét megkenjük a krém harmadával, majd ráillesztjük a második lapot, ezt is megkenjük a krém harmadával. A krémet a torta tetején rusztikusan, hullámmintásan hagyjuk, nem kenjük el simára. A maradék krémmel a torta oldalát is bevonjuk.
Nekem nincs 20 cm átmérőjű tortaformám egy sem, nem hogy kettő. Így 27 x 27 cm-es szögletes formában sütöttem a teljes masszát, majd kettévágtam a tésztát.
Díszítéshez liofilizált (fagyasztva szárított) egész málnaszemeket használtam. Az édes sütemény és a savanykás málna frissessége remekül összepasszolt.
Update: 2014. 11. 29.
Szülinapra készítettem el újra ezt a tortát. A zöld-fehér szín fontos volt, hiszen egy nagy drukkernek készült. A díszítés (rózsa, felirat, körbefutó díszítés) Wilton receptje, az úgynevezett Buttercream icing. Nagyon klasszul működött.
2014. november 24., hétfő
Habcsók

Minden évben elkészítem a habcsókot. Eddig klasszikus módon készítettem, amikor vízgőzön kell felverni a tojáshabot. Idén úgy gondoltam, kipróbálom a másik módszert, amikor cukorszirupot kell főzni. A cukorszirup készítéséhez elengedhetetlen a cukorhőmérő. Tavaly nyáron sikerült beszereznem Bécsben a megfelelőt. Nálunk csak digitálisat lehet venni, vagy olyan nagy méretűt, aminek csak egy kondérban van értelme. A nem digitális hőmérő előnye, hogy nem merül le az elem éppen akkor, amikor használni szeretném.
Az interneten találtam ezt a receptet.
Picit módosítva, az enyém így nézett ki:
109 g tojásfehérje, 436 g kristálycukor, 174 g víz. A lényeg, hogy a tojásfehérje tömegének négyszerese kell cukorból, és 1,6-szerese vízből. Ezt nagyon könnyű kiszámolni, így akár több, akár kevesebb habcsók készítésének is nekiállhatunk. Ezt az arányt muszáj megtartani, akkor is, ha sokalljuk a cukrot.
A cukor negyedét a tojásfehérjéhez keverjük, a többi részét pedig a vízhez adjuk. A cukrot 120°C-ra kell felfőzni. Ez a fok fontos, ezért nélkülözhetetlen a hőmérő. A felvert fehérjéhez lassan, vékony sugárban adagoljuk a szirupot. A habverőt lassú keverésre állítsuk. Ha gyors fordulaton megy, akkor "ráfagy" a cukor a lapátra, és nem kerül bele a habba. Ha minden cukrot beletettünk, akkor már lehet gyors keveréssel kihűlésig habosítani. A habot habzsákba tesszük és zsírozott, lisztezett sütőlapra karikákat nyomunk belőle. Díszíthetjük apró, színes cukorkákkal is. 100°C-os sütőben légkeveréssel kb. 2 órát szárítjuk. Akkor jó, ha a sütőlapról egyszerűen le lehet emelni.
2014. október 26., vasárnap
Kardamomos kuglóf
Hozzávalók: tésztához: 7,5 dkg vaj, 2,5 dl tej, 2,5 dkg élesztő, 1/4 teáskanál só, 10 dkg cukor, 2 teáskanál őrölt
kardamom, 1 tojás, 50 dkg liszt, a
fele rozsliszt; krémhez: 5 dkg puha vaj, 3 teáskanál
kávépor, 1 teáskanál
kakaópor
Az élesztőt pici cukorral és csipet liszttel langyos
tejben felfuttatjuk. A vajat felolvasztjuk. A lisztet egy nagy tálba szitáljuk, beletesszük a cukrot,
a tojást, a vajat, a sót és a fűszert, valamint az élesztős tejet. Fényes,
ruganyos tésztát gyúrunk belőle, majd 30-40 percig kelesztjük. A krémhez a vajat, a kávéport és a kakaóport összekeverjük
úgy, hogy kenhető, egynemű masszát kapjunk. A tésztát gyúródeszkán széthúzogatjuk, vagy kisodorjuk
téglalappá. A krémmel vékonyan megkenjük, a hosszabb oldalától feltekerjük és
egy 24 cm átmérőjű kiolajozott kuglófformába tesszük, a végeit
összecsippentjük. A tetejét tojással megkenhetjük. Duplájára kelesztjük,
majd előmelegített sütőben 180 °C-on 30-40 percig sütjük.
Az eredeti recept nem ír tölteléket, illetve dupla
mennyiséggel dolgozik. Abból kb. 3-4 rúd jön ki. Töltelék nélkül is nagyon finom.
2014. október 17., péntek
Sütőtökös muffin karamellizált tökmaggal

nem szeretem, de mivel a sütőtök-krémleves nagy kedvencem, így gondoltam, a többi is jöhet szép sorjában.
Hozzávalók: tésztához: 4 tojás, 0,7 dl olaj, 15 dkg barna nádcukor, 2,5 dl joghurt, 15 dkg reszelt sütőtök, 35 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 1 teáskanál szódabikarbóna, csipet só, csipet fahéj; mázhoz: 2 dl narancslekvár, 3 evőkanál narancslikőr; karamellizált tökmaghoz: 10 dkg kristálycukor, 10 dkg tökmag
Felütjük a tojásokat egy nagy tálba, hozzákeverjük a cukrot, a joghurtot, a sót, a fahéjat és a joghurtot. Gyorsan átkeverjük. Hozzáadjuk a sütőporral és a szódabikarbónával elkevert lisztet, beletesszük a tököt, és csak addig keverjük, amíg a liszt eltűnik a masszában.
A muffinformákat előzetesen kibéleljük papír kapszlival, majd egy fagylaltos kanál segítségével kiadagoljuk a tésztát. Ezt Nigellánál láttam, és nagyon bevált nekem is.
180°C-ra előmelegített sütőben szép barnára sütjük.
Közben elkészítjük a karamellizált tökmagot. A cukrot egy kis kis lábosban feltesszük alacsony lángra. Nem kell kevergetni, megvárjuk, amíg szépen karamell színűvé válik. Amikor buborékot vet, hozzáöntjük a tökmagot, és gyors mozdulattal belekeverjük, hogy minden tökszemet bevonjon a cukor. Szilikon lapra simítjuk, hagyjuk kihűlni. Amikor teljesen kihűlt, késes darálóban, vagy sodrófával kissé megtörjük.
A lekvárt összeforrósítjuk a likőrrel. Amikor a muffin megsült, kivesszük a sütőből, forrón rákenjük a csodás narancsos bevonatot, megszórjuk a karamellizált tökmag-darabkákkal és rácson hagyjuk kihűlni.
2014. október 13., hétfő
Túrótorta sütés nélkül
A recept forrása: Ötelemes főzés
Hozzávalók: keksztésztához: 25 dkg kekszpor, 15 dkg vaj; túrókrémhez: 2 evőkanál
nádcukorszirup, vagy méz, 2 evőkanál
narancsvirágvíz, 3 evőkanál
mascarpone sajt, vagy 2 dl tejszín habbá verve, 3-4 evőkanál
gránátalmaszirup, 50 dkg túró
2014. október 4., szombat
XI. Őrségi Tökfesztivál
2014. szeptember 26-28. között rendezték meg Szalafő központtal az Őrségi Tökfesztivált.
Volt ott minden, mi szem szájnak ingere: ételkóstoló, tökolajütés, kirakodóvásár, helyi piac, töklámpás felvonulás, tök-király választás és még sok minden más.
Az alábbiakban néhány hangulatkép a fesztiválról és a környékről:
Sok helyen üdvözölték a látogatókat "Tökcsaládok"
Őriszentpéter árpád-kori templomába is eljutottam
Az Őrségben csodás helyen kellemes fogadókat is találhatunk
Bővebb infó a programokról: orseg.info.hu
Volt ott minden, mi szem szájnak ingere: ételkóstoló, tökolajütés, kirakodóvásár, helyi piac, töklámpás felvonulás, tök-király választás és még sok minden más.
Az alábbiakban néhány hangulatkép a fesztiválról és a környékről:
Sok helyen üdvözölték a látogatókat "Tökcsaládok"
Magyarszombatfán kirakodóvásár várta az érdeklődőket. A fazekasságuk nemrégiben a magyar szellemi örökség részévé vált. Itt vettem meg álmaim pitesütőjét.
A Fazekasház is látogatható volt
Őriszentpéter árpád-kori templomába is eljutottam
Kirakodóvásár, forgatag várt minket
Az Őrségben csodás helyen kellemes fogadókat is találhatunk
Bővebb infó a programokról: orseg.info.hu
2014. szeptember 29., hétfő
Képviselőfánk gesztenyekrémmel

Tészta: Dr. Oetker Süteményeskönyv kezdőknek
Hozzávalók: tésztához: 2,5 dl víz, 5 dkg vaj, 15 dkg búzaliszt, 3 dkg keményítő, 5 tojás, 1 csapott
teáskanál sütőpor; krémhez: 50 dkg
gesztenyemassza, 3 dkg vaj, 2 dl tejszín, 1 evőkanál juharszirup, vagy méz, 1 teáskanál
vaníliaesszencia
A tésztához a vizet és a vajat felfőzzük. A lisztet a keményítővel elvegyítjük, átszitáljuk és a tűzhelyről levett folyadékba egyszerre beleöntjük, majd simára keverjük úgy, hogy a tészta gömb alakban összeálljon. Keverés közben kb. 1 percig a tűzhelyen forrósítjuk, a forró tésztát azonnal keverőtálba tesszük. A tojásokat robotgéppel a legmagasabb fokozaton egyenként beledolgozzuk és hozzáadjuk a sütőport is. Olajozott sütőpapírra vizes kanállal kis halmokat teszünk a tésztából, vagy nyomózsákból kinyomjuk. Előmelegített sütőben légkeveréssel 170°C-on sütjük 30 percig. Sütés után a fánkokat hűlni hagyjuk. A krémhez a hozzávalókat összekeverjük, robotgéppel krémesre, majd a fánkokat megtöltjük.
A sütőajtót az első 15 percben nem szabad kinyitni, mert a
sütemény összeesik.
2014. szeptember 23., kedd
Batons

Én nem mártottam csokiba a végeit, így kicsit a babapiskótához hasonló lett. Nagyon finom!
Hozzávalók: 1 csésze puha vaj, 1 csésze cukor, 1 tojás, 1 tojás sárgája, 1 teáskanál vanília kivonat, 2,5 csésze liszt, 1 teáskanál sütőpor, 1/4 teáskanál só
A sütőt előmelegítjük 175°C-ra. A tepsit vékonyan kivajazzuk. Egy nagy keverőtálban habosra keverjük a vajat és a cukrot. Részletekben hozzáadjuk a tojásokat. Belekeverjük a vaníliát. Keverjük össze a lisztet, sót és a sütőport, majd szitáljuk bele a tojásos keverékbe. Jól keverjük ki. Tegyük a tésztát csillagcsöves nyomózsákba, és kb. 5 cm hosszú csíkokat nyomjunk belőle a tepsibe. Kb. 12 percig süssük. Rácson hagyjuk kihűlni.
2014. szeptember 20., szombat
Kakukkfüves tojáskrém

Hozzávalók: 5 kemény tojás, 1 evőkanál puha vaj, 3 teáskanál tejföl, kevés só, bors, őrölt mustármag, 1 teáskanál édes csiliszósz, csipet curry por, 1 teáskanál friss kakukkfűlevél
A hozzávalókat a kakukkfű kivételével botmixerrel krémesítjük, majd egy villával hozzákeverjük a zöldfűszert is. Jól zárható dobozban pár napig eláll a hűtőben. Tálaláskor bazsalikommal díszíthetjük. Házi kenyérrel kiváló.
2014. szeptember 16., kedd
Karfiol leves

A sárgarépát és a fehérgyökeret megtisztítjuk és felszeljük. Egy fazékban felforrósítjuk az olajat, hozzátesszük a sárgarépát és jól lepirítjuk. Ez jót tesz a répa karotintartalmának, kioldódik a zsírban. Hozzáadjuk a fehérgyökeret is, majd megszórjuk a fűszerekkel, sózzuk és ráhintjük a keményítőt is. Jól elkeverjük. Hozzáadjuk a karfiolt és felöntjük vízzel. Amikor a zöldség félig megpuhult beletesszük a tésztát és készre főzzük. Tálaláskor megszórhatjuk friss, aprított petrezselyemzölddel.
2014. szeptember 6., szombat
Hangyás kenyér

Találtam egy valóban egyszerű receptet a Kifőztük oldalán.
Keveset változtattam rajta, tulajdonképpen úgy csináltam, ahogy a receptben van.
Annyit módosítottam, hogy 2 teáskanál sót tettem bele, és nem friss élesztőt használtam, hanem 7g instant élesztőt. Nem vettem ki belőle öregtésztának valót, a teljes mennyiséget megsütöttem.
Amikor a sütőt begyújtom, beteszek egy lábosban vizet, így mire a kenyeret beteszem, már elég a gőz ahhoz, hogy szépen megkeljen a kenyér. Sütés vége előtt kb. 10 perccel kiveszem a lábost, és légkeverőre állítom, hogy ropogós legyen a héja.
Készítettem kenyérformában, de az alja és oldala nem lett ropogós.
Legutóbb egy kelesztőkosarat kibéleltem sütőpapírral, ebben tettem az utolsó kelesztés előtt a tésztát. Előmelegítettem a sütőt 230°C-ra, majd betettem a vizes lábost és egy grilltepsit. Amikor megkelt a kenyér, a papírnál fogva óvatosan áttettem a tésztát a forró tepsire, és visszatettem a sütőbe. 10 perc múlva levettem a hőmérsékletet 200°C-ra, és hagytam megsülni. Amikor aranybarna lett, kivettem a lábost, majd légkeverőre tettem és kb. 10 perc alatt szép ropogósra sült. Rácson hagytam kihűlni.
A hangyás jelleget az 1 evőkanálnyi fekete szezámmagtól kapta. Reggelire tojáskrémmel tökéletes.
2014. szeptember 5., péntek
Müzliszelet

Hozzávalók:
10 dkg vaj
6 dkg barnacukor
1 dl méz
6 dkg tönkölyliszt
15 dkg magvak (sózatlan földimogyoró, mandula, mogyoró)
25 dkg zabpehely (20 dkg zabpehely, 5 dkg rozspehely)
25 dkg aszalt gyümölcs (aszalt sárgabarack, vörösáfonya, gyömbér, zöld papaya)
2 tojás

Méhcsípéstorta

Hozzávalók: tésztához: 5 dkg vaj, 0,75 dl tej, 5 dkg friss élesztő, 25 dkg liszt, 2 evőkanál cukor, 1 teáskanál vanília kivonat, fél bio citrom reszelt héja, 1 tojás, csipet só; mandulás kalaphoz: 5 dkg cukor, 7,5 dkg vaj, 1 evőkanál méz, 0,75 dl tejszín, 15 dkg szeletelt mandula; töltelékhez: 5 dl tej, 17,5 dkg cukor, 1 rúd vanília, 3 tojássárgája, 1,5 evőkanál keményítő, 6 levél zselatin, 5 dl tejszín
A vajat felolvasztjuk a tejben, hagyjuk kissé hűlni, majd feloldjuk benne az élesztőt. Összegyúrjuk a lisztet a cukorral, a vaníliával, a citromhéjjal, a tojással, sóval és az élesztős tejjel. A tésztát 30 percig hagyjuk kelni.
A cukrot a vajjal állandó keverés mellett felforraljuk. Hozzáadjuk a mézet, a tejszínt és a mandulát. A masszát hagyjuk langyosra hűlni.
26 cm átmérőjű kivajazott tortaformát kibélelünk a tésztával. Belesimítjuk a mandulás masszát és 10 percig pihentetjük. A sütőt 200°C-ra felmelegítjük. A süteményt 15-20 percig sütjük, majd ha kihűlt, vízszintesen kettévágjuk.
4 dl tejet 10 dkg cukorral, a vanília kikapart belsejével és az üres rúddal együtt felforralunk. Elkeverjük a tojássárgáját a maradék tejjel, a maradék cukorral és a keményítővel. A vaníliás tejbe belekeverjük a keményítős tejet, majd felforraljuk. Kivesszük a vaníliarudat.
A zselatint megpuhítjuk, kinyomkodjuk, majd feloldjuk a krémben. Hagyjuk kihűlni, közben többször megkeverjük. Beleforgatjuk a tejszínből vert kemény habot. Az egyik tésztalapot megkenjük a vaníliás krémmel, majd rárakjuk a mandulás lapot. A tortát 2 órán át hűtőszekrényben pihentetjük.
2014. augusztus 30., szombat
Csirkés, cukkinis ragu sült gombával

Hozzávalók: 1 kg cukkini, 30 dkg csirkemell filé, 30 dkg gomba, 2 evőkanál szőlőmagolaj, 1 fej vöröshagyma, 1 szál rozmaring, kakukkfű, oregánó, só, bors, 40 dkg száraztészta
A vöröshagymát felszeljük vastagabb szeletekre, megfuttatjuk az olajon. Hozzáadjuk a rozmaringot és a kakukkfüvet is. A csirkemellet felcsíkozzuk, rádobjuk a hagymára, megsózzuk, borsozzuk, aranybarnára pirítjuk. Kivesszük a húst, félretesszük. A cukkinit is felcsíkozzuk, a forró olajra tesszük, megfűszerezzük, megsózzuk, hagyjuk megpuhulni.
A gombát negyedekbe vágjuk, tálba tesszük. Rászórjuk a fűszereket, kevés olajat, sót és 200°C-os sütőben megpirítjuk.
Amikor a cukkini megpuhult, visszatesszük rá a húst és összemelegítjük. Közben kifőzzük a tésztát. Tálaláskor a gombát is belekeverjük a cukkinis raguba, tésztával körítjük.
2014. augusztus 29., péntek
Kávékrémes bonbon

A csokiburokhoz vízfürdő felett felolvasztjuk a
csokoládét. Figyeljünk arra, hogy ne melegítsük 45 °C fölé. Ezt
cukrászhőmérővel ellenőrizhetjük. Ezután a csokit temperáljuk, ettől lesz
fényes és ropogós. A bonbonformákat teletöltjük csokival. Picit várunk, majd
a formákat fejjel lefelé fordítjuk, kicsorgatjuk belőle a felesleges csokit.
Így szép bevonatot kapunk a formák alján és oldalán. Betesszük a formákat a
hűtőbe. A krémhez összekeverjük a mascarpone sajtot a kávéporral
és a cukorral. A kihűlt bonbonformát teletöltjük, de csak annyira, hogy
csokiból tudjunk "talpat" önteni. Hűtőbe tesszük. A maradék csokoládét újra temperáljuk és teletöltjük a
formákat. Hűtőbe tesszük, hogy teljesen megdermedjen. Pár óra múlva kivesszük a
formákból. Ajándéknak is kiváló.
Temperálás:
A temperálásnak több módja van. Néhány ezek közül: 1:
vízfürdőn felolvasztjuk az étcsokit, kb. 45°C-ra. Az étcsokis tálat hideg
vízbe téve, állandó kevergetés mellett 28 °C köré hűtjük, még egy picit
visszatesszük a vízgőzre, 32 °C-re melegítjük. 2: a csokit felmelegítjük 45
°C-ra, levesszük a tűzről, picit visszahűtjük és 1 g porított kakaóvajat
keverünk bele. Még egy picit hűtjük és már használható is. A csoki
mennyiségéhez mindig 1 % kakaóvajat számoljunk.
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)