2015. december 21., hétfő

Szülinapi torta birsalmasajttal

Ősszel mindig készül nálunk birsalmasajt, ami aztán karácsony körül, télen püspökkenyér és egyéb aszalt gyümölcsös édesség gyöngyszeme lesz.
A torta tetején birsalmasajtból készült szív található.
A tésztája diós, tejszínes, pudingos krémmel töltöttem, a tetejére pedig a sajt került. Nagyon finom volt.

Hozzávalók: tésztához: 1 tojás, 20 dkg cukor, 5 dkg kókuszzsír, 2,5 dl tej, 4 dkg darált dió, 25 dkg liszt, 1 teáskanál szódabikarbóna;
krémhez: 2 dl tejszín, 2 teáskanál zselatinpor, 5 dl tej, 3 evőkanál kukoricakeményítő, fél rúd vanília, 6 evőkanál xilit
birsalmasajthoz: birsalma, nádcukor

A birsalmasajtot napokkal, lehetőleg hetekkel korábban készítsük el, hogy használatkor már kellően kemény legyen. A birsalmákat jól mossuk meg, vágjuk ki a magházát, és héjával együtt, kevés vízzel főzzük puhára. Amikor puha, bormixerrel essünk neki és törjük pépesre. Mérjük le a pépet, kilónként 50 dkg nádcukrot adjunk hozzá, és addig főzzük, amíg szemmel láthatólag besűrűsödik. Előkészített szilikonformákba vagy folpakkal kibélelt tepsibe, őzgerincformába öntjük és teljesen kihűtjük. Pár nap múlva kivesszük a formából, rácsra tesszük, hetente többször megforgatjuk, hogy mindkét oldala száradjon. A birsalmaszív IKEA formában készült, kb. 1,5 cm vastag lett.

A tésztához  tojást a kókuszzsírral habosra keverjük, hozzáadjuk a tej felét, cukrot és a diót. Pár percig keverjük, majd hozzáadjuk a lisztet, szódabikarbónát, a maradék tejjel hígítjuk. Jól kidolgozzuk, sütőpapírral kibélelt, szív alakú tortaformába öntjük, előmelegített sütőben 170°C-on megsütjük. Rácson kihűtjük, majd vízszintesen kettévágjuk.

A krémhez a tejből, keményítőből, 3 evőkanál xilitből, vaníliával ízesített pudingot főzünk, szobahőmérsékletűre hűtjük. A tejszínből kiveszünk 3 evőkanálnyit, a többit a maradék xilittel kemény habbá verjük. A kivett tejszínt kis edényben megmelegítjük, majd ebben feloldjuk a zselatint. A zselatint picit visszahűtjük, majd apránként a félkemény tejszínhez adjuk, így verjük kemény habbá. A tejszínhabot óvatosan belekeverjük a pudingba. Fontos, hogy egynemű krémet kapjunk.

A tészta közepébe töltjük a krém felét, majd rátesszük a torta tetejét. A tetejére vékony krémréteget kenünk, bevonjuk az oldalát is. A torta közepére helyezzük a birsalmasajtot, majd a maradék krémet csillagcsővel ellátott zsákba töltjük, és díszítjük, feliratozzuk a tetejét.
A krém és a tészta nem édes, hiszen a birsalmasajt édességét így lehet ellensúlyozni. Ha valaki édesebben szereti, tehet bele több cukrot, de mindenképpen vegye figyelembe, hogy a sajt elég édes.

2015. december 12., szombat

Ravioli variációk

Ősz-tél jegyében sütőtökös töltelékkel, sütőtök- és sajtmártással készült.

Hozzávalók: tésztához: 2 tojás, lisztkeverék (nálam BL80, teljes kiőrlésű tönkölyliszt), só;
Tökös töltelékhez: sütőtökpüré, zsályalevél, só, kevés fetasajt, őrölt szerecsendió;
Sajtmártáshoz: liszt, vaj, tej, fehér cheddar sajt, só, bors;
Tökmártáshoz: sütőtökpüré, zsályalevél, só, tejföl

Egy kisebb sütőtököt hosszában elfelezünk, majd kevés sóval, szerecsendióval és zsályával megszórjuk, sütőbe tesszük, és teljesen puhára sütjük. Kikaparjuk a héjából, hagyjuk kihűlni.
A tésztát is elkészítjük. Egy nagyobb tálba ütjük a tojásokat, sót, apránként annyi lisztet gyúrunk hozzá, hogy kemény tésztát kapjunk. A tésztát vékonyra sodorjuk.
A sütőtökpüré felét egy tálba tesszük, ízlés szerint fetasajtot és zsályalevelet keverünk hozzá. Ezt a tölteléket kis kanál segítségével ráhalmozzuk a kinyújtott tészta felére. A másik felével betakarjuk, a halmok közti részt jól lenyomkodjuk. Éles késsel vagy ravioli bélyegzővel kivágjuk a töltött raviolikat. Kicsit pihentetjük, majd enyhén sós vízben kifőzzük és félretesszük.
A tökös szószhoz a maradék tökpürét kevés tejföllel lazítjuk, szükség esetén sóval, zsályával ízesítjük.
A sajtmártáshoz besamelmártást készítünk, majd belereszeljük a sajtot, sózzuk, borsozzuk.
Tálaláskor a raviolit tányérra helyezzük, egy részét a tök-, másik részét a sajtmártással kínáljuk.

2015. december 4., péntek

Kalóriaszegény pohárdesszert

A desszert kalóriában valóban szegény, de ízben, kalciumban annál gazdagabb.
Az ősz minden íze benne van, naspolya, dió, ahogy kell.

Hozzávalók: 15 dk naspolyapüré, 50 dkg zsírszegény túró, 40 dkg görög joghurt, 5 dkg xilit, 1 zöld citrom reszelt héja, 7 dkg dió, 13 dkg háztartási keksz, 3 teáskanál őrölt zselatin

A túrót kissé összetörjük, belekeverjük a joghurtot és a xilitet is, hozzáadjuk a citromhéjat. A diót felaprítjuk és zsír nélkül egy serpenyőben átpirítjuk. A kekszet kisebb darabokra törjük.
3 evőkanál vizet felmelegítünk, ebben feloldjuk a zselatint, majd apránként a túrós keverékhez adjuk, jól elvegyítjük.

A poharak aljába túrókrém kerül, rá egy rétegben naspolyapüré. Szépen kenjük ki a pohár szélére is, így látszanak majd a rétegek. Szórjuk meg keksszel, picit nyomkodjuk meg, majd megint túrókrém következik. A tetejét szórjuk meg dióval.
Tálalásig tartsuk szagsemleges, hideg helyen, de fogyasztás előtt legalább 15 perccel vigyük szobahőmérsékletű helyre.

2015. november 30., hétfő

Az én borsófőzelékem

A főzelék egy igencsak szubjektív műfaj. Sokakat a finomfőzelékkel, másokat a spenóttal vagy a tökfőzelékkel lehet kikergetni a világból. A családom egy részét a borsófőzelékkel. Nekem mégis nagy kedvencem.
Íme az én változatom:

Hozzávalók: 1 fej vöröshagyma, 2 teáskanál kókuszzsír, 30 dkg zöldborsó, só, oregánó, kakukkfű, 1 dl tej vagy húsleves, piros fűszerpaprika; 1 pár virsli

A hagymát apróra kockázom, majd 1 tk. kókuszzsíron megpirítom. Hozzáadom a borsót is, kicsit kevergetem, majd felöntöm vízzel, úgy, hogy teljesen ellepje. Sózom, fűszerezem. A fagyasztott borsó pár perc alatt átmelegszik. Kb. 1 dl-t kimerek a főzelékből és botmixerrel pürésítem, majd vissza a többi borsóhoz. Hozzáöntöm a tejet és kb. 1 tk. pirospaprikát. Ha szükséges, még ízesítem, és puhára főzöm.
Közben a virslit felkarikázom, 1 tk. kókuszzsíron megpirítom, tálaláskor a főzelék tetejére halmozom.

2015. november 21., szombat

Csevapcsicsa káposztasalátával

Tudom, hogy ez NEM AZ IGAZI csevapcsicsa, hiszen az nem sütőben sül, de nem mindig van az ember lányának ideje grillezni, illetve az időjárás sem mindig alkalmas rá. Továbbá az összetevőket is módosítottam a saját ízlésem szerint.
Nos, ez az én változatom.

Hozzávalók: 50 dkg darált marhahús, só, rozmaring, kakukkfű, oregánó, borsikafű, 1 evőkanál Worcestershire sauce (ami nyilván nincs az eredeti receptben, de én így szeretem)

A csevapcsicsa összetevőit egy nagy tálban jól összekeverjük, vizes kézzel hosszúkás fasírtokat formázunk belőle. Grillserpenyőbe kevés olajat öntünk és ezen kicsit megpirítjuk, majd a 180°C-ra előmelegített sütőben készre sütjük.

Elkészítjük hozzá a káposztasalátát is.
Hozzávalók: 50 dkg fehér fejes káposzta, 1 teáskanál magos mustár, 3 evőkanál balzsamecet, 2 evőkanál almaecet, 2 evőkanál méz, kevés só

A káposztát vékony csíkokra reszeljük és egy nagy tálba tesszük.
Egy forralóban kicsit megpirítjuk a mustárt, hozzáöntjük az ecetet és kicsit kiforraljuk. Felöntjük 1,5 dl vízzel, sóval ízesítjük. Felforraljuk. Pár perc forralás után levesszük a tűzről, elkeverjük benne a mézet, és a káposztára öntjük. Jól összekeverjük.
Minél tovább áll a káposzta a lében, annál finomabb, de azonnal is fogyasztható.

2015. november 14., szombat

Almarózsa

Kihagyhatatlan klasszikus, amely egy idő óta elárasztja az internet gasztro oldalait. Nem
érdemtelenül. A végeredmény finom és nagyon mutatós. Nagyon egyszerű elkészíteni.
Íme az én változatom.

Hozzávalók: 50 dkg leveles tészta, kb. 3 nagy alma, lehetőleg piros héjú, pár evőkanál lekvár

A bolti leveles tésztát elfeleztem. A felét nagyon vékony téglalappá nyújtottam. A rövidebb oldalától kezdve 6, kb. 6 cm-es csíkra szeltem. A csíkokat megkentem kevés lekvárral. Aki szereti, kevés fahéjjal is meghintheti. Az almákat félbevágtam, kivettem a magházát, és keresztben hajszálvékonyra szeleteltem, mintha hagymát vágnék. A tésztacsík hosszú oldalára rárakosgattam az almaszeleteket úgy, hogy a héjas fele túlérjen a tésztán, az almaszeletek pedig félig átfedjék egymást. Amikor ezzel elkészültem, a tészta alsó részét ráhajtottam az almára, feltekertem, és muffin formába tettem.
Nekem a teljes tésztából 12 db szépséges rózsa lett.
A leírás bonyolultabb, mint ahogy készül. Az interneten több videó is bemutatja az elkészítést. Van, ahol az almaszeleteket kissé megpárolják, hogy fel lehessen tekerni. Én nagyon vékonyra szeltem az almát, így nyersen is tökéletesen hajolt.
Tálaláskor porcukorral is meghinthetjük.

2015. november 2., hétfő

Almakrémleves

Minden évben nagyon várom az almaszezont, amikor a legváltozatosabb, legízletesebb almákhoz lehet jutni. Tudom, hogy alma egész évben kapható, azonban ez is szezonban a legfinomabb.
Almából mindenfélét készítek, főételt, édességet egyaránt.

Ma leves készült belőle.

Kb. 30 dkg almát megpucoltam, felkockáztam, ráfacsartam fél citrom levét, és egy fél rúd fahéj kíséretében feltettem főni. Egy picit pirítani akartam az almát. Mikor ez megtörtént, hogy le ne égjen, kevés vizet öntöttem alája (kb. 1 dl). nagyjából 15 perc alatt puhára főtt. Ekkor 2 dl vizet adtam hozzá, kivettem a fahéjat, belereszeltem kb. 1 cm friss gyömbérgyökeret. Botmixerrel simára kevertem.
Visszatettem a gázra, hagytam felforrni. Levettem, és 2 nagy teáskanál levendulamézet tettem bele (épp az volt otthon). A levest hagytam kihűlni, majd tálaláskor puffasztott amaranttal szórtam meg.
Az amarant gazdag vas, cink, kalcium és magnézium forrás. Akár joghurtba is keverhető.

2015. október 26., hétfő

Favágó torta

Hozzávalók: 20 dkg vaj, csipetnyi só, 20 dkg nádcukor, 5 tojás, 15 dkg liszt, 10 dkg étkezési keményítő, 1 teáskanál őrölt gyömbér, 1 teáskanál őrölt kardamom, 3 evőkanál amaretto likőr, 20 dkg őszibaracklekvár, 15 dkg étcsokoládé, 2 dkg kókuszzsír

Egy robotgépben habosra verjük a vajat, hozzáadjuk a sót, cukrot, majd egyenként beleütjük a tojásokat. Jól kidolgozzuk. A lisztet, a keményítőt és a fűszereket elkeverjük, ezt is apránként hozzáadagoljuk. Végül a likőrt is hozzáöntjük.
Nekem 20 cm-es tortaformám volt, abban sütöttem. A forma alját kikenjük vajjal, rásimítunk két evőkanálnyi tésztát, és betesszük a sütőbe. Előmelegített sütőben a grill alatt pár perc alatt barnára sütjük. Erre megint két evőkanál tésztát kenünk, megsütjük. Addig folytatjuk ezt, amíg el nem fogy a tészta. A tésztát kihűtjük, és a felforrósított lekvárral körbekenjük. A csokoládét a zsírral megolvasztjuk, és szépen bevonjuk vele a tortát. Díszíthetjük gyümölccsel vagy felirattal is.

2015. október 17., szombat

Almás csirkemell zelleres burgonyapürével

Azt gondolom, Hugh Fearnley-Whittingstall óta tudjuk, hogy az alma és a zeller jó barátok. Na jó, van, aki régebb óta tudja, mert kóstolta a Waldorf-salátát.
Íme az én kedvenc alma-zeller duóm.
Hozzávalók: 50 dkg csirkemell filé, 4 nagy alma, 3 vékony szelet mangalica szalonna, fűszerek ízlés szerint (nálam: kakukkfű, szurokfű), só; 50 dkg burgonya, 20 dkg zellergumó, a zeller zöld szára, levele, ha szép friss, szerecsendió, 5 dkg vaj

A csirkemellet felszeltem, majd a fűszerekkel, sóval megszórtam és egy tűzálló tálban elrendeztem. Az almákat megpucoltam, félbevágtam, a magházát eltávolítottam. A hússzeletekre ráfektettem. A szalonnát vékony csíkokra vágtam, az almára fektettem, és 170°C-os sütőbe tettem. Kb. 35 perc alatt kész.

A burgonyát és a zellergumót felkockáztam, enyhe sós vízbe feltettem főni. Kevés szerecsendióval fűszereztem. Amikor megpuhultak a zöldségek, leszűrtem róluk a főzővíz nagy részét, hozzátettem a vajat, és egy krumplinyomóval szépen pürésítettem. Hozzákevertem az apróra vágott zellerszárat és a zeller szép levelét is.

2015. október 12., hétfő

Bácskai

Ez a sós keksz biztosan sok családban ismerős, és mindenhol másképp hívják. A mi családunkban a bácskai nevet viseli. A hozzá szükséges speciális sütő öröklődik generációról generációra a recepttel együtt. A receptet aztán mindenki a saját ízlése szerint alakítja. Ez az én változatom.

Hozzávalók: 70 dkg liszt, 1 teáskanál szódabikarbóna, fél teáskanál borkősav, 15 dkg kókuszzsír, 10 dkg reszelt parmezán(vagy más, kemény sajt), 1 egész tojás, 1  evőkanál só, kb. 2 dl tejföl

A vajat a liszttel jól elmorzsoljuk, hozzáadjuk a többi hozzávalót és annyi tejfölt, hogy kellemes állagú tészta legyen belőle. Én gyakran adok hozzá különféle fűszereket, pl. kakukkfüvet, szárított medvehagymát, curry port, esetleg borsot. Mikor milyen hangulatom van. Egy éjszakára betesszük a tésztát a hűtőbe. Másnap fogjuk, és kb. 2,5 cm vastagságú rudakat formálunk belőle. A rudakat kb. 0,5 cm vastagra felszeleteljük. Ha valaki jobban szereti, gombócokat is gömbölygethet belőle.
A sütőt feltesszük a gázlángra. Az én sütőm nehéz, vasból készült, így 5-5 percet melegítem oldalanként, majd beleteszem az első korongokat. Pár perc alatt elkészül, közben gyakran forgatom a sütőt, hogy mindkét oldala egyenletesen melegedjen. Remek keksz készül belőle, jól záródó dobozban hetekig ropogós marad.

2015. október 8., csütörtök

Bounty-szelet

A sütemény receptje a Csábító házi sütemények receptes könyvben található.

Hozzávalók a tésztához: 15 dkg porcukor, 25 dkg liszt, 1 tojás, 5 dkg kókuszzsír, fél teáskanál szódabikarbóna, fél teáskanál borkősav, 1 evőkanál kakaópor; a kókuszoshoz: 6 tojásfehérje, 25 dkg porcukor, 25 dkg kókuszreszelék; a sárga krémhez: 6 tojássárgája, 3 evőkanál liszt, 3 dl tej, 5 dkg kókuszzsír, 15 dkg porcukor; mázhoz: étcsokoládé, kókuszzsír

Összekeverjük a tészta száraz hozzávalóit, majd hozzáadjuk a zsírt és a tojást is. Jól összegyúrjuk. kettéosztjuk a tésztát, két egyforma méretű lapot nyújtunk belőle. Én krémes keretben készítettem. A tésztát sütőlapra tettem, a keretet belenyomtam a tésztába, a felesleget levágtam a széléről.
A kókuszos töltelékhez a fehérjéket kemény habbá verjük, apránként hozzáadjuk a cukrot, majd a kókuszt. A kókuszos habot rákenjük az alsó tésztalapra. Erre terítjük rá a második lapot, és előmelegített sütőben megsütjük.
Közben elkészítjük a sárga krémet. A tojássárgákat liszttel kikeverjük, tejjel felengedjük és takarék lángon sűrűre főzzük. Ha kihűlt, porcukorral elkevert zsírral összedolgozzuk. A sárga krémet a kihűlt tészta tetejére kenjük, olvasztott étcsokoládéval bevonjuk.
Egyszerűen mennyei! Aki szereti a kókuszos édességeket, annak ez kötelező darab!

2015. szeptember 21., hétfő

Aszalt szilvával töltött csirkemell baconbe tekerve, csilis krumplival körítve

Azt hiszem, ez az étel nagy klasszikus.

Hozzávalók: 6 szelet csirkemell, 12 db aszalt szilva, 6 szelet bacon szalonna, 50 dkg krumpli, 1 dl tej, 5 dkg vaj, só, bors, szerecsendió; házi csiliolaj

A krumplit megtisztítjuk, felszeljük és szerecsendióval ízesített sós vízben puhára főzzük, majd leszűrjük. A forró krumplihoz hozzáadjuk a tejet, vajat, szükség esetén fűszerezzük még. A krumplit robotgéppel pürésítjük, tálalásig melegen tartjuk.
Míg a krumpli fő, elkészítjük a húst. A csirkemellet kissé kiklopfoljuk, sózzuk, borsozzuk. Közepébe teszünk két szem szilvát, feltekerjük, és szalonnacsíkba göngyöljük. Tepsibe tesszük. Mikor az összessel végeztünk, 180°C-ra előmelegített sütőben pirosra sütjük.
Tálaláskor krumplipürét teszünk mellé, amelyet csiliolajjal locsolunk meg.

A csiliolajhoz veszünk 2,5 dl szőlőmagolajat, 3 friss csilipaprikát. A paprikát karikákra szeljük és az olajban pár percig főzzük. Ezután még forrón keskeny szájú üvegbe töltjük, hagyjuk kihűlni. Hűtőben pár hétig eláll. Használhatjuk pirítósra, főzelékek, levesek ízesítésére is.

2015. augusztus 10., hétfő

Túrókocka rózsaszín tetővel

Szerintem mindenki ismeri a klasszikus Fantás szeletet. Tulajdonképpen ez is az, de mi így szeretjük. Fanta nélkül, málnalével.

Hozzávalók a tésztához: 6 evőkanál cukor, 6 evőkanál liszt, 5 tojás, fél dl olaj, 4 evőkanál kakaó, fél teáskanál szódabikarbóna, fél teáskanál borkősav; a krémhez: 10 dkg puha kókuszzsír, 80 dkg túró, 4-5 evőkanál tejföl vagy joghurt, 1 teáskanál vanília kivonat, 7 evőkanál porcukor; tetejére: 6 dl cukrozatlan málnalé, 2 evőkanál porcukor, 4 púpozott evőkanál keményítő, 1 teáskanál zselatinpor

A tojásfehérjéből kemény habot verünk egy csipet sóval. A felét áttesszük egy tálba, a másik felébe belekeverjük a tészta hozzávalóit. Amikor ez megvan, óvatosan beleforgatjuk a megmaradt tojáshabot. Egy kb. 40x25-ös tepsit kibélelünk sütőpapírral, belesimítjuk a tésztát, és előmelegített sütőben 30 perc alatt készre sütjük. A tésztamennyiség kevésnek tűnhet ekkora tepsibe, de szépen megnő, és így lesznek az arányok tökéletesek. Ha valaki vastagabb tésztát szeretnek, készítse kisebb tepsiben, ahhoz csak 50 dkg túróból készítsen tölteléket, és 4 dl málnalével mázat.
Amíg a tészta sül, elkeverjük a túrós töltelék összetevőit. Akkor jó, ha teljesen krémes tölteléket kapunk.
Amikor a sütemény kihűlt, krémeskeretet illesztünk köré, és betöltjük a krémet. Hűtőbe tesszük.
A mázhoz 5 dl málnalevet felforralunk. A száraz összetevőket összekeverjük, majd, 1 dl lével csomómentesre keverjük, beleeresztjük a forró lébe és besűrítjük. Hagyjuk kissé hűlni, majd a túrós krém tetejére öntjük, elsimítjuk, és legalább 4 órára hűtőbe tesszük. Vizes késsel szeljük.

2015. július 19., vasárnap

Mézes oldalas párolt zöldségekkel

Hozzávalók: 1 kg húsos oldalas; 3 gerezd fokhagyma, 2 evőkanál paradicsompüré, 3 teáskanál méz, 1 teáskanál balzsamecet, só, bors, kakukkfű ízlés szerint

Az oldalast megtisztítom, bedörzsölöm sóval és fokhagymapéppel, majd előmelegített sütőben fóliával lefedve majdnem készre sütöm. Összekeverem a páchoz valót, majd a forró húsra kenem, visszateszem a sütőbe és teljesen puhára sütöm. Párolt zöldséggel tálaltam.

2015. július 17., péntek

Ribizlifagylalt felhőn tálalva

Az ötletet a Pavlova torta adta, bár erről a desszertről a tejszínhab hiányzik. A friss gyümölcsöket a csodás színű ribizli fagylalt helyettesíti.

Hozzávalók: habcsókhoz: 5 db tojásfehérje, csipet só, 2 evőkanál porcukor; fagyihoz: 50 dkg fagyasztott vagy friss fekete ribizli, 50 dkg joghurt, 2 evőkanál méz (ízlés szerint több is lehet); tálaláshoz egy kevés juharszirup

A habcsókhoz a tojásfehérjét a sóval kemény habbá verjük, majd a cukrot is óvatosan beleforgatjuk. Egy sütőpapírral bélelt tepsibe belekanalazzuk a habot. Én két púpozott evőkanállal tettem egy adagba, kissé ellapította, így kaptam a felhőt, amelyen a fagylaltot tálaltam. A habcsókot 80°C-ra előmelegített, légkeverős sütőbe tettem, és több órán keresztül szárítottam. Akkor kész, amikor a papírról magától leválik.
A fagylalthoz elkevertem a mézet a joghurtban. A ribizlit szitán átpasszíroztam, hogy megszabaduljak a magoktól, majd a joghurttal összekevertem. Fagyasztógépbe téve kb. 40 perc múlva fogyasztható. Ha nincs fagyasztógépünk, tegyük dobozba és kb. 30 percre  fagyasztóba.
Tálaláskor kevés juharszirupot csorgattam rá.

2015. július 3., péntek

Zöldséges spárgaleves

Hozzávalók: 50 dkg fehér spárga, 2 szál sárgarépa, 1 kisebb karalábé, 1 szál fehérrépa, egy csokor friss petrezselyem, 1 teáskanál kókuszzsír, só

Egy kisebb fazékba beletesszük a zsírt, a megtisztított, feldarabolt sárgarépát, fehérrépát, karalábét megforgatjuk, pirítjuk rajta. A spárgát is megtisztítjuk, feldaraboljuk, a fejét félretesszük, a szárát beletesszük a fazékba. A petrezselymet is felaprítjuk, a felét rátesszük a zöldségre. Megsózzuk, vízzel felöntjük és alacsony hőmérsékleten főzzük. A főzés vége felé a spárga fejét is beletesszük és puhára főzzük.Tálaláskor megszórjuk a félretett petrezselyemmel.

2015. június 21., vasárnap

Kürtős kalács

Egyszer, nagyon rég kaptam karácsonyra egy otthoni kürtős kalács sütéséhez való készletet. Eddig soha nem vetettem be, de minap úgy gondoltam, itt az ideje. A kerti grillen sütöttem meg. Igaz, ez volt az első próbálkozásom, de biztos nem az utolsó.
A tésztát Koronczai Magdolna: Házi pékség c. könyvben található recept alapján készítettem.

Hozzávalók: tésztához: 40 dkg finomliszt, 10 dkg teljes kiőrlésű tönkölyliszt, 2 egész tojás, 2 tojás sárgája, 8 dkg kókuszzsír, 4 evőkanál barna cukor, negyed teáskanál só, 7 g szárított élesztő, kb. 10 evőkanál langyos tej; 1 tojás sárgája, barna cukor, kókuszreszelék

A tésztát a kenyérsütő géppel dagasztattam meg, így az összes tésztához valót beletettem, és 1,5 óra alatt elkészült a csodálatosan kidolgozott, megkelesztett tészta. A tésztának kemény fánktészta állagának kell lennie.
A kalácssütő rudakat jól be kell olajozni. Az én fáim újak voltak, így többször át kellett kenni, hiszen a fa hamar magába itta az olajat, és a kész kalács nem jött volna le róla.
A tésztából levágtam egy kis darabot, hosszú, vékony rudat sodortam belőle, majd a sütőfára tekertem. Érdemes arra figyelni, hogy a fa elején és végén kb. 1 cm-t szabadon hagyjunk. A tésztát spirál vonalban kell feltekerni a fára, pici helyet hagyva a tészták között. Amikor kérsz, az asztalon kicsit elhengergetjük, így a tészta szétlapul és összeér, betöltve a sütőfa teljes felületét. Tojásfehérjével átkenjük, cukorban megforgatjuk és mehet is a tűz fölé. Hamar megsül. Akkor jó, ha mindenhol egyenletesen karamellizálódott rajta a cukor. Forrón kókuszreszelékbe (őrölt dióba, mandulába, stb.) forgatjuk, majd kis pihentetés után lehúzzuk a fáról. Nagyon finom!

2015. június 7., vasárnap

Spárgás quiche

Hozzávalók a tésztához: 12,5 dkg vaj, 25 dkg liszt, 1 tojás; a töltelékhez: 25 dkg zöld spárga, 3 dl joghurt, 1 tojás, 5 dkg reszelt cheddar sajt, 10 dkg maradék főtt krumpli, 2 csipet só, bors, kakukkfű, szerecsendió ízlés szerint
A tésztához elmorzsoljuk a vajat a liszttel, majd hozzáadjuk a tojást, egy csipet sót és összegyúrjuk. Egy kb. 30 cm-es átmérőjű kapcsos tortaformát kivajazunk, a tésztát kinyújtjuk a megfelelő méretre és a torta aljába terítjük. Akkor jó, ha 1-2 cm magasan az oldalára is felér. Megszurkáljuk a tésztát és 180°C-on 10 perc alatt elősütjük. A spárgát megtisztítjuk és 2-3 cm-es darabokra felvágjuk.
A töltelékhez összetörjük a krumplit, belekeverjük a sajtot és a joghurtot, hozzáütjük a tojást, beletesszük a fűszereket és jól elkeverjük.
A tésztára öntünk egy kevés tölteléket, elrendezzük rajta a spárgát, ráöntjük a maradék krémet, majd betesszük a sütőbe és kb. 35 perc alatt készre sütjük.
Ruccola és zsázsasalátával tálaljuk.

2015. május 30., szombat

Marcipános rebarbara-kocka

Nagyon szeretem a rebarbarát, már rengeteg mindent készítettem belőle. Ez a különleges sütemény saját receptem.

Hozzávalók a piskótához: 3 tojás, 4 evőkanál liszt, 3 evőkanál olaj, 3 evőkanál nádcukor, negyed teáskanál szódabikarbóna és borkősav, fél teáskanál kardamom por; a krémhez: 5 dl tej, 1 dl víz; 3 evőkanál keményítő, 3 evőkanál nádcukor, 1 evőkanál liszt, 1 teáskanál kakaópor, 5 dkg marcipán; a tetejéhez: 50 dkg rebarbara, fél dl víz, 3 evőkanál nádcukor, 2 ág friss citromfű; 4 teáskanál porzselatin

Elkészítjük a piskótát: a tojásokat egy csipet sóval habosra keverjük, hozzáadjuk az olajat, a cukrot és tovább habosítjuk, majd a lisztet is beleszitáljuk, hozzáadjuk a fűszert és a szódabikarbónát, borkősavat. Egy 20x30 cm-es tepsibe öntjük, amit előzőleg papírral kibéleltünk. Előmelegített sütőben 180°C-on pár perc alatt megsütjük. A piskótát rácson hagyjuk kihűlni, lehúzzuk róla a papírt, majd kis desszertgyűrűk alját kibéleljük a tésztával, de egyben, krémes keretbe is tehetjük.
A krémhez feltesszük a tejet egy vastagaljú lábosban melegedni. Egy tálkában összekeverjük  a keményítőt, lisztet, cukrot, kakaót, ehhez hozzáöntjük a vizet és csomómentesre keverjük. Hozzáadjuk az egészet a tejhez, átkeverjük és alacsony lángon főzzük. A marcipánt lereszeljük, és azt is beletesszük. Az egész krémet addig főzzük, amíg kezd sűrűsödni.
Amikor langyos, rákanalazzuk a krémet a piskótára, és hagyjuk teljesen kihűlni.
A rebarbarát megtisztítjuk, kb. 2 cm-es darabokra vágjuk, és egy lábosban vízzel, cukorral feltesszük főni. Amik megpuhult, leszűrjük, a levet félretesszük egy lábosba. A rebarbarát elrendezzük a krémen. A főzőlevet visszatesszük a tűzre, hozzákeverjük a zselatint, a citromfüvet, és felforraljuk.
A zselatint kissé hűlni hagyjuk, majd az elrendezett rebarbarára kanalazzuk. Ügyeljünk, hogy teljesen elfedje. Pár órát tegyük hűtőbe. A keretet eltávolítva, szeletelve tálaljuk.
Ez a kocka az édes krémmel, a puha piskótával és a savanykás rebarbarával maga a tökéletes ízegyensúly!

2015. május 24., vasárnap

Kata-szelet

Hozzávalók a tésztához: 50 dkg liszt, 10 dkg kókuszzsír, 15 dkg porcukor, 1 tojás, 2,5 dl tej, fél teáskanál szódabikarbóna, 1 teáskanál borkősav; a töltelékhez: fél teáskanál vanília kivonat, 2 evőkanál kakaópor, 4 evőkanál lekvár (nálam szilva volt éppen), 3 evőkanál porcukor, 10 dkg kókuszzsír, 1 dl rum; tetejére: étcsokoládé, kókuszzsír

A tészta hozzávalóit összegyúrjuk, majd 3 vékony lapot nyújtunk belőle, és sütőlapon pár perc alatt megsütjük. Kihűtjük a kész lapokat, majd az egyiket apróra törjük. Az összetört lapot meglocsoljuk a tejjel és a vaníliával. A töltelék hozzávalóit habosra keverjük, végül beletesszük az áztatott tésztát is, jól elkeverjük. A masszát két lap közé töltjük. A csokoládét kevés kókuszzsírral gőz felett megolvasztjuk és a tészta tetejére öntjük. Másnap érdemes szeletelni, addigra kellemesen átpuhul a tészta.

2015. május 17., vasárnap

Medvehagyma krémleves

Nagyon szeretem a friss, szezonális zöldségeket felhasználni az ételekhez. Így medvehagyma szezonban mindenképpen kell egy kis medvehagymás étel. Készítettem már pogácsát, töltött táskát is ezzel a fűszerrel. Most a krémleves következett.

Hozzávalók: 10 dkg friss medvehagyma, 1 evőkanál szőlőmagolaj, 2 evőkanál rizsliszt, 5 dl zöldséglé (vagy 1 bio leveskocka 5 dl vízben feloldva), só, bors; 1 teáskanál szárított medvehagyma, kevés parmezánforgács

A hagymát felszeleteljük, és olajon megfonnyasztjuk. Felöntjük zöldséglével, sózzuk, borsozzuk. Kis ideig főzzük, majd botmixerrel simára keverjük. A lisztet egy kevés levessel csomómentesen elkeverjük, visszaöntjük a többi leveshez és jól átforraljuk. Tálaláskor szárított medvehagymával és parmezánforgáccsal díszítjük.

2015. május 11., hétfő

Húsvéti fűszeres keksz

Hozzávalók: 50 dkg liszt, 10 dkg keményítő, 20 dkg porcukor, 20 dkg kókuszzsír, 1 tojás, tej, 1 teáskanál szárított levendulavirág porrá őrölve, 1 teáskanál szárított izsóplevél összezúzva

A zsírt a liszttel elmorzsoljuk, majd hozzáadjuk a többi hozzávalót is, a fűszerek kivételével. Annyi tejet adunk hozzá, hogy jól formázható tésztát kapjunk. Amikor a tészta kezd összeállni, vegyük ketté. Az egyikhez a levendulát, a másik feléhez az izsópot adjuk. Így gyúrjuk teljesen készre. Tegyük fél órára a hűtőbe. A tésztát sodorjuk nagyon vékonyra, kb. 1-2 mm vastagra, majd szúrjuk ki húsvéti figurákkal. Sütipecséttel üssük bele az ízesítésre használt fűszer nevét, majd tegyük sütőlapra. Akkor kész, ha egy picit kezd barnulni a tészta. Jól záródó dobozban hetekig ropogós marad.


2015. május 2., szombat

Céklasaláta

Maga az ötlet Jamie Olivertől származik. Valamelyik főzős filmjében láttam. Nagy kedvenc lett
azóta ez a saláta, köretként is kiváló!

Hozzávalók: 50 dkg cékla, és fűszerek, ízesítők ízlés szerint. Nálam ez rendszerint a következőket jelenti: 1 evőkanál szőlőmagolaj, 2 evőkanál balzsamecet, 1 evőkanál gránátalmaszirup, 1 ágacska rozmaring, 1 ágacska kakukkfű, fél teáskanál frissen reszelt szerecsendió, só; torma

A céklát megtisztítom, kisebb darabokra vágom. Egy jó darabot leszabok a grillfóliából, és egy nagyobb tálat kibélelek vele. Így sokkal egyszerűbb beletenni a hozzávalók, nem folyik mindenfelé.
Szóval belerakom a céklát, megsózom, meglocsolom az olajjal, ecettel, gránátalmasziruppal, a darabok közé rendezem a rozmaringot és a kakukkfüvet, majd megszórom szerecsendióval. A fóliát teljesen hézagmentesen összecsomagolom. Veszem a kuktámat, az aljába öntök pár centi vizet, belehelyezem a csomagot a zárással felfelé, lezárom, és hagyom, hogy a cékla elkészüljön. Kb. 30 percig főzöm. Amikor kibontom a csomagot, nincs más dolgom, mint egy tálban elrendezni, ráönteni a csodás dresszinget, esetleg egy kis reszelt tormával megbolondítani és tálalni. Ha valaki úgy szereti, vékonyra is felszelheti a megsült zöldséget.

2015. április 18., szombat

Kukoricaprósza lekvárral

A recept a Kifőztük 2014. októberi számában található. Letölthető innét.

Én egy kapcsos tortaformában sütöttem meg, ami kb. 25 cm átmérőjű volt. Igazán finom étel kerekedett belőle. Jófajta házi szilvalekvár került rá, de másmilyennel is el tudom képzelni. Csak ajánlani tudom.

2015. március 14., szombat

Mézes szelet

A recept a Planétás receptkártyán található.


Hozzávalók: tésztához: 15 dkg kristálycukor, 2 evőkanál méz, fél dl tej, 1 tojás, 10 dkg vaj, 1 cs. sütőpor, 45 dkg liszt, 1 evőkanál kakaópor; krémhez: 3 evőkanál búzadara, 2,5 dl tej, fél rúd vanília, 10 dkg porcukor, 10 dkg vaj, 2 evőkanál rum, 10 dkg lekvár (nálam házi birsalma lekvár); bevonathoz: 15 dkg étcsokoládé, diónyi kókuszvaj

A cukrot a mézzel, tejjel, tojással, vajjal, és a sütőpor felével összekeverem, és gőz fölött 15 percig, habzásig főzöm. Leveszem a tűzről, hozzáadom a lisztet és a maradék sütőport, jól összedolgozom. A tésztát négy egyforma cipóra osztom, majd egyenként kinyújtom téglalap alakúra. Sütőlemezen 180°C-on kb. 10 perc alatt megsütöm. Rácson hagyom kihűlni.
A tejet felmelegítem a vanília kikapart magjával, majd beleteszem a búzadarát. Sűrű péppé főzöm, majd szoba-hőmérsékletűre hűtöm. A porcukrot és a puha vajat habosra keverem, majd rummal ízesítem. Fontos, hogy a vaj és a rum is szoba-hőmérsékletű legyen, különben kicsapódik a rum. A vajas krémet a búzadarás péppel egynemű masszává keverem.
Az alsó lapot megkenem a darás krém felével.  Erre jön a második lap, amit lekvárral kenek meg, majd az újabb lap a maradék krémmel, végül ráhelyezem az utolsó lapot is. Kissé megnyomkodom.
Elkészítem a csokimázat. Gőz felett megolvasztom a csokit, hozzákeverem a kókuszvajat és a sütire öntöm. Hűtőben, vagy hideg helyen pár órát pihentetem. Másnap a legfinomabb.

2015. március 8., vasárnap

Dobostorta dob nélkül

A családban mindenki nagyon szereti a dobostortát, de a tetején lévő masszív karamellrétegért nem mindenki rajong. Így most a karamell helyett csokimáz került a tetejére.

Hozzávalók: tésztához: 6 tojás, 12 dkg kristálycukor, 12 dkg liszt; krémhez: 30 dkg kristálycukor, fél dl víz, 30 dkg vaj, 3 dkg kakaópor; csokimázhoz: 10 dkg étcsokoládé, 1 teáskanál kókuszvaj

A tésztához a tojásfehérjét csipet sóval kemény habbá verem, majd apránként hozzáadom a cukrot, a sárgáját és a lisztet is. A masszából vékony tésztalapokat sütök. Én egy 21 cm-es kapcsos tortaforma alján sütöttem, így 7 lap került belőle. 180°C-os sütőben 8-10 perc alatt megsül. A tésztát hagyom hűlni.
A krémhez felolvasztom a cukrot a vízzel, hagyom, hogy a cukorkristályok teljesen feloldódjanak, de a cukor ne karamellizálódjon. Leveszem a tűzről és hozzákeverem a vajat. Hagyom teljesen kihűlni. Amikor szoba-hőmérsékletű, hozzáadom a kakaóport és tovább hűtöm. Habverővel felhabosítom.
A tésztákon elosztom a krémet, majd egymásra teszem őket. Kevés krémet hagyok az oldalához is. A legfelső tésztára nem krém kerül, hanem a csokimáz.
Gőz felett felolvasztom a csokoládét, hozzákeverem a vajat és a tésztára öntöm. Én nem bánom, ha az oldalán kissé lefolyik a csoki.
Tálalásig hideg helyen tartom, de szeletelés előtt egy fél órával érdemes kissé melegebb helyre vinni.

2015. március 6., péntek

A (szinte) mosolygó gyümölcsrizs

Hozzávalók: 24 dkg rizs, 8 dl tej, 1 teáskanál keményítő, 10 dkg cukor, fél rúd vanília, fél dl
limoncello, gyümölcs ízlés szerint

A riszt átmossuk, egy lábosban szárazon lepirítjuk. Apránként adjuk hozzá a tejet, ahogy rizottót készítünk. Összesen 6 dl tejet öntünk hozzá. Beletesszük a vanília kikapart magjait és a rudat is. 15 percig forraljuk, majd hozzákeverjük a limoncellot. Az alkohol elpárolog belőle, de a csodás íze megmarad. Lefedve 15 percig állni hagyjuk. Amikor a rizs már nem kemény, de harapható, hozzáöntöm a keményítővel elkevert 2 dl tejet és felforralom. Finom, krémes rizs lesz az eredmény. Melegen, langyosan, hidegen egyaránt finom. Gyümölccsel tálaljuk.

2015. február 16., hétfő

Rakott krumpli

Azt gondolom, a rakott krumpli sokunk kedvence, és minden családnak megvan a saját receptje.
Íme az enyém:
hozzávalók: 50 dkg krumpli, 20 dkg kolbász, 2 vöröshagyma, 3 főtt tojás, 3 paradicsom, 2 szálzeller, 3-4 dl tejföl, só, némi cayenne bors, kakukkfű, rozmaring, szerecsendió
A krumplit felszeletelem, kicsit előfőzöm.
Egy jénai vagy kerámia tálat készítek elő. A tejfölt kikeverem kevés sóval és fűszerekkel. A tálban egymásra rétegezem a zöldségeket, a kolbászkarikákat és a felszeletelt tojást. Soronként meglocsolom a fűszeres tejföllel. A legfelső réteg tetejét is megkenem tejföllel, majd meleg sütőben aranybarnára sütöm. Friss salátával vagy savanyúsággal tálalom.

2015. február 1., vasárnap

Juharszirupos tarka püspökkenyér

Régóta szerettem volna ezt a receptet kipróbálni, de a juharszirup nem mindennapos vendég a
kamrámban. Most éppen volt itthon, és gondoltam, mielőtt elfogy, kipróbálom ezt a sütit. A karamell, illetve a süti megkóstolása után úgy gondolom, a Golden Syrup tökéletesen tudja helyettesíteni, az meg legalább mindig van itthon. A méz is jó lehet helyette, de az azért más karakter, édesebb.

A recept eredetije a Krémes csokoládék c. Corvina kiadásban olvasható.

Hozzávalók: karamelles tésztához: 5 dkg cukor, 1,5 dl juharszirup, 0,6 dl víz, 10 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 5 dkg vaj, 2 tojás; csokoládés tésztához: 10 dkg liszt, 1 teáskanál sütőpor, 2,5 dkg kakaópor, 5 dkg vaj, 10 dkg porcukor, 2 tojás

A karamellhez megolvasztjuk a cukrot a juharszirupban. Felfőzzük, majd levesszük a tűzről és hozzáöntjük a vizet. Elkeverjük, majd kihűtjük.
A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. A vajat összekeverjük a karamellel, egyenként hozzáadjuk a tojásokat, majd rászitáljuk a lisztet a sütőporral.
A csokis tésztához a vajat elkeverjük a cukorral, egyenként hozzáadjuk a tojásokat, majd a sütőporral elkevert lisztet és a kakaót is rászitáljuk és jól átkeverjük.
Kivajazunk és kilisztezünk egy püspökkenyér formát, majd felváltva belekanalazzuk a tésztákat. 180°C-on 40-50 percig sütjük. Tűpróbával ellenőrizzük, majd rácson hagyjuk kihűlni.

2015. január 28., szerda

Bazsalikomos-paradicsomos kocka

Egyszer, jó pár évvel ezelőtt az interneten keresgéltem valami sós receptje után. Valami, ami nem a klasszikus pogácsa. Ezt a sósat találtam meg, és azóta nagyon sokszor készítem.
A receptet picit átalakítottam, számomra így lett igazán ütős.

Hozzávalók: 30 dkg teljes kiőrlésű liszt, 30 dkg félbarna kenyérliszt, 25 dkg vaj, 1,5 dl paradicsomlé 2 dl tejföl, 4-5 teáskanál só, pici sütőpor és szódabikarbóna, friss bazsalikom, kakukkfű, pici kurkuma; tetejére: reszelt sajt, magvak ízlés szerint

A lisztet a vajjal és a sóval elmorzsoljuk. Hozzáadunk annyi tejfölt, amennyit felvesz, hogy közepesen puha tésztát kapjunk. A tejfölt összekeverjük előtte a bazsalikommal és a paradicsomsűrítménnyel.
Belisztezett deszkán 4-6 mm-esre kinyújtjuk. Tejföllel megkenjük a tésztát ízlés szerint megszórjuk sajttal, mákkal, köménymaggal, vagy szezámmaggal. Derelyevágóval csíkokra vágjuk, előmelegített sütőben kisütjük. Én fekete szezámmaggal szórtam meg.