2016. december 21., szerda

Fűszeres csavart

A világ legegyszerűbb és legfinomabb sós ropogtatnivalója.

Hozzávalók: 50 dkg készre nyújtott leveles tészta (csak az Aldiból, ez a tapasztalatom), pár evőkanál tej, kakukkfű, só

A leveles tésztákon még egy picit nyújtok, általában a duplájára, majd kevés tejjel megkenem, sóval, kakukkfűvel megszórom.
Pizzavágóval hosszú, kb. 2 cm vastag csíkokra szelem, minden csíkot félben visszahajtok, kicsit meglapogatom, majd megcsavarom. Egy tepsiben 220°C-on, légkeverővel, kb. 10 perc alatt ropogósra sütöm.

2016. december 15., csütörtök

Színes csokilapocskák

Nagyon mutatót apróságok, amiket gyerekekkel is készíthetünk, akár egy gyerekzsúrnak is része
lehet, hiszen hamar fogyasztható a végeredmény, de gasztroajándéknak sem utolsó.

Hozzávalók: 10 kg étcsokoládé, 10 dkg fehér csokoládé; díszítéshez: kókuszreszelék, liofilizált málna, aszalt mangó, aszalt gyömbér, kandírozott dinnye, kandírozott ibolyaszirom, aszalt sárgabarack

A csokoládékat külön-külön felolvasztjuk vízfürdő felett, és temperáljuk, ha ajándékba szánjuk. Ha zsúron készül, akkor ezt kihagyhatjuk, ezzel meggyorsítva a folyamatot.
A díszítésnek szánt hozzávalókat szükség esetén felaprítjuk.
Egy szilikonlapra evőkanállal kisebb "csokitócsákat" teszünk, figyelve arra, hogy ne érjenek össze. Kicsit a díszekkel megszórjuk és hagyjuk, hogy teljesen megszilárduljon a csoki. Hűtőbe is tehetjük.
Csomagolásra, fogyasztásra készek a mutatós apróságok.

2016. november 24., csütörtök

Sue cukkinis csokisütije

Nagyon szeretem a cukkinit, amikor szezonja van, rengeteg minden készül belőle. Különösen Jamie cukkinis tésztáját kedvelem, de természetesen a cukkiniből is készülhet fantasztikus édesség. Most egy ilyen következik.
Ezt a süteményt bátran kínálhatjuk olyanoknak, akik irtóznak a zöldségtől, nem fognak benne felfedezni semmi ilyesmit. 1 csésze = 2,4 dl
Az eredeti recept innét való, én kicsit átalakítva így készítettem:

Hozzávalók: a tésztához: 2 csésze liszt, 1 csésze cukor, 0,5 csésze kakaópor, 1 teáskanál őrölt fahéj (én helyette 1 tk. kardamomot használtam), 1 teáskanál instant kávépor, 1 evőkanál chia magliszt, 1,5 teáskanál szódabikarbóna, 1 csipet só, 2 tojás,  1 csésze natúr joghurt, 1 evőkanál gránátalma szirup, 0,25 csésze olaj, 2 teáskanál vanília kivonat, 2 csésze reszelt cukkini;
a krémhez: 17 dkg tubusos, cukrozott sűrített tej, 1 teáskanál vanília kivonat, 6 dkg tejcsokoládé, 6 dkg étcsokoládé, 1 evőkanál kókuszzsír

Egy kb. 33x22 cm-es sütőtálat vajazzunk ki. A sütőt melegítsük elő 175°C-ra.
A tészta száraz hozzávalóit egy tálban keverjük össze. Egy másik tálban keverjük ki a nedves hozzávalókat. A tojásos keveréket adagoljuk a liszteshez és egy fakanállal gyorsan keverjük egyneműre, adjuk hozzá a cukkinit is, azzal is keverjük el. Mielőbb tegyük a sütőbe a masszát, ugyanis a szódabikarbóna a savas hozzávalókkal (joghurt, gránátalma szirup) reakcióba lép, és fejlődnek a buborékok, amitől levegős lesz a tészta. A tészta 25-30 perc alatt készre sül. Rácson hagyjuk teljesen kihűlni.

Amíg sül a tészta, készítsük el a krémet.
A kétféle csokoládét a kókuszzsírral olvasszuk fel gőz felett. Kicsit hagyjuk hűlni, keverjük bele a vaníliát és a sűrített tejet. Hagyjuk teljesen kihűlni, majd 10-15 percre tegyük hűtőbe. Onnét kivéve habverővel verjük szép habosra.
A teljesen kihűlt tészta tetejére kenjük és már fogyaszthatjuk is!

2016. november 14., hétfő

Csirkés wrap

Hozzávalók: puha tortilla lap; jégsaláta, uborka, paradicsom, vöröshagyma, paprika, csirkemell filé, kevés olaj, só, bors, pár gerezd fokhagyma, tejföl, tabasco szósz

A csirkemellet hosszabb csíkokra aprítom, majd kevés olajon gyorsan megpirítom, sózom, borsozom. A zöldségeket vékony csíkokra, szeletekre vágom.
A fokhagymagerezdeket kis sóval pépesre dolgozom, hozzákeverem a tejfölhöz.
A tortilla lapokat a sütőben pár perc alatt átmelegítem.
Összeállítom a wrapet. A tortilla lap közepére teszek a zöldségekből, a húsból, rákanalazok a tejfölből, majd meglocsolom tabascoval. Feltekerem, és már kész is!

2016. október 27., csütörtök

Mediterrán burgonya rántott gombával

Hozzávalók a burgonyához: 50 dkg burgonya, 5 dkg kalamata olajbogyó, 1 ágacska rozmaring, só, bors, szerecsendió, 5 dkg vaj, 1 dl tej, 15 dkg mozzarella sajt;
50 dkg barna csiperkegomba, tojás, liszt, panírmorzsa, só, bors, őrölt mustármag; olaj a sütéshez

A burgonyát megtisztítjuk és sós vízben megfőzzük. Amikor puha, leszűrjük, kevés szerecsendiót reszelünk bele, hozzáadjuk a vajat, tejet, ízlés szerint sózzuk, borsozzuk, majd pépesre törjük. Egy hőálló tálat kivajazunk, elegyengetjük benne a tört burgonyát, majd a kimagozott, feldarabolt olajbogyót is elosztjuk rajta. Megszórjuk az apróra vágott rozmaringgal, és a kisebb darabokra tépkedett sajtot is rádobáljuk. Előmelegített sütőben pirosra sütjük.

A gombát megtisztítjuk, a liszthez hozzákeverjük a fűszereket, majd szokásos módon bepanírozzuk. Olajban kisütjük, konyhai papírtörlőre szedjük, és a krumplival azonnal tálaljuk.

2016. október 12., szerda

Almás-sajtos csirkecomb mustáros burgonyával

Ez az étel négy főre készül, így ennek megfelelően kell hozzá:
4 db egész csirkecomb, 8 dkg edami sajt, 1 nagyobb alma, só, bors, rozmaring; 8 közepes nagyságú burgonya, 1 evőkanál olaj, 1 evőkanál magos mustár, 2 gerezd fokhagyma, 1 kevés kakukkfű, rozmaring, só, bors

A sajtot és az almát kis kockákra aprítom, kevés aprított rozmaringgal összekeverem. A csirkecombon a bőrt fellazítom, sózom és borsozom a húst, majd a bőr alá töltöm a sajtos-almás keveréket.
A krumplit hosszában kettévágom, majd a vágott felüket négyzetrácsosan bevagdalom, hogy a fűszereket jobban beszívhassák. Az olajat a mustárral, zúzott fokhagymával, kakukkfűvel és rozmaringgal kikeverem, sózom, borsozom. A burgonyát megkenem a krémmel. Tűzálló tálba teszem, alufóliával lefedem, előmelegített sütőben, közepes lángon kb. 25 percig párolom, majd leveszem a fóliát és további 20 perc alatt pirosra sütöm.
Még forrón a frissen sült csirkecombbal tálalom.

2016. október 5., szerda

Almás krémes

Könnyed, gyümölcsös, mégis krémes süti a mai recept. Maradék tojásfehérje felhasználására is alkalmas.

Hozzávalók: a tésztához: 6 tojás, 6 evőkanál liszt, 6 evőkanál cukor;az almás réteghez: 50 dkg összefőzött, kevés cukorral és fahéjjal ízesített alma; a krémhez: 5 dl víz, 5 dl tej, 8 evőkanál keményítő, 1 teáskanál zselatinpor, 3 + 6 evőkanál cukor, 6 tojásfehérje

A piskótát a szokásos módon elkészítjük. A tojások fehérjét egy csipet sóval kemény habbá vejük, lassan hozzáadagoljuk a cukrot és a tojássárgáját is, majd a lisztet is elvegyítjük. Sütőpapírral kibélelt tepsiben megsütjük.
Amikor a piskóta kihűlt, rákenjük az almát, hűtőbe tesszük.
A krémhez először a vizet és a tejet összeöntjük, felforraljuk. Egy tálkában a keményítőt a 3 evőkanál cukorral és a zselatinporral kevés hideg vízben elkeverjük. Hozzáadjuk a forró tejhez, majd alacsony lángon sűrűre főzzük.
Közben a tojásfehérjét egy csipet sóval kemény habbá verjük, apránként hozzáadjuk a 6 evőkanál cukrot, és a még langyos pudingba forgatjuk.A tészta tetejére kenjük.
Ha édesebben szeretjük, a pudingos rétegre még tejszínhabot is tehetünk.

2016. szeptember 24., szombat

Cukkini carbonara Jamie módra

Az egyik kedvenc tévés szakácsom Jamie Oliver. A jamieoliver.com oldalt is gyakran felkeresem
ötletért. Ott találtam azt a tésztaételt is. Nekem nagyon ízlett, így bekerült a repertoárba. Sok zöldséggel, kevés tésztával diétás fogás válik belőle. Ez az adag hat személyre való.

Hozzávalók: egy nagyobb cukkini, vagy 6 salátacukkini, 4 tojássárgája, 50 dkg penne tészta, 1 dl tejszín, 1 marék frissen reszelt parmezán, 6 szelet bacon, felcsíkozva, kevés olaj, (friss) kakukkfű, só, bors

A tésztavizet tegyük fel forrni, majd tegyük bele a tésztát, sózzuk meg, és főzzük fogkeményre.
Inkább keményebb legyen, mint szétfőtt.
A cukkinit vágjuk fel, távolítsuk el a puha közepét, magokat, majd vágjuk nagyjából akkorára, mint a penne mérete.
A tojássárgáját tegyük egy tálba, keverjük hozzá a tejszínt és a parmezán felét, sózzuk, borsozzuk, majd tegyük félre.
Egy nagy serpenyőbe, esetleg wokba öntsünk egy kis olajat, majd a felcsíkozott szalonnát dobjuk rá. Süssük ropogósra, de ne égessük el.
Tegyük hozzá a cukkinit, és erőteljesen borsozzuk meg, legyen egy picit csípős. Adjuk hozzá a kakukkfüvet is, majd kevergessük, hogy a szalonna zsírja bevonja a cukkinidarabokat. Addig süssük, amíg kissé megpirul és megpuhul.
Ha a tészta megfőtt, szűrjük le, a főzővizéből tartsunk meg egy bögrével.
A tésztát tegyük rá a cukkinire, forgassuk össze. Vegyük le a tűzről, adjuk hozzá a tejszínes keveréket, majd jól rázzuk össze. Kevés főzővíz is mehet hozzá, illetve a maradék parmezán is. Ha kell, szórjuk meg sóval, és azonnal tálaljuk.
Mennyei finom, krémes tésztaétel.

2016. szeptember 21., szerda

Bagett

Már elég régóta sütök itthon kenyeret. Az interneten rengeteg receptet, módozatot lehet találni, mindenki megtalálhatja a neki kedveset, így én nem is szaporítom ennek az irodalomnak a számát.

Kenyértésztát készítünk, ami  nálam általában 50 dkg BL-80-as és királyliszt keverékét jelenti, ehhez teszek 1 marék teljes kiőrlésű tönkölylisztet, 1 evőkanál rozslisztet, 1 evőkanál chia maglisztet, 1 csomag szárított élesztőt, magvakat ízlés szerint, sót és kb. 5 dl langyos vizet.

A tésztát vagy én dagasztom, ha van időm, vagy a kenyérsütőgéppel dagasztatom meg.

A tésztát kelesztés után 3 részre vágom, bagettet formázok belőle. Mivel bagettsütő lemezem még nincs, alufóliából alakítom ki a formát, tepsire teszem, a tésztát belisztezem, megvágom, és hagyom megkelni. 200°C-on 35 percig sütöm. Kiveszem a tepsiből, visszateszem a sütő rácsára és még 10 percig sütöm légkeverős módon. Ettől szép ropogós lesz a héja.
Ebből a tésztából 3 bagettet készítek.

2016. szeptember 6., kedd

Paradicsomsaláta

A paradicsom, különösen, ha már szabadföldi, tele van értékes tápanyagokkal. Többek között
likopinnal, ami hatékony antioxidáns, véd  a szürkehályog ellen is. A felszívódását segíti, ha olajjal, pl. olívaolajjal együtt fogyasztjuk.

Az én salátám így készült.

Hozzávalók: 5 közepes paradicsom, fél kisebb fej vöröshagyma, olívaolaj, almaecet, kevés só és bors, némi méz, friss bazsalikom

A paradicsomot recés késsel nagyon vékonyra szelem, ugyanezt teszem a hagymával is.
Az olajat és az almaecetet összekeverem, kevés sóval, borssal ízesítem, kevés mézet teszek hozzá, jól kikeverem, majd fogyasztás előtt a zöldségre locsolom. A paradicsom és a bazsalikom jó barátok, ezért a kertből frissen hoztam be pár levelet, ezzel díszítettem.

2016. augusztus 21., vasárnap

Tortaszappan

Amikor több fajta szappant készítek, akkor előfordul, hogy marad még felesleges massza. Ezeket most egy kerek szilikon formába rétegeztem, és klassz, mutatós szeletek lettek belőle.
Alulra került a levendulás szappan világos masszája, majd a lila pigmenttel színezett, szintén levendulás massza következett, végül a körömvirágos került legfelülre.

2016. augusztus 12., péntek

Móni pogácsája

Móni pogácsája
Barátnőm receptje. Finom, gyors vendégváró.

Hozzávalók
50 dkg liszt
25 dkg vaj
2 tojássárgája
1 kávéskanál só
1 kispohár tejföl
2,5 dkg élesztő
fél dl tej
20 dkg sajt, vagy magvak

Az élesztőt langyos tejben kevés cukorral, kevés liszttel felfuttatjuk. A lisztet egy nagy tálba szitáljuk, közepébe mélyedést alakítunk ki, beleöntjük az élesztőt, a tejfölt, a tojássárgát, a sót és ruganyos tésztává gyúrjuk. Ha túl kemény, kevés tejet tehetünk még hozzá. Kinyújtjuk, 4 rétegbe összehajtsuk és félretesszük. 20 percenként megismételjük a hajtogatást, legalább 3-szor. 1,5-2 cm vastagságúra nyújtjuk, tetejét megkenjük tojással, vagy tejföllel. Sajttal, vagy magvakkal megszórjuk és kiszúrjuk. Fél órát kelesztjük és előmelegített sütőben 180°C-on kb. 25 percig sütjük.
A tésztájába tehetünk fűszereket is, pl. kakukkfű, bazsalikom, curry por, ki mit szeret.

2016. augusztus 9., kedd

Sztracsatella kalács

Csakúgy mint a fagyi, ez is vaníliás és csokis. Egy vaníliás kalácstészta és 10 dkg 85%-os Lindt étcsoládé harmóniájából született.
Ha valaki nem szereti a nagyon keserű csokit, tejcsokival is készítheti.

Hozzávalók: 50 dkg liszt, 7 g szárított élesztő, 5 dkg barna cukor, 1 teáskanál vanília kivonat vagy vaníliapor, csipet só, 2 tojás, 2,5 dl langyos tej; töltelékhez: 10 dkg csokoládé, 3 evőkanál ovomaltine italpor

A hozzávalókból kalácstésztát készítünk, hagyjuk megkelni. A tésztát téglalapra nyújtjuk, kb. 1 cm vastag legyen. A csokoládét feldaraboljuk, elosztjuk a tésztán, majd az ovomaltine-t is rászórjuk. Feltekerjük, és tejszínnel, tojással lekenjük. Tepsibe tesszük, duplájára kelesztjük, majd 180°C-on 40 perc alatt készre sütjük. Egy pohár kakaóval mennyei!

2016. augusztus 1., hétfő

Édes-savanyú csirke

Hozzávalók: 50 dkg csirkemell, 3 kaliforniai paprika, 1 nagy fej vöröshagyma, 4 közepes
paradicsom, 2 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyemgyökér, 1 kígyóuborka, fél friss ananász, 2 evőkanál balzsamecet, ízlés szerint só, bors, kakukkfű és méz, kevés olaj

A csirkemellet felkockáztam, a paprikát közepes laskára vágtam, a paradicsomokat felnyolcadoltam. A sárgarépát és a fehérrépát juliennre vágtam. Az uborkát falatnyi darabokra aprítottam. Az ananászt megtisztítottam és szintén falatnyi darabokra vágtam a húsát. A hagymát nagyobb szeletekre vágtam.

Kevés olajon megpirítottam a csirkedarabokat, majd kivettem a wokból. A visszamaradt olajra rádobtam a hagymát, paprikát, az ananász és az uborkát, pár percig erős lángon pirítottam. Kicsit később a paradicsomot és a répacsíkokat is hozzáadtam. Kevés vízzel felengedtem, sóztam, borsoztam, majd a kakukkfű felét is rátettem. Puhára pároltam a zöldségeket.
Amikor elpárolgott a zöldségek leve, ráöntöttem az ecetet, és a mézet. Kellemes savanykás ízben megjelent a méz édessége is.
Tálaláskor a maradék kakukkfű leveleit rácsipkedtem, majd párolt rizst adtam melléje.

2016. június 20., hétfő

Holt tengeri iszapos sószappan

Fürdéshez nagyon szeretem a sószappant, ezért viszonylag gyakran készítek belőle. Különböző adalékokat használok, de a holt tengeri iszapport szeretem a legjobban, így ilyen sószappan szinte mindig készül. 35% folyadékkal készült. Kis szilikon formákba tettem.

Összetevők:
200 g kókuszzsír,
250 g olíva olaj
150 g ricinus olaj
65 g kakaóvaj
200 g vaj
130 g pálmazsír
141 g NaOH
348 g víz és kecsketej vegyesen
500 g finomra őrölt só
3 teáskanál iszappor
fahéj illóolaj


2016. május 30., hétfő

Kekszszalámi

Biztos vagyok benne, hogy minden családban van egy tuti recept, amivel a világ legfinomabb
kekszszalámija készült. Nos, ez a recept az én családom legtutibb kekszszalámija.

Hozzávalók: 15 dkg kókuszzsír, 5 dkg kakaópor, 20 dkg porcukor, 2 dl víz, 50 dkg háztartási keksz, 0,5 dl rum; ízlés szerint dió, mandula, kesudió, kandírozott gyümölcs és citrushéj keveréke

A keksz felét apróbbra törögetjük, a másik felét ledaráljuk. Én sokszor csak adagonként a mozsárban kicsit megtöröm, nem darálom, úgy is remek.
A vizet, cukrot, kakaót és a zsírt 5-6 perc alatt egy nagyobb lábosban összefőzzük. A diót, mandulát is hozzászoktam adni, az is puhul egy picit. A tűzről levéve belekeverem a kekszet és a rumot, majd a többi ízesítőt. Jól elvegyítem, hogy nagyjából elkeveredjenek az összetevők. 3 adagba osztom, majd egyenként egy nagyobb darab folpackon hosszában elegyengetem. Egy bambusz sushi tekerő segítségével szép rudakat formázok belőle. Pár órát, vagy egy éjszakát hűtöm, majd kb. 5 mm-es szeletekre vágva tálalom.
A variációk száma végtelen, ízesítésképp sokszor teszek bele mazsolát, aszalt meggyet vagy pisztáciát. Mindenki kedvére, ízlésére formálhatja.

2016. május 22., vasárnap

Körömvirágos szappan

Igazán finom, habos, ápoló szappan  lett, ami a ricinus olajnak köszönhető, hiszen elősegíti a habképződést.
A sárgarépaolajtól és a sárga agyagtól szép színt, a kubeba illótól pedig nagyon finom illatot kapott!
33% folyadékkal készült. A tömbben viszonylag hamar elkezdett gélesedni.

Összetevők:
300 g olíva olaj
200 g kókuszzsír
50 g ricinus olaj
150 g kakaóvaj
98 g NaOH
231 g víz és kecsketej vegyesen
körömvirágszirom, kevés sárga agyag, pár csepp sárgarépaolaj, kubeba illóolaj

2016. május 15., vasárnap

Svéd gyömbéres keksz

Nagyon szeretem a fűszeres kekszeket. A neten keresgéltem olyat, amelynél a kekszpecsétem is bevethető, aztán erre a receptre akadtam. A pecsételés elmaradt, viszont a keksz tokkal, vonóval 30 perc alatt elkészült. Amíg sült, mennyei illatok szálltak a konyhából. Amikor elkészült, kihűlt, hamarabb elfogyott, mint ahogy elkészült.

A recepten, szokás szerint, kicsit módosítottam:

Hozzávalók: 20 dkg liszt, fél kávékanál szóbabikarbóna, 1 nagy csipet borkősav, 6 dkg barna nádcukor, 8 dkg kókuszzsír, 5 evőkanál méz, 2 kávéskanál őrölt gyömbér, 1 kávéskanál őrölt kardamom (aki fahéjasan szereti, annak fahéj), csipet őrölt szegfűszeg, néhány csavarintás bors

A liszthez hozzáadagoljuk a fűszereket, a szódabikarbónát és a borkősavat, cukrot, majd a kókuszzsírt. Jól elmorzsoljuk. Hozzácsorgatjuk a mézet, és teljesen összeállítjuk a tésztát. Sütőpapírral bélelt tepsire diónagyságú golyókat rakosgatunk nagy távolságra (4-5 cm) egymástól. Egy pohár aljával megnyomkodjuk őket, hogy kb. 1 cm vastag korongokat kapjunk. 180 °C-ra előmelegített sütőben kb. 10 perc alatt készre sütjük.

A gyömbértől, borstól igazi testet-lelket melengető kekszet kapunk végeredményül.

2016. május 10., kedd

Levendulás szappan

Már nagyon régen nem készítettem, illetve nem posztoltam újabb szappant. A készletem rég mínuszban, így muszáj volt újabb adagnak nekiállnom.
Nagyon finom, kellemes szappan lett belőle.

Összetevők:
300 g olíva olaj
300 g pálmazsír
200 g kókuszzsír
40 g ricinus olaj
40 g avokádó olaj
122 g NaOH
334 g víz, kecsketej vegyesen
levendulavirág, levendula illóolaj és kevés lila pigment a massza egy részében

A tömb viszonylag hamar elkezdett gélesedni, a hűtőben kötött ki, így semmi nem fordult rosszra!

2016. április 25., hétfő

Csokis-almás kocka

Ez egy nagyon gyors, a kamra tartalma szerint is jól variálható sütemény. Ideális a tönkremenés útján elindult alma "fülöncsípésére". Illetve a szekrény mélyén meghúzódó csokoládé mikulások és nyulak felhasználására is szuper.

Hozzávalók: 1,5 kg alma felkockázva, marék mazsola, marék aszalt meggy, 7 dkg darabolt csokoládé (lehet ét-, tejcsoki is, ízlés szerint több vagy kevesebb), 3 dkg zabpehely, 25 dkg liszt, 1 teáskanál szódabikarbóna, 2 kispohár kefir (összesen kb. 35 dkg), 3 evőkanál olaj, 15+3 dkg cukor, 1 tojás, kevés vaníliapor

A lisztet és a szódabikarbónát egy tálba szitáljuk. A 15 dkg cukrot kikeverjük a tojással, hozzáadjuk az olajat, majd a kefirt is. Lassan a kefires keverékhez adagoljuk a száraz hozzávalókat, sima masszává keverjük.
Az almát a 3 dkg cukorral és a vaníliaporral jól összekeverjük.
Egy nagyobb tepsit (kb. 38x22 cm) kivajazunk, elrendezzük benne az almát, megszórjuk mazsolával, meggyel, csokival, majd a tésztát szépen elegyengetjük rajta. Itt-ott a fakanállal belekeverünk, hogy a tészta elegyedjen az almával.
Első ránézésre a tészta kevésnek tűnhet egy ekkora tepsire, de elég lesz!
180°C-on 10 percig légkeveréssel, majd alsó-felső sütéssel sütjük. A tepsit a sütő alsó harmadába toljuk, hogy az alja szépen átsüljön. Kb. 35 perc alatt kész.

2016. április 17., vasárnap

Paplanos fasírt

Csinos étel, és nagyon finom is! Én egy kb. 30 cm átmérőjű pitesütőben készítettem, de őzgerincben is el tudnám képzelni (akkor fele adaggal).

Hozzávalók: fasírthoz: 50 dkg darált marhahús, 50 dkg darált sertéshús, 5 gerezd fokhagyma összezúzva, 1 nagy vöröshagyma felaprítva, só, bors, kakukkfű, pirospaprika, szerecsendió, 1 tojás, 3 dkg zabpehely, 1 evőkanál puffasztott amarant; 4 főtt tojás; paplanhoz: 3 tojás, 3 dl 20%-os tejföl, szerecsendió, kevés friss petrezselyem, só, bors

A fasírthoz valókat összekeverjük, majd egy kb. 22 cm átmérőjű kerámiasütőt kivajazunk, és egyenletesen eligazgatjuk benne a fasírtmasszát. 180°C-ra előmelegített sütő alsó harmadába toljuk, és 30 percig sütjük. A sütőből kivéve rárakosgatjuk a tojáskarikákat. A tojássárgáját elkeverjük a tejföllel, kevés sóval, fűszerekkel. A tojásfehérjét habbá verjük egy pici sóval, majd óvatosan beleforgatjuk a tejfölös masszába. Ezt rásimítjuk a tojásokra és még visszatoljuk a sütőbe, kb. 30 percre.

2016. április 9., szombat

Csokoládés-tonkababos panna cotta

Nemrég sikerül szert tennem tonkababra. Már kóstoltam, nyáron egy fagyizóban tonkababos tejcsokit ettem, nagyon finom, különleges íze volt. Egy ideje gondolkodtam, mivel kezdjem kísérletezést..
A Kifőztük magazin 2016. márciusi számában találtam ezt a receptet.
Sok mindent nem változtattam rajta, mindössze annyit, hogy 4 dl zsíros tejszín helyett 5 dl 20%-os főzőtejszínt használtam, emiatt 4 zselatinlapot tettem bele.
Jövőre tapasztalatként azt mondhatom, hogy fél vaníliarúd és fél tonkabab tökéletesen elég bele, viszont nekem a tejcsokiból mehetne egy picit több, mondjuk 7 dkg.
Egyébként egy nagyon finom, igazi ínyenc krém az eredmény. Tálaláskor fehércsokit reszeltem a tetejére.

2016. április 4., hétfő

Krémleves gyökérzöldségekből

Nagyon szeretem a krémleveseket, itt a blogon is található néhány közülük. Ennek a levesnek a receptjét a Kifőztük magazinban találtam.
Ízletes, az édesköménymagtól kellemesen pikáns lett.
Tálaláskor friss petrezselyemmel díszítettem, majd ízlés szerint tökmagolajjal is meglocsolható, az is passzol hozzá.
Én fél adagot készítettem, 2 főre bőségesen elég.


2016. március 24., csütörtök

Arrabiata muffin

Szeretem a muffint, akár reggelire is, édesen, sósan, minden formában. Ez most egy sós muffin
receptje.

Hozzávalók: 45 dkg liszt, 5 dkg zabpehely, 1 ek. puffasztott amarant, 1 tk só, bors, kakukkfű, curry por, pirospaprikapor, 2 teáskanál szódabikarbóna, 3 tojás, 0,6 dl olaj, 4 evőkanál ajvar, 20 dkg túró, 10 dkg 20%-os tejföl, 2 dkg szárított paradicsom felaprítva; 2 dkg reszelt parmezán a tetejére

A muffin formát kivajazzuk vagy papírkapszlikat teszünk a mélyedésekbe. A sütőt 180°C-ra előmelegítjük. A lisztet, szódabikarbónát egy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a fűszereket és a sót. A tojásokat sz olajjal felhabosítjuk, hozzákeverjük az ajvárt és a tejfölt is, majd beletesszük a túrót is. Gyors mozdulatokkal sima tésztává keverjük, hozzáadjuk a paradicsomot és keverünk rajt néhányat. Fagyis kanállal a sütőformába adagoljuk, majd a muffinok tetejére kevés sajtot teszünk. Nekem 24 db lett ebből a mennyiségből. Kb. 20 perc alatt megsütjük, majd sütőből kivéve rácson kihűtjük.
Egy tartalmas levessel tökéletes ebéd. Ha pár nap múlva még van belőle, érdemes felszelni, grillserpenyőben (olaj nélkül) átsütni. Tökéletes reggelire pirítós helyett.

2016. március 15., kedd

Joghurtos, rebarbarás, banános szelet

Nálam többnyire van a fagyasztóban feldarabolt rebarbara. Most ebből készült a sütemény, de természetesen frissből is ugyanolyan finom.

Hozzávalók: 4 tojás, 2 dl nádcukor, 2,5 dl joghurt, fél dl olaj, 6 dl liszt, fél teáskanál szódabikarbóna, 20 dkg vékonyra szelt rebarbara, 2 banán felkockázva

A tojást a cukorral habosra keverjük, hozzáadjuk a joghurtot, olajat, majd a liszttel elkevert szódabikarbónát. Egy kb. 40x25 cm-es tepsit kivajazunk és kilisztezünk, a tésztát beleöntjük és szépen, egyenletesen eligazítjuk. A rebarbarát és a banánt kevés liszttel megszórjuk, jól összekeverjük és a tészta tetején elrendezzük.
Előmelegített sütőben, 180°C-on 35-40 percig sütjük.
Egyszerű, gyors, nagyon finom süti!

2016. március 13., vasárnap

Húsvéti torta céklával

Közeledik a Húsvét. Remélem, ezzel a tortával sikerül ötleteket adnom.

A tészta receptjéhez ezt a céklás brownie receptet használtam kiindulópontnak.

Hozzávalók a tésztához: 4 tojás, 20 dkg 70%-os étcsokoládé, 6 dkg kókuszzsír, 10 dkg nádcukor, 10 dkg liszt, 10 dkg őrölt mandula, fél teáskanál szódabikarbóna, fél teáskanál borkősav, 7 dkg gorombára aprított mandula; a bevonathoz: 20 dkg vaj, 4 bögre átszitált porcukor, pár teáskanál tej; pár csepp zöld ételfesték, pár darab tojáscukorka

A céklát megtisztítjuk és finomra reszeljük. A száraz hozzávalókat egy tálban összevegyítjük. A csokoládét a zsírral gőz felett összemelegítjük, kissé hagyjuk hűlni, majd beleütjük a tojásokat. Hozzáadjuk a céklát és a lisztes keveréket is, majd fakanállal addig keverjük, amíg a liszt letűnik benne. Ne keverjük túl! Én egy 24 cm átmérőjű kerek tortaformába tettem, amelyet előzőleg kizsíroztam és kiliszteztem. Süthetjük kicsit nagyobb formában is, akkor laposabb lesz, de még úgy is mutatós. 180°C-on kb. 35 percig sütjük, alsó-felső sütési módon.
Amikor kihűlt, kifordítjuk és rácson hagyjuk kihűlni.
Addig elkészítjük a bevonatot. A máz a jól bevált buttercream icing. Kikevertem a bevonat hozzávalóit. A krém állagát a tej mennyiségével lehet beállítani. Ebben az esetben közepesen kemény, kenhető krémre van szükség. Spatulával felhordjuk a krémet a torta teljes felületére, oldalára, tetejére egyaránt. A maradék krémet ételfestékkel zöldre színezzük, csillagcsöves nyomózsákba töltjük, és apró "fészkeket" készítünk belőle a tojások számára a torta tetejére. A maradék zöld krémmel a torta tetejét megdíszítjük. Tálalásig hűtőben tároljuk.

2016. február 20., szombat

Hópihés torta

Ez a torta igazán egyszerű, "foolproof" recept. Belül finom, szaftos, kívül pedig ropogós a
csokoládétól. A marcipánból formázott hópihék és a porcukor teszik igazán télivé, ünnepivé.

Hozzávalók: 60 dkg alma, 5 dkg reszelt marcipán, 20 dkg puha vaj, 18 dkg porcukor, 3 tojás, 30 dkg liszt, 1 teáskanál szódabikarbóna, 1 teáskanál fűszer (lehet fahéj, de nálam kardamom és szegfűszeg), 1 teáskanál citromlé, 10 dkg reszelt étcsokoládé

Az almát megtisztítjuk és nagy lyukú reszelő, pl. káposztareszelő, lereszeljük. Egy 26 cm átmérőjű kapcsos tortaformát kivajazunk, majd az alját sütőpapírral béleljük, azt is kivajazzuk.
A marcipánt a vajjal elkeverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a cukrot. A tojásokat egyenként adjuk hozzá, fél percig keverjük mindegyik után a masszát. A lisztet elkeverjük a szódabikarbónával és a fűszerekkel. Apránként a masszához szitáljuk, sima tésztává keverjük. Hozzáadjuk a citromlevet is, majd beleforgatjuk az almát és a csokireszelék felét.
A masszát elegyengetjük a sütőformában, majd megszórjuk a maradék csokoládéval, spatulával kicsit beleforgatjuk a tésztába, végül elsimítjuk a felületet.
A tésztát 190°C-ra előmelegített sütő alsó harmadába toljuk, és kb. 80 percig sütjük. Fontos, hogy tűpróbával 60 perc után ellenőrizzük. Akkor jó, amikor egy nagyon pici tészta rátapad a tűre. Ha teljesen megsütjük, kiszárad mire kihűl.
Én olvasztott étcsokoládéval borítottam be a tetejét, majd marcipánból fondant kiszúróval hópihéket szaggattam ki, azt helyeztem rá. Amikor a csokoládé teljesen megdermedt, porcukorral "téliesítettem".

2016. február 13., szombat

Medvehagymás-túrós táska

Sós apróság, amely akár sörkorcsolyaként is remekül megállja a helyét. Természetesen sör nélkül is fogyasztható, egy házi citromos limonádéval mennyei! És tettünk valamit az influenza megelőzéséért.

Hozzávalók: 50 dkg leveles tészta; töltelékhez: 10 dkg medvehagyma (szárítottból kb. 2 evőkanálnyi), 20 dkg juhtúró, 10 dkg tehéntúró, bors; 1 tojás

A sütőt előmelegítjük 220°C fokra. A leveles tésztát vékonyra kinyújtjuk, majd kb. 8x8 cm-es négyzetekre vágjuk. Az egyik felére kanalazzuk a tölteléket, kb. 1 teáskanállal mindegyikbe, majd a tészta szélét vékonyan megkenjük felvert tojással, ez segít összeragasztani. A tészta üres részét ráhajtjuk a töltelékre és összenyomkodjuk. A tetejét is lekenjük tojással, sütőlapra tesszük és kb. 15 perc alatt készre sütjük.

2016. február 8., hétfő

Almás muffin

Nagyon szeretem a muffint, cup caket, mert hihetetlenül gyorsan el lehet készülni vele, a díszítésnél, ízkombinációnál pedig határt csak a fantázia szabhat.

Hozzávalók: 25 dkg liszt, 1 teáskanál szódabikarbóna, 2 tojás, 2,5 dl joghurt, 10 dkg xilit/cukor, 0,5 dl szőlőmagolaj, 25 dkg apróra felkockázott alma, 1 teáskanál őrölt gyömbér

A sütőport elkeverjük a liszttel, és a gyömbérrel. Egy másik tálban elkeverjük a joghurtot, tojást, cukrot és az olajat. A lisztet hozzákeverjük a folyékony hozzávalókhoz, az almát is hozzáöntjük, majd párat keverünk rajta, amíg a liszt eltűnik a keverékben. Nem szabad túlkeverni, akkor kemény lesz a süti.
Muffinformák mélyedéseit kivajazzuk, vagy papírkapszlival kibéleljük. Fagylaltos kanállal beleadagoljuk a tésztát, kb. 3/4-ig töltjük, úgyis megnő.
20-25 percig 180°C-os sütőben aranybarnára sütjük.
Rácson hagyjuk teljesen kihűlni.

A mázhoz Nigella Régimódi tortájának bevonatát vettem alapul.
9 dkg étcsokoládé, 3,5 dkg vaj, 1 teáskanál Golden szirup vagy méz, fél teáskanál vanília kivonat, 1,25 dl tejföl, 8 dkg porcukor
A krémhez az étcsokoládét és a vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a Golden szirupot, a vanília kivonatot, és a tejfölt. Jól összedolgozzuk, majd hozzákeverjük az átszitált porcukrot. Simára keverjük a krémet. Minél több benne a porcukor, annál sűrűbb lesz a krém. Én most viszonylag folyósan hagytam, de készíthetjük keményebbre is, akkor szép díszítést nyomhatunk habzsákból a tortácskák tetejére.
A fehér bevonat is ezzel a recepttel készült, de étcsoki helyett fehércsokoládéval.

Apró, házi készítésű csokilapokkal díszítettem.

2016. január 30., szombat

Sütőtökös puszedli

Nagyon szeretem a sütőtököt, különböző ételeket készítettem már belőle, ideje volt egy sokáig
eltartható keksznek.
Az alaprecept a Kifőztük oldalán jelent meg, de a saját számíze szerint átalakítottam. Előnyére vált!

Hozzávalók: 60 dkg liszt, 1 teáskanál szódabikarbóna, 2 teáskanál karácsonyi fűszerek (nálam őrölt szegfűszeg, kardamom és gyömbér), 1/4 teáskanál só, 10 dkg vaj, 22 dkg barna cukor, 15 dkg tökpüré, 7 dkg kefir, 1 tojás, kevés porcukor

Lisztet a szódabikarbónával, a fűszerekkel, sóval összekeverjük. Egy másik tálban a puha vajat habosra keverjük a cukorral, beleütjük a tojást és jól kikeverjük. Hozzáöntjük a kefirt, majd a tökpürét. A lisztet hozzáadva jól kidolgozzuk. Kisebb diónyi gombócokat formálunk belőle, porcukorban megforgatjuk, sütőpapírral kibélelt tepsire rakosgatjuk, kicsit meglapítjuk a tetejüket, és 175-180°C-on 10-15 percig sütjük.
Mennyei finom, csodás a színe és valóban nagyon sokáig eláll.

2016. január 21., csütörtök

Ananászos csirkemell

Szerintem minden családnak megvan a kedvenc hawaii csirkéje. Ez most az enyém:

Hozzávalók: 50 dkg csirkemell filé, 1 konzerv körszeletes ananász, 20 dkg vékonyra szelt edami sajt, 10 dkg feta sajt, oregánó, őrölt mustármag

A csirkemellet vékonyra felszeljük, majd kevés oregánóval és mustárporral fűszerezzük. Ráaprítjuk a fetasajtot, beborítjuk sonkával és az ananász szeletekkel. Ezen szépen elrendezzük a sajtszeleteket és 170°C-os sütőben kb. 35 perc alatt készre sütjük. Ha a sajt nem pirult meg eléggé, még a grill alá szoktam tenni pár percre.
Zöldfűszeres rizzsel tálaltam.

2016. január 14., csütörtök

Meyer citromos pohárkrém

Nagyon szeretem a Meyer citrom különleges, melengető, de mégis citrusosan fanyar ízért. Ilyent a hagyományos citrom nem tud produkálni. Amikor szezonja van a gyümölcsnek, szívesen vásárolok belőle és készítek desszerteket.
Egy nagyon egyszerű, diétás finomság receptjét mutatom be.

Hozzávalók: 2 Meyer citrom leve, 5 dl víz, 10 dkg xilit, 5 dkg búzadara, 2 teáskanál zselatinpor, banán szeletek és narancsfilé a "töltelékhez", díszítéshez

A citromlevet elkeverjük a vízzel, hozzáadjuk a xilitet és a zselatinport, majd elkeverjük benne a búzadarát is. Addig főzzük, amíg besűrűsödik.
Poharakba adagoljuk, elrendezzük benne/rajta a gyümölcsöket, majd hűvös helyen tartjuk, míg megdermed.
Ebből a mennyiségből 5 adag lesz.
Kellemesen citrusos, könnyű desszert.

Aki nem diétázik, nyugodtan rétegezheti babapiskótával is, a tetejét csokiforgáccsal díszítheti.

2016. január 6., szerda

Padlizsános lasagne

Nagyon szeretem a zöldséges tésztaételeket különféleképpen variálni. Ezek is azok közé az ételek közé tartoznak, amelyeket hamar össze lehet dobni, ha muszáj, de lassan is el lehet készíteni, ha van rá idő.
Ma ráértem, így "lassú étel" készült. Magam készítettem a paradicsomszószt és a tésztát is.

Hozzávalók a tésztához: 1 tojás és liszt (BL-80 és teljes kiőrlésű tönkölyliszt, fele-fele), kevés só
A hozzávalókból kemény tésztát gyúrunk, majd több részletben (én háromba vágtam) hajszálvékonyra nyújtjuk. Szerintem akkor jó, amikor a tönkölyliszt rostjai átlátszanak a tésztán. Meglisztezzük és félretesszük száradni.

Hozzávalók a paradicsomszószhoz: 50 dkg paradicsom, 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál olíva olaj, pár ágacska kakukkfű, pár levél bazsalikom, kevés borsikafű, fél rúd fahéj, 2 szem egész csillagánizs, só
A vöröshagymát felszelem, majd kevés olajon megdinsztelem, majd rádobom a felszeletelt fokhagymát is. A paradicsomokat felkockázom, hozzáadom a hagymához, kissé lepirítom. Hozzáadom a zöldfűszereket, sózom ízlés szerint, majd pár csepp tabasco szószt adtam hozzá. Mi enyhén csípősen szeretjük. Amikor a paradicsom és a hagyma szétfőtt, átpasszíroztam. A paradicsomszószt visszatettem a gázra, kis lángon kicsit besűrítettem.

Töltelék: 1 fej vöröshagyma, 3 gerezd fokhagyma, 1 teáskanál olíva olaj, 50 dkg pulyka darált hús, 2 kisebb padlizsán, 25 dkg bébispenót, maradék tejföl, 10 dkg szeletelt sajt, 1 kisebb konzerv vörös bab

A töltelékhez egy serpenyőben felmelegítettem az olajat, megdinszteltem rajta az apróra vágott hagymát és felszeletelt fokhagymát. Majd átpirítottam rajt a darált húst.
A padlizsánt megmostam, vékonyra felszeltem. A szeleteket megsóztam, és fél citrom levével meglocsoltam, majd műanyag szitába tettem, és hagytam, hogy a leve lecsöpögjön.

Egy tűzálló tál aljába tettem pár kanál paradicsomszószt, erre ráhelyeztem a padlizsánkarikákat úgy, hogy egy sorban kitöltsék a tál alját. Elosztottam rajta a hús harmadát, majd a spenót felét, és pár szelet sajtot tettem rá. Erre következett a tészta, szintén úgy, hogy teljesen betakarja a keveréket.
Erre a paradicsomszósz egyharmadát tettem, pár kanál tejfölt, majd így rétegeztem tovább: padlizsán, hús, spenót, sajt, tészta, paradicsomszósz, padlizsán, hús, bab, sajt, tészta, paradicsomszósz és tejföl.
Mi nem szeretjük, ha a tetején lévő sajt megpirul, ezért legfelülre nem került sajt. Ha valaki szereti, reszeljen rá nyugodtan.
Befedtem alufóliával, hogy a keletkező gőzben a tészta megfőljön. 180°C-ra előmelegített sütőben sütöttem 50 percig.