2013. december 26., csütörtök

Karácsonyfa szappan

Ünnepi köntösben
Karácsonyi ünnepekhez méltó köntösbe csomagoltam az ajándékba szánt ápoló szappankákat.

A kávés talp összetevői:
100 g kókuszvaj
100 g vaj
125 g olíva olaj
7,5 g ricinus olaj
33 g kakaóvaj
25 g pálmavaj

65 g NaOH
170 g folyadék
őrölt kávé és fahéj illóolaj

A habszappan összetevői:
100 g pálmavaj
100 g kókuszvaj
100 g shea vaj

42,5 NaOH
115 g folyadék

díszítéshez színes cukorcsillagokat használtam

2013. december 21., szombat

Burgundi torta

Szülinapra készült el ez a könnyed, mégis krémes torta. Megéri kipróbálni!
A recept a Dr. Oetker Ünnepi édességek c. füzetkében található.

Hozzávalók a tésztához: 4 tojás, 10 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, 8 dkg liszt, 1 kávéskanál sütőpor, 2 evőkanál kukorica keményítő, 1 evőkanál kakaópor;
Hozzávalók a töltelékhez: 9 g zselatinpor, 2,5 dl burgundi vörösbor, 12 dkg cukor, 1 csomag vaníliás cukor, fél citrom leve, 2,5 dl tejszín;
Hozzávalók a csokimázhoz: 8 dkg étcsokoládé, 4 dkg (kókusz)vaj

Elkészítjük a tésztát: a tojás sárgáját habosra keverjük, majd fokozatosan hozzáadjuk a cukor 2/3-t és a vaníliás cukrot. A tojásfehérjét kemény habbá verjük, miközben állandó keverés mellett hozzáadjuk a maradék cukrot. A habot felkenjük a tojássárgamassza tetejére, erre rászitáljuk a sütőporral, keményítővel, kakaóval elkevert lisztet és óvatosan beleforgatjuk a masszába. Ezt a masszát egy kizsírozott tortaformába (24 cm átmérőjű) öntjük, elsimítjuk.
A tésztát előmelegített sütőben 170°C-on 35-40 percig sütjük. A tészta szépen megemelkedik és habkönnyű lesz. A kész tésztát kivesszük a formából és hagyjuk kihűlni.

Elkészítjük a tölteléket: a zselatint a borral, cukorral, vaníliás cukorral és citromlével elkeverve addig melegítjük, amíg a cukor elolvad. Hagyjuk hűlni. Amikor a folyadék zselészerűvé kezd válni, elkezdjük felverni a tejszínt. Apránként hozzákanalazzuk a zselét és így verjük kemény habbá. A tésztát ketté vágjuk. Az alsó részét visszatesszük a formába, rákapcsozzuk az oldalát, és megtöltjük a habos, rózsaszín krémmel. Óvatosan rányomjuk a tészta felső lapját is. Pár órára hűtőbe tesszük.

Elkészítjük a mázat: a csokoládét és a vajat vízgőz felett összeolvasztjuk. Picit hagyjuk hűlni. Amikor már "lustán" folyik, kivesszük a tortát a hűtőből, és bevonjuk a csokoládéval a tetejét (igény szerint az oldalát is).
Visszatesszük a hűtőbe. Tálalás előtt díszíthetjük tejszínhabbal a tetejét.

2013. december 11., szerda

Szőlőmagos szappan

Szőlőmagos "virágok"
Egy kis testradír nem árt fürdőzés közben. Ez a kényeztető levendulaillatú szappan a hozzáadott
szőlőmagőrlemény miatt kíméletesen távolítja el az elhalt hámsejteket, puhává varázsolva a bőrt.

Összetevők:
200 g kókuszvaj
200 g vaj
250 g olíva olaj
150 g ricinus olaj
65 g kakaóvaj
50 g pálmavaj

130 g NaOH
347 g folyadék

1 jó evőkanál szőlőmagőrlemény, levendulaolaj

2013. december 8., vasárnap

Juhtúrós csókok

Az utóbbi időben rákaptam a piacra. Szeretek a piacon nézegetni, termelőktől vásárolni. Sokkal szívesebben teszem ezt, mint nagy bevásárlóközpontok személytelen folyosóin, emeletein, boltjaiban vásárolni. Persze, itt sincs garancia arra, hogy az áru magyar, de mégis hangulatosabb ez a forgatag.
Egyik vásárlás alkalmával akadtam rá egy árusra, ahol juhtúró, tejföl, vaj is kapható. A juhtúrónak nem tudtam ellenállni. (Többek között)Apró sós falatkák készültek belőle.
A recept a Csábító házi sütemények c. könyvből való.

Hozzávalók: 40 dkg félbarna kenyérliszt (a Családellátótól), 20 dkg vaj, 2 tojássárgája, 2 púpozott evőkanál juhtúró, fél teáskanál só, tejföl; a tetejére: juhtúró, 1 tojás

A lisztet egy nagy tálba szitáljuk, hozzáadjuk a sót, juhtúrót, elmorzsoljuk a puha vajjal. Hozzáadjuk a tojássárgáját és annyi tejfölt teszünk hozzá, hogy kellemes, rétestészta keménységű legyen. Én fűszereket is tettem hozzá, kevés curryport és bazsalikomot. Ezeket is belegyúrtam a tésztába. Ujjnyi vastagságúra kisodortam, összehajtogattam és pár órára kitettem a kamrába (hűtőszekrénybe is tehetjük).

Enyhén lisztezett gyúródeszkán kb. 6 mm vastagságúra nyújtjuk, szaggatjuk. Megkenjük tojással és mindegyik pogácsa közepébe egy kis túrógombócot nyomunk. Előmelegített sütőben 170°C-on 12-15 perc alatt készre sütjük.

2013. december 7., szombat

Angol gyümölcskenyér

A hideg téli napok beköszöntével jólesik a konyhában sürgölődni, fűszeres süteményeket készíteni, készülni a karácsonyra. Sokszor fordul elő, hogy házi készítésű ajándékokkal lepem meg az ismerősöket, barátokat, pl. bonbonok, mézeskalácsok, személyre (ízlésre) szóló édességek.
Az egyik kedvenc receptes könyvemből való az alábbi gyümölcskenyér is.
Ellenállhatatlan édességek, Alexandra, 2008.

Hozzávalók: 2 csésze szárított gyümölcs feldarabolva (nálam: papaja, gyömbér, szilva, mazsola, fekete cseresznye), 3 evőkanál konyak (nálam rum), 1/3 csésze vaj, 1 1/4 csésze barna cukor, 4 tojás, fél teáskanál őrölt szegfűszeg, negyed teáskanál őrölt szerecsendió, 1 teáskanál fahéj, 1 teáskanál gyömbér, 1 bio citrom reszelt héja, 1 1/2 csésze finomliszt, fél teáskanál sütőpor

Kenjünk és lisztezzünk ki egy 1 1/2 liter, azaz 6 csésze űrtartalmú szögletes formát. A szárított gyümölcsöket áztassuk bele a konyakba. Hagyjuk állni legalább 2 órán keresztül, közben gyakran kevergessük meg. Keverjük habosra a vajat és a cukrot. Adjuk hozzá egyenként a tojásokat, mindegyik után alaposan verjük fel a keveréket. Keverjük bele a gyümölcsöket, a liszttel elkevert sütőport és alaposan keverjük össze az egészet. Öntsük a tésztát az előkészített formába. Legalább 70-90 percig süssük 150°C-on.

2013. december 6., péntek

Vadas nyúl knédlivel

Konyhakész nyuszi állt a házhoz, és hamarosan be is került a fazékba. Egy kivételes húsételhez egy igazi, hozzávaló köret, knédli dukált.

Hozzávalók a vadas nyúlhoz: 1 közepes nyúl, feldarabolva, 2 dl száraz fehérbor, 10 dkg füstölt szalonna, 2 dl erőleves, 40 dkg sárgarépa, 40 dkg fehérrépa, 20 dkg vöröshagyma, citromlé, 3 dkg zabliszt, 1,5 dl tejföl, 3 babérlevél, 1 teáskanál tárkony, 5 szem borókabogyó, mustár, cukor, bors, só

A zöldségeket megtisztítjuk, a sárga- és fehérrépát ujjnyi karikákra vágjuk, a hagymát nagyobb cikkekre szeleteljük. Felcsíkozzuk a szalonnát.
Egy nagyobb hőálló edény aljára tesszük a zöldségeket, ráhelyezzük a nyúl darabkáit, fűszerezzük, sózzuk, borsozzuk, majd hozzáadjuk a babérlevelet, tárkonyt, borókabogyót is. Ráhalmozzuk a szalonnát. Közepesen meleg sütőben, fedő nélkül 40 percig sütjük. Alkalmanként átkeverjük.
A húst kiszedjük, a zöldségekre rászórjuk a lisztet és egy kevés cukrot és jól lepirítjuk. Felengedjük erőlevessel és borral, hozzáadjuk a tejfölt. Kiszedjük a fűszereket (borókabogyó, babérlevél), majd botmixerrel simára keverjük. Beállítjuk az ízeket mustár, citromlé, só, cukor hozzáadásával. Visszatesszük a nyulat, lefedve visszahelyezzük a sütőbe és a hús teljes puhulásáig sütjük. Szalvétagombóccal tálaljuk.

A szalvétagombóc receptje a Kisalföld receptjei 4. számában olvasható.

Hozzávalók: 10 db szikkadt zsemle, 1 vöröshagyma, 1 evőkanál vaj, 4 tojás, 2-3 dl forró tej, só, szerecsendió

A zsemléket felszeleteljük. Egy nagy tálba rakjuk, hozzáadjuk a vajban megpirított vöröshagymát, fűszerezzük, leforrázzuk tejjel. Letakarjuk egy konyharuhával, 10 percig pihentetjük. Ráütjük a tojásokat és jól összedolgozzuk. Kiterítünk egy fóliát, legjobb a grillfólia, mert szélesebb is és vastagabb is mint a hagyományos. A fólia belső felületét jól kikenjük szőlőmagolajjal. Rúdban ráhelyezzük a masszát. Felhajtjuk a fóliát, a végeit jól összecsavarjuk. Gyöngyöző vízben kifőzzük. Én egy nagy tepsibe tettem a "csomagot", körbeöntöttem forró vízzel. Sajnos nem lepte el a víz, így időnként megforgattam. 30 perc múlva kivettem a vízből, lehúztam róla az alufóliát, és ujjnyi vastagra szeleteltem. A vadas mártással és a nyúlhússal tálaltam.

2013. december 5., csütörtök

Mákos béles

Előszeretettel vásárolom meg és használom a Kisalföld napilap által kiadott szakácskönyveket. A következő recept is ennek a sorozatnak az egyik tagjából származik. A receptet Kopasz Ilona küldte be és A Délvidék ízei könyvben olvasható. Nagyon finom!

Hozzávalók: tésztához: 30 dkg liszt, 10 dkg vaj, 2 tojás sárgája, fél dl tej, fél csomag sütőpor, 5 dkg cukor, csipet só; töltelékhez: baracklekvár, 10 dkg vaj, 15 dkg cukor, 2 dl tej, 20 dkg darált mák, 15 dkg liszt, fél csomag sütőpor, 2 tojásfehérje

Összegyúrjuk a tésztához valókat, majd két részre osztjuk. Az egyiket kinyújtsuk, kibélelünk vele egy közepes nagyságú tepsit. Megkenjük lekvárral. Habosra keverjük a vajat a cukorral, hozzáadjuk a tejet, mákot a sütőporral elkevert lisztet és a tojások keményre vert habját. A mákos tölteléket baracklekvárra kenjük, és betakarjuk a másik lappá nyújtott tésztával. A tetejét megszurkáljuk, a sütőben pirosra sütjük, hidegen szeljük. Porcukorral meghintve tálaljuk.

2013. november 25., hétfő

Zöldséges becsinált

Hozzávalók: 60 dkg csirkemell filé, 2 babérlevél, 1 szál sárgarépa, 1 szál fehérrépa, fél póréhagyma, 15 dkg zöldbab, 1 evőkanál zabliszt, 2 dl joghurt, fél dl fehérbor, só, bors, 1 evőkanál apróra vágott petrezselyemzöld; 30 dkg száraztészta

A húst ujjnyi csíkokra vágjuk, feltesszük főni annyi vízben, ami ellepi. Forrás után 10 perccel leöntjük a vizet, és alaposan lemossuk a húst. Ezután a húst visszatesszük a tűzre, annyi vízzel, amennyi ellepi. Beletesszük a babérlevelet, sót, borsot, a feldarabolt zöldségeket, a zöldbabot is. Hozzátöltjük a bort is. Lefedve 20 percig lassú tűzön főzzük, amíg minden megpuhul.
Közben forró, sós vízben kifőzzük a tésztát és leszűrjük.
A lisztből a joghurttal és kevés vízzel habarást készítünk, amivel besűrítjük a becsináltat. Beleszórjuk a petrezselymet, jól kiforraljuk. Tésztával tálaljuk.

2013. november 16., szombat

Kókuszos-rumos golyó

Hozzávalók: 13 dkg étcsokoládé, 2 evőkanál szűz kókuszvaj, 2 evőkanál rum, 10 dkg kókuszreszelék, 5
evőkanál darált keksz, 2 evőkanál kakaópor; 5 dkg fehércsokoládé
A csokoládét a vajjal vízfürdőben összeolvasztjuk. A krémet levesszük a tűzről, hozzáadjuk a rumot, kókuszreszeléket, kakaóport és a kekszet. Alaposan összegyúrjuk. Ha a tészta keménynek tűnik, rummal lazíthatunk rajta. A masszából kicsi golyókat formázunk. Tálcán hagyjuk száradni.
A fehércsokoládét vízgőz felett megolvasztjuk és a golyók tetejét belemártjuk, hagyjuk kihűlni. Jól záródó dobozban, hideg helyen tároljuk.

2013. november 3., vasárnap

Narancsos trüffel

Nagyon szeretek ajándékba bonbont, trüffelt, pralinét készíteni. Ez a narancsos is egy születésnapi kollekciónak volt a része.

Hozzávalók: 3 dkg vaj, 8 dkg tejszín, 20 dkg fehércsokoládé, 1 evőkanál narancsvirágvíz, negyed teáskanál szárított narancshéj
A vajat a tejszínnel egy lábasba tesszük, folytonos keverés mellett kb. 1 percig főzzük, majd levesszük a tűzről. A csokit felaprítjuk és a krémhez adjuk. Addig kevergetjük, amíg homogén masszát kapunk. A masszát tálkába töltjük, egy éjszakára betesszük a hűtőbe. Másnap evőkanállal adagolva gombócokat készítünk a masszából. Ezeket papírral kibélelt tálcára ültetjük, fogyasztásig hűtőben tálaljuk.

A születésnapi bonbonos doboz

2013. november 2., szombat

Vaníliás-mézes trüffel

Hozzávalók: 1 dl tejszín, 1 evőkanál méz, 1 evőkanál porcukor, 1 teáskanál vaníliakivonat, 10 dkg étcsokoládé, 10 dkg tejcsokoládé, 10 dkg vaj, kerek ostyalapok
A tejszínt a mézzel, vajjal, porcukorral és a vaníliával egy lábasban összemelegítjük, közepes hőmérsékleten felforraljuk. Levesszük a tűzről. A felaprított csokoládékat belekeverjük, és folyamatosan keverjük, míg egynemű masszát kapunk. A masszát hűlni hagyjuk, majd 3 órára hűtőbe tesszük. A hűtőből kivéve habverővel habosra verjük. A habot nyomózsákba töltjük, ostyalapokra csúcsokat nyomunk. Fogyasztásig jól záródó dobozban, hideg helyen tálaljuk.

A szülinapi kollekció részeként

2013. október 29., kedd

Hólabda torta

Nem vagyok oda a "csupakrém" sütikért, de néha vágyom rá.
Hólabda sütire esett a választásom, de nem volt időm pepecselni vele, szaggatni, krémezni, forgatni. 27x27 cm-es tortasütőben készült el. Szeletelve tálaltam.
A recept a Csábító házi sütemények receptes könyvben található.

Hozzávalók a tésztához: 6 tojás, 12 dkg cukor, 12 dkg liszt, 2 evőkanál kakaópor;
Hozzávalók a krémhez: 2 evőkanál kukoricakeményítő, 4 dl tej, 10 dkg vaj, 15 dkg porcukor, 1 teáskanál vanília kivonat;
kókuszreszelék

A tojásfehérjékből kemény habot verünk a cukor folyamatos hozzáadásával, majd hozzákeverjük a tojások sárgáját és lazán a lisztet, valamint a kakaót. A tepsit kibéleljük sütőpapírral, ráterítjük a tésztát, majd mérsékelten meleg sütőben megsütjük. Amikor kihűlt a tészta, kettévágjuk.
A krémhez a keményítőt és a vaníliát elkeverjük a tejjel és pudingot készítünk belőle. A vajat a porcukorral habosra keverjük és a kihűlt pudinghoz adjuk. A krém kétharmadát betöltjük a tésztába, a maradékkal bevonjuk a tortát kívülről. A tetejét megszórjuk kókuszreszelékkel.

2013. október 26., szombat

Török pide

Böngésztem a neten, olyan ételt kerestem, ami gyorsan elkészül és a zöldséges sütőtökkrémleveshez jól illik. Rátaláltam Limara oldalán a török pidére. Mennyei lett, igazi finom, gyors étel, amolyan "pizza-alternatíva". Másnapra is maradt belőle. Sütőben felmelegítve tökéletes volt.

Hozzávalók a töltelékhez:
1 fej vöröshagyma, 3 evőkanál olívaolaj, 50 dkg darált hús (fele csirke, fele sertés), 2 g fokhagyma, 1 mokkáskanál őrölt római kömény, 1/2 mokkáskanál őrölt fahéj, só, bors, 1 doboz hámozott paradicsom, 2 evőkanál paradicsompüré, szárított chili, csipet cukor, sajt
Hozzávalók a tésztához: 50 dkg liszt, 2 teáskanál só, 3 evőkanál olaj, 1,5 dl tej, 1,5 dl víz, egy felvert tojás fele, 2,5 dkg élesztő

A hagymát finomra vágjuk, és az olívaolajon puhára pároljuk. Hozzáadjuk a zúzott fokhagymát, meghintjük római köménnyel, fahéjjal és chilivel. Egy-két percig pirítjuk, majd hozzáadjuk a darált húsokat is. Nagy lángon kevergetve sütjük, amíg a hús kifehéredik. Ekkor sózzuk, borsozzuk, és ráöntjük a hámozott paradicsomot is. Rákanalazzuk a paradicsompürét, és lassú tűzön addig főzzük, míg jó sűrű szaftja lesz. Félretesszük hűlni.
A tésztát is elkészítjük. A hozzávalókból egy könnyű, rugalmas tésztát dagasztunk. kelesztőtálban kb. 30 percig hagyjuk pihenni. Ezután enyhén lisztezett felületre borítjuk, és 10-12 darabra osztjuk. Mindből hosszú, keskeny, ovális nyelvet nyújtunk. A tészta közepére kevés reszelt sajtot szórunk, majd 1-2 evőkanál tölteléket eloszlatunk rajta. Megformázzuk a tésztát. A két végét először összecsípjük, majd az oldalát is összeszedjük kis redőkben, mintha függönyt hajtogatnánk. Ettől lesz szép csónak formája. A tetejére teszünk valamilyen sajtot. Az oldalát vékonyan lekenjük a maradék tojással, és megszórhatjuk a tetejét szezámmaggal. Sütőpapírral tepsin hagyjuk 30 percig pihenni. Ezalatt a sütőt előmelegítjük 200°C-ra. A pidék kb. 15 perc alatt sülnek pirosra. Paradicsomos vagy joghurtos uborkával tálaljuk, de paradicsomsalátával is finom!
A hajóformát még gyakorolnom kell, azonban az íze kiváló volt!

2013. október 24., csütörtök

Őszi sütemény

Ebben az édességben igazi őszi harmónia honol. A krémes gesztenye, a savanykás, fűszeres alma, a birsalmalekvár mind tökéletesen passzol a csodás őszi erdő zöldes, bronzos, aranyos színeihez.

Hozzávalók a tésztához: 30 dkg liszt, 10 dkg xilit, fél csomag sütőpor, 10 dkg olvasztott vaj, 3 tojás, reszelt citromhéj;
a töltelékhez: 2 kg alma hámozva, 1 citrom leve, 10 dkg cukor, 2 teáskanál szegfűszeg, 2 teáskanál kardamom, 5 dkg mazsola, 2 evőkanál kukoricakeményítő, 1 teáskanál vaníliapor;
a krémhez: 2 evőkanál kukoricakeményítő, 4 dl tej, 2 tojássárgája, 5 dkg cukor;
birsalmalekvár
25 dkg gesztenyemassza
3 dl habtejszín
2 teáskanál zselatinpor
A tésztához a tojásokat habosra keverjük az olvasztott vajjal, hozzáadjuk a xilitet, a sütőporral elkevert lisztet és a citrom héját. 26-28 cm-es tortaformába öntjük a masszát. Előmelegített sütőben sütjük 175°C-on, kb. 30-35 percig.
A töltelékhez felaprítjuk az almát, citromlével, cukorral, fűszerekkel pépesre főzzük. Amikor kész, hozzákeverjük a keményítőt és csomómentesre keverjük, sűrűre főzzük. Hagyjuk kihűlni.
A krémhez a tejben folyamatos keverés mellett, lassú tűzön, sűrűre főzzük a tojássárgáját, a keményítőt és a cukrot.
A kihűlt tésztát megkenjük a birsalmalekvárral, rákenjük a kihűlt almát, majd meghintjük a reszelt gesztenyével.
3 evőkanál tejszínbe beletesszük a zselatinport, elkeverjük és felforraljuk. Hagyjuk picit hűlni. A kihűlt krémhez adjuk a félig felvert tejszínhabot, hozzáadjuk a zselatint és keményre verjük a krémet.
A masszát a sütemény tetejére öntjük, egy éjszakára hűtőbe tesszük.
Nagyon klassz, finom a sütemény! A süti tésztája azonban nem az igazi, helyette majd vizes piskótát kell sütni.

2013. október 21., hétfő

Zöldséges sütőtökkrémleves

Nem vagyok nagy rajongója a sütőtöknek, pedig tudom, hogy sok hasznos tápanyagot tartalmaz. Ebben a formában azonban mégiscsak lehet szeretni!

Hozzávalók: 2 közepes sütőtök, 1 vöröshagyma apróra vágva, 2 evőkanál olívaolaj, 4 közepes sárgarépa, apróra vágva, fél fehérrépa, apróra vágva, 1 bio erőleveskocka, 6 csésze víz, 1,5 dl tejszín, só, friss rozmaring, frissen reszelt szerecsendió
A sütőtököket ketté vágjuk, eltávolítjuk a magokat. Fóliával kibélelt tepsibe tesszük, 180°C-os sütőben puhára főzzük. Amikor puha a tök, a húsát kanállal kikaparjuk. Egy lábasban felforrósítjuk az olajat, megdinszteljük rajta a hagymát, hozzáadjuk a többi zöldséget is. Ráöntünk 4 csésze vizet, beletesszük a leveskockát. Felforraljuk a levest és lefedve puhára főzzük a zöldségeket. Hozzáadjuk a tököt is, fűszerezzük, sózzuk, borsozzuk, majd hozzáöntjük a tejet is, ha szükséges vizet is adhatunk hozzá. Botmixerrel pürésítjük és még egyet forralunk rajta. Igény szerint pirított kenyérkockákkal és/vagy tökmagolajjal "megpöttyözve" tálalhatjuk.

2013. október 9., szerda

Juhászbojtárleves

A recept az 1984-ben kiadott Planétás sorozat kártyáin található.

Hozzávalók: 50 dkg bárányaprólék (nálam marhahús), 2 evőkanál olaj, 1 nagy fej vöröshagyma, 1 teáskanál pirospaprika, só, 3 gerezd fokhagyma, 2 dl tejföl, 1 csapott evőkanál zabliszt, 1 púpozott teáskanál friss, vágott kapor

A megmosott húst kis kockákra vágjuk. Forró olajon megfonnyasztjuk a nagyon finomra vágott vöröshagymát, majd elkeverjük benne a pirospaprikát. Ráöntünk két evőkanál vizet, és az aprólékot megpörköljük rajta. Megsózzuk, felöntjük egy liter vízzel, beletesszük a szétzúzott fokhagymát, és a húst puhára főzzük. Tejfölös liszttel besűrítjük, felforraljuk és kaporral meghintve tálaljuk.
Nekem hiányzott belőle a sárgarépa, legközelebb biztos teszek bele.

2013. október 3., csütörtök

Sonkás rizsestál

A recept az 1984-ben kiadott Planétás kártyákon található.


Hozzávalók: 25 dkg rizs, 5 dkg vaj, 25 dkg vegyes leveszöldség, 25 dkg főtt sonka, 4 tojás, 10 dkg reszelt sajt, 1 csapott teáskanál őrölt fehérbors, 1 teáskanál currypor, 5 dl füstölthús-lé

Az alaposan megmosott és egy órán át vízben áztatott rizst leszűröm, és vajon üvegesre pirítom. Tűzálló tálba öntöm, hozzáadom a megtisztított és kockákra vágott zöldséget, és a kockákra vágott sonkát, a karikákra szeletelt kemény tojást. Rászórom a reszelt sajt háromnegyed részét, meghintem borssal, curryporral, majd felöntöm annyi füstölthús-lével, amennyi bőven ellepi. Ezután szorosan lefedem.
Felforralom, előmelegített, forró sütőbe tolom, és kis lángon addig párolom, amíg az összes levét el nem fövi. Tálalás előtt villával óvatosan átforgatom, a maradék reszelt sajtot rászórom, úgy teszem az asztalra.
Én az 5 dl füstölthús-lé helyett 1 dl füstölthús levet és 4 dl vizet használtam.
Nagyon finom lett!

2013. október 2., szerda

Rozmaringos csicsókakrémleves

A csicsóka Magyarországon is ismert növény, 17. század óta termesztik. A növénynek a megvastagodott gyökérgumóit fogyasztjuk, akár nyersen is. Sütve, főzve is ízletes. Nagy inulintartalma miatt cukorbetegeknek ajánlott. Sok értékes, könnyen emészthető anyagot tartalmaz. A nagy szénhidráttartalmú burgonya helyett is használhatjuk.

Remek leves készíthető belőle.

Íme az én kedvenc receptem:

Hozzávalók: ½ kg csicsóka, 1 fej vöröshagyma, 4 gerezd fokhagyma, 2 dl tejszín, 2 tk. zabpehelyliszt, só, fehérbors, oregano, szerecsendió, 3 kis ág rozmaring, őrölt fehér mustár, olíva olaj/rozmaring olaj

Először áztassuk be egy tál vízbe a csicsókát, zöldségkefével tisztítsuk meg végül vágjuk négybe. A hagymát aprítsuk fel és egy kevés olíva olajon dinszteljük meg, tegyük hozzá a rozmaringot is. Amikor a hagyma üveges, akkor tegyük bele a felvágott csicsókát. Együtt pirítsuk tovább, majd öntsük fel vízzel. Sózzuk, fűszerezzük és fedő alatt főzzük puhára.
A tejszínbe beleteszünk 2 rozmaring ágat, pár percig forraljuk, majd hagyjuk kihűlni. Amikor elkészült a csicsóka, botmixerrel pépesítsük, folyamatos kevergetés mellet öntsük bele a liszttel elkevert tejszínt. Ha szeretjük az intenzív rozmaring ízt, a rozmaring leveleit is belepürésíthetjük. Ez esetben a fás részről szedjük le a leveleket. Egyet kell forralni rajta, és már kész is. Felaprított friss petrezselyemmel tálaljuk.

2013. augusztus 27., kedd

Gyümölcsfagyi

Miután elolvasom, hogy a boltban kapható fagylaltok miből készülnek, sokszor nincs is kedvem megvenni őket. Nagyon szeretem a gyümölcsös fagyikat, de nem fűrészporból és bíbortetűből előállított ízzel és színnel, hanem valódi gyümölcsből. Valahol az interneten olvastam egy receptet, hihetetlenül egyszerűnek és gyorsnak tűnt. Kipróbáltam, és azóta gyakran készítem különféle gyümölcsökből.

A recept:
30 dkg fagyasztott gyümölcs, 5 dl hideg joghurt vagy tejföl, ízlés szerint cukor.
Egy turmixban összekeverjük a hozzávalókat, és már fogyaszthatjuk is, vagy fagyaszthatjuk, ha valaki még hidegebben szereti. Azt hiszem, ennél egyszerűbb és egészségesebb fagyi nem is létezik.
Én készítettem már meggyből, szederből, fekete ribizliből és sárgabarackból is, de kép sajnos nem készült róla, mert mire a gép a kezembe került volna, addigra mindig elfogyott a fagyi!

2013. augusztus 22., csütörtök

Epres bonbon

Nagyon szeretek a bonbonokkal is elpepecselni.
Eperszezonban készült az alábbi bonbon is.
15 dkg epret nagyon apróra törtem egy villával. 3 dkg fehér csokoládét olvasztottam vízgőz felett. A folyós, de már nem forró csokoládéhoz hozzákevertem az epret, 2 teáskanál mascarpone sajtot.
Korábban már elkészítettem a bonbon hüvelyét. 20 dkg 74%-os fekete csokoládét vízgőz felett felolvasztottam,  majd temperáltam, és "kibéleltem" vele a formákat.
A megszilárdult bonbonhüvelybe belekanalaztam az eperkrémet. Hűtőbe tettem, amíg a talpához való csokoládét is elkészült. Olvasztás, temperálás után kivettem a hűtőből a félkész epres bonbonokat, elkészítettem a talpukat, és pár óra múlva már potyogtak is ki a formából.

2013. augusztus 10., szombat

Szappan íróval

Házi tejből alkalmanként készül itthon vaj, tejföl, túró. Az írót eddig nem nagyon használtam fel, de most minden kéznél volt egy újabb szappan elkészítéséhez, kísérletezéshez.


Holttengeri iszapport ebbe is tettem, mert nagyon bízom abban, hogy az iszap, különösen ez a fajta, csodát tesz a bőrrel.

Összetevők:
200 g kókuszvaj
200 g pálmavaj
100 g vaj
150 g napraforgóolaj
100 g ricinusolaj
107,86 NaOH
262,5 g író (35%)
1 ek. holttengeri iszappor, 1 tk. szegfűszeg, szegfűszeg illóolaj
Finom, illatos és ápoló szappanná vált, nagy kedvenc lett!

2013. augusztus 5., hétfő

Zöldséglepénykék paradicsomsalátával

Hozzávalók a lepénykékhez: 1 kg cukkini, 20 dkg sárgarépa, 20 dkg burgonya, 1 kisebb vöröshagyma, 2 tojás, kevés friss rozmaring apróra vágva, zsemlemorzsa, fokhagyma, só, bors, olaj a sütéshez
A zöldségeket megmostam, megtisztítottam, majd közepes reszelőn lereszeltem. Megfűszereztem, majd hozzáadtam a fokhagymát és a tojást. Amennyi zsemlemorzsát felvett, annyit tettem hozzá, de nem kell nagyon kemény masszát készíteni, csak hogy épp formázható legyen. Evőkanállal vettem ki a masszát, és kissé kiolajozott tepsibe sorakoztattam őket. Kb. 40 percig sütöttem, hogy valóban minden, a krumpli is megpuhuljon.
Paradicsomsalátával tálaltam. A paradicsomot gerezdekre szeltem, juhtúrót morzsoltam rá, majd salátaöntettel meglocsoltam.
Házi salátaöntet: ízlés szerint tökmagolajat, mákolajat, balzsamecetet, citromlevet, gránátalmaszirupot, mézet, sót öntöttem egy kisebb üvegbe, jól felráztam, és már önthettem is a salátára. Pár napig eláll a hűtőben is.

2013. augusztus 4., vasárnap

Banánturmix

A 37°C rekkenő hőségben banánt kaptam a vendégeimtől. Egy kicsit el kellett gondolkodnom, mit kezdjek vele. Ebben a kánikulában nem kívántam a banánt, és nagy sütögetésnek sem volt kedvem nekiállni. Aztán eszembe jutott, hogy télen sokszor kerül banánturmix a poharakba. Máris elképzeltem a jéghideg banánturmixot. Hál' Isten pillanatok alatt el is készül.
2 banánt összeturmixoltam 5 dl nagyon hideg tejjel. Tettem hozzá 1 kávéskanál vaníliakivonatot. A mixerrel habosra kevertem, poharakba öntöttem, tejszínnel és egy kis kardamomporral tálaltam!
El tudnám képzelni egy kis frissítő mentával is. Legközelebb biztos kerül bele!

2013. augusztus 1., csütörtök

Levendulás Sacher torta

No igen, az eredeti nem levendulával szerepel, sőt szigorú követelményei vannak az összetevők
felhasználásának.
Szülinapi tortának készült az enyém a közelmúltban. A tölteléknek a recept szerint narancslikőrnek és sárgabarack lekvárnak kellett volna lennie. Nem volt kéznél egyik sem. Kicsit módosítva angol narancslekvár, házi őszibarack lekvár és  némi levendulavirág került bele. Talán jobb lett, mint az eredeti! :-)
A recept a Csupa csoki című Larousse szakácskönyvben olvasható.

Hozzávalók: a tésztához:
20 dkg étcsoki (nálam 15 dkg 74%-os csoki)
17,5 dkg vaj (nálam 10 dkg vaj)
8 egész tojás + 2 sárgája (nálam 7 egész tojás)
2 dkg kristálycukor
2 csomag vaníliás cukor (nálam kevés vanília kivonat)
12,5 dkg átszitált liszt

a töltelékhez:
10 dkg sárgabaracklekvár
1,5 dl narancslikőr
(nálam összesen 10 dkg narancslekvár és őszibaracklekvár, csipetnyi szárított levendulavirág összeturmixolva)

a bevonathoz:
15 dkg étcsoki
15 dkg porcukor
1 csomag vaníliás cukor (nálam kimaradt)
1,5 dl tejszín (nálam 0,5 dl tej)
1 tojássárgája

Készítsük el a tésztát. Daraboljuk fel a csokoládét és a vajat, tegyük gőzfürdőbe, olvasszuk össze őket. Válasszuk el a tojásokat. Egy habverővel habosítsuk a tojások sárgáját, majd keverjük hozzá az olvasztott csokoládés vajat. Melegítsük elő a sütőt 180°C-ra.
A tojásfehérjéket 1 evőkanál cukorral kezdjük felverni, amikor habosodni kezd, adjuk hozzá a maradék cukrot és a vaníliás cukrot, majd addig verjük, amíg a hab kemény lesz. A felvert hab 1/3-át és a lisztet keverjük a csokoládés masszához, majd óvatosan keverjük bele a maradék tojásfehérjehabot is.
Vajazzunk ki két 22 cm átmérőjű tortaformát. Osszuk el egyenletesen a masszát a formákban, süssük 30 percig. Vegyük ki a formából, hagyjuk kihűlni. (Én egy tortaformában sütöttem a tésztát 30 percet, majd kettévágtam.)
Készítsük el a tölteléket. Melegítsük fel a lekvárt a likőrrel. Vékony rétegben kenjük be vele a tortákat, majd tegyük az egyik tortát a másikra.
Készítsük el a bevonatot. Egy edényben olvasszuk fel a csokoládét a porcukorral, a vaníliás cukorral és a tejszínnel. Lassan forraljuk fel, majd 5 percig hagyjuk forrni. Vegyük le a tűzről, keverjük bele a tojássárgáját, majd pár másodpercre tegyük vissza a tűzre, hogy besűrűsödjön. Hűtsük langyosra.
Tegyük a megkent tortát egy kerek tálra. A bevonót öntsük rá, majd egy spatula segítségével egyenletesen simítsuk el a torta teljes felületén. Hűtsük le, a tálalás előtt 1 órával vegyük ki a hűtőből.

2013. július 30., kedd

Brunch

A szabadság ideje alatt jól esett egy picit tovább aludni. Egyik délelőtt nem volt kedvem a szokásos reggelihez. Benéztem a hűtőbe, és az ott, illetve a kamrában találtakból elkészült a brunch, ami tulajdonképpen a reggeli és az ebéd összevonása, amolyan villásreggeli.

Kezdetnek felszeleteltem egy nagy fej vöröshagymát, serpenyőbe tettem, pici olajat öntöttem rá, és elkezdtem fonnyasztani. 1 kisebb cukkinit vékony szeletekre vágtam, és a hagymára dobtam. Megfűszereztem kakukkfűvel, rozmaringgal és egy pici sóval. Rádaraboltam 3 gerezd új fokhagymát. Találtam a hűtőben egy kis darab paprikás szalámit, csíkokra vágtam, azt is beledobtam a serpenyőbe. 3 evőkanál tejfölt kanalaztam rá, jól összekevertem és 3 kis mélyedést alakítottam ki a zöldségek között. Ezekbe 3 kisméretű tojást ütöttem. Amint a tükörtojás elkezdett sülni, felszeltem 2 nagy paradicsomot, ráigazgattam a tojásokra. Amíg sült, kimentem az udvarra egy kis zsázsáért és bazsalikomért.
A paradicsomra juhtúrót morzsoltam. Levettem a serpenyőt a tűzről, ráhintettem a zsázsát, rátépkedtem a bazsalikomot. Mennyei illatot árasztott.
Kész is a brunch egy nagyon éhes vagy két közepesen éhes későn kelőnek.

2013. július 21., vasárnap

Recycling

A szappankészítésnél is fontos az újrahasznosítás, azaz a hibajavítás. Néha egyszerűen csak arról van szó, hogy nem tetszik a formája, színe, felülete, állaga a frissen elkészült szappannak. Arra, hogy megmentsük a kukától, több praktika is létezik. Nem árt, ha az ember ismer néhányat, hiszen még a profiknál is előfordul, hogy nem úgy sikerül az egyik szappan, ahogy szeretnék. Hát még nálam! :-)
Piskótatekercsnek készült, golyó lett belőle.


Ez esetben a zöld citromfüves szappant mentettem meg. Nem úgy sikerült, ahogy terveztem. Pár nap után lereszeltem, golyócskákat formáltam belőle, és ment a következő szappanmasszába díszítésként.

A csíkos szappan összetétele:
200 g kókuszvaj
200 g pálmavaj
100 g vaj
150 g napraforgóolaj
100 g ricinusolaj
107,86 g NaOH
262,5 g  víz (35%)
rózsaszín agyag és levendula illóolaj
A fehér massza agyagmentes, a következőben 1 tk. anyag van, a sötétebbe pedig még 1 tk. agyagot tettem. Közéje rakosgattam a zöldes gombóckákat. Igazi ápoló szappan kerekedett belőle!

2013. július 19., péntek

Sószappan

Kedvenceim a sószappanok. Az első sószappan óta már több is készült belőlük, és mind beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Jót tesz a pattanásos bőrnek, és az apró sószemcsék egyfajta bőrradírként is működnek. Az ápoló olajok pedig fokozzák a hatását. Sótartalma ellenére sincs szükségem utána semmilyen testápoló krémre, nem szárít.
Fontos, milyen sót használunk. A finomított só, csakúgy mint étel esetén, itt is kerülendő. A különböző drága sókra, pl. Himalaya, pedig nincs pénzem. Számomra a megfelelő megoldást a Családellátó parajdi sója jelenti. Ez a szappanhoz durva szemcsés, ezért kávédarálóban porítom használat előtt.

Holttengeri iszapos sószappan


Összetevők:
150 g kókuszvaj
200 g pálmavaj
100 g ricinusolaj
100 g kakaóvaj
50 g sheavaj
50 g olívaolaj
350 g só
90,24 g NaOH
214,5 víz (33%)
3 tk. holttengeri iszappor
fahéj, szegfűszeg és cédrus illóolaj

2013. július 16., kedd

Mestermunkák

A tanfolyam keretében lehetőségem volt mestermunkát készíteni, és pozitív elbírálás esetén szappankészítő mester címet szerezni. Sikerült! Az alábbi szappanokat készítettem a megmérettetésre:


Mi is lehetne más, ha nem két sütemény szappanból?!
Az Eszterházy szelet összetevői: kókuszvaj, pálmavaj, olívaolaj, napraforgóolaj. A barna részhez pedig kakaót tettem. A jellegzetes Eszterházy díszítést pedig különleges technikával értem el, ami később a Házikence tanoda oldalán is helyet kapott.


A másik szépség egy habos muffin lett. Szinte ennivaló!
Összetevői: a rózsaszín résznek: vaj, kókuszvaj, ricinusolaj, napraforgóolaj, pálmavaj és rózsaszín agyag; a habnak: pálmavaj, kókuszvaj, sheavaj

2013. július 15., hétfő

Samponszappan

A nagy nyári melegben nem lehet szappanokat készíteni, hiszen a hőségben ők is "megsülnek". Így volt időm összerendezni az eddig elkészülteket, fotózni és feltenni az oldalra.

A közelmúltban készült egy úgynevezett samponszappan, amely kiváló hajápoló is egyben. Segít karbantartani a hajat, a fejbőrt. Ricinustartalma miatt pedig serkenti a hajnövekedést.

Összetétele:
250 g pálmavaj
200 g kókuszvaj
150 g olívaolaj
100 g kakaóvaj
100 g ricinusolaj
115 g NaOH
280 g folyadék (35%): tea: diólevél, zsálya, rozmaring, levendula, nyírfalevél; borsmenta illóolaj

(2% zsírfelesleg)

2013. július 14., vasárnap

Kókuszos kocka

Az egyik kedvenc édességem! A recept a Csábító házi sütemények c. könyvből való.

Hozzávalók: 25 dkg cukor, 50 dkg liszt, 1 tojás, 2 evőkanál olvasztott méz, 5 dkg vaj, 1 teáskanál szalalkáli, 2 dl tej; mázhoz: 25 dkg vaj, 25 dkg cukor, 4 dkg kakaó, 3 evőkanál tej, 2 evőkanál víz

A langyos tejben felolvasztjuk a vajat, majd a többi alapanyaggal összekeverjük. Vajjal kikent, lisztezett tepsibe öntjük, majd közepes lángon kisütjük. Amikor kihűlt, kockákra vágjuk. A máz hozzávalóit összeforraljuk. Ebbe mártjuk a kockákra felszeletelt tésztát, majd kókuszreszelékbe forgatjuk.

2013. június 24., hétfő

Sukkervafler

Ennek a skandináv édességnek a receptjét egy kolléganőmtől kaptam.
Nagyon finom, fűszeres. Amikor kisül, teljesen puha, alakítható. Remekül lehet belőle édes kosárkát vagy tölcsért formálni.

Hozzávalók: 50 dkg liszt, 25 dkg cukor, 20 dkg vaj, 4 tk. őrölt fahéj, 4 tk. őrölt kardamom, 1 tk. őrölt szerecsendió virág, 2 tk. őrölt gyömbér, 5 tojás, 1 dl bor
A száraz összetevőket összekeverjük. A tojást összeverjük, és hozzátesszük a felolvasztott vajhoz. Ebbe jön a bor. Majd a száraz és a folyékony masszát összekeverjük, 1 órát pihentetjük, ostyasütőben sütjük.

2013. június 21., péntek

Alvé szelet

Hagyományos családi recept, a nagymamámtól örököltem a krém elkészítésének módját. Ez a változat nem teljesen az eredeti, de ha lehet, akkor még annál is finomabb!

Hozzávalók: 1 csomag készen vásárolt ostyalap; krémhez: 10 dkg vaj, 20 dkg cukor, 10 dkg étcsokoládé, 2 tojás
A vajat a cukorral összeolvasztjuk. Én nádcukorral készítettem, így addig melegítettem, míg a cukor teljesen elolvadt. Hagytam picit hűlni, majd beletördeltem a csokit és addig kevergettem, míg egynemű masszát kaptam. Beleütöttem a két tojást, és takarék lángra visszatettem, folyamatosan kevergettem addig, amíg kezdett sűrűsödni. Még melegen betöltöttem a krémet az ostyalapok közé. Nehezéket tettem rá, másnap szeleteltem.

2013. június 14., péntek

Rebarbarás, túrós rétes

Hozzávalók: 2 csomag kész réteslap; 2 db babapiskóta apróra zúzva; 75 dkg túró, 25 dkg rebarbara, 3 evőkanál cukor vagy xilit, 1
teáskanál vaníliaesszencia, 1 teáskanál őrölt kardamom, 10 dkg mascarpone vagy sűrű joghurt, 1 tojás
A réteslapokat nedves konyharuha közé tesszük.
A töltelék hozzávalóit összekeverjük. Hozzákeverjük az apróra vágott rebarbarát.
3-4 lapot egymásra teszünk, laponként kevés olajjal megkenjük. A töltelék negyedét rákenjük a réteslapra, megszórjuk egy kevés piskóta morzsával, majd óvatosan feltekerjük. A tepsit vékonyan kiolajozzuk, a négy rúd rétes tetejét megkenjük joghurttal, kevés nádcukrot szórunk rá, majd 200°C-on 25 perc alatt készre sütjük.

2013. június 12., szerda

Borsóleves vajgaluskával

Hozzávalók: fél vöröshagyma, 1 szál sárgarépa, 1 szál petrezselyem gyökér, 1 evőkanál olívaolaj, 1 evőkanál zabliszt, só, 1 ágacska kakukkfű, 50 dkg borsó; a vajgaluskához: 1 tojás, 1 evőkanál vaj, liszt, amennyit felvesz, só

Egy edényben felhevítjük az olajat, rátesszük az apróra vágott hagymát és megdinszteljük. Hozzáadjuk a kakukkfüvet, és a vékonyra szelt répát és petrezselyem gyökeret. Sózzuk, és kissé lepirítjuk a zöldséget, majd meghintjük zabliszttel és elkeverjük. Kevés vízzel felöntjük, majd a répát félpuhára főzzük. Mivel fagyasztott borsót használtam, ekkor adtam hozzá. Amíg fől, elkészítjük a galuskát. Megolvasztjuk a vajat, ráütjük a tojást és felverjük. A lisztet hozzákeverjük, annyit, hogy nem túl lágy nokedlitésztát kapjunk.
Amikor kész a leves, kicsi galuskákat szaggatunk bele. Megvárjuk, amíg a galuska is megfő, és tálaljuk az ételt egy kis aprított petrezselyemzölddel megszórva.

2013. június 8., szombat

Bolognai - szerintem

Nagyon szeretem a különböző tésztás ételeket, rengeteg receptes könyvem szól a tésztákról, azonban a bennük lévő recepteket nem mindig sikerül 100 %-ban megvalósítani vagy időhiány miatt, vagy mert az előírt alapanyag nem áll rendelkezésre. Ez a bolognai is kreatívan született.

Hozzávalók: 70 dkg darált pulykahús, 2 konzerv hámozott paradicsom, 25 dkg sárgarépa, 1 nagy vöröshagyma, 5 gerezd fokhagyma, 1 evőkanál olívaolaj, só, kakukkfű, oregánó, bazsalikom, csilipehely, kb. 1 evőkanál kukoricakeményítő, 30 dkg száraztészta

A vöröshagymát megpucoljuk, apróra vágjuk, majd az olajon megdinszteljük. Amikor már üveges, hozzátesszük a megpucolt, apróra vágott fokhagymát, majd a megpucolt, lereszelt répát. Kevés sóval ízesítjük, és pár percig hagyjuk pirulni. Hozzákeverjük a darát húst és fűszerezzük ízlés szerint. Amikor a hús elkezdett pirulni, óvatosan rászórjuk a keményítőt, elkeverjük, hogy ne legyen csomós, majd hozzáadjuk a paradicsomot. Kevés vizet öntünk hozzá, majd puhára főzzük. Közben kifőzzük a tésztát, majd tálaljuk a paradicsomos raguval.

2013. június 5., szerda

Bodzás bonbon

Új hobbim lett a bonbonkészítés. Szeretek vele elpepecselni, kísérletezni. Ajándéknak is tökéletes, hiszen teljesen személyre (ízlésre) szabott édességgel lehet kedveskedni.
A bodza virágának illatát, ízét szerettem volna belevarázsolni a bonbon töltelékébe.
Kísérletezés eredményeképpen megszületett a tökéletesen bodzás végeredmény.

Egy kb. 5 dl-es lábost teletömtem megmosott, lecsepegtetett bodzavirágzattal. 3 dl tejet öntöttem rá, felmelegítettem, és egy éjszakát állni hagytam. Másnap kissé felmelegítettem, leszűrtem. A bodzás tejbe 2 evőkanál xilitet és 5 dkg fehér csokit olvasztottam. Hozzákevertem 4 teáskanál zselatint. Felforrósítottam, majd hagytam teljesen kihűlni. A hűtőben klassz, "remegős" állagot kapott.
A bonbonformákat kiöntöttem temperált étcsokival. Amikor megszilárdult, belekanalaztam a tölteléket, kiöntöttem a bonbon talpát. Pár órát hűlt a hűtőben, majd kivettem a formából. Nagyon finom lett!

2013. május 28., kedd

Sós perec

Kolléganőmtől kaptam ennek a remek, ropogós perecnek a receptjét.

Hozzávalók: 60 dkg liszt, 25 dkg vaj, 1 egész tojás és egy sárgája, 2 dl tejföl, 1 kk. só, 2 dkg élesztő - kb. másfél dl langyos tejben megáztatva
Kelnie nem kell a tésztának. Összegyúrjuk a tészta hozzávalóit, majd kisodorjuk, kiszaggatjuk, a tetejét egy tojás fehérjével megkenjük.
Előmelegítjük a sütőt.
Elkészítjük a sópépet: 2 kk. só, 4 kk. liszt egy kevés vízzel összekeverve. Ebből a pépből pöttyöket kenünk a perecekre, majd 180 fokon megsütjük. Érdemes hőlégkeveréssel sütni, így igazán ropogós, aranybarna pereceket kapunk!

2013. május 20., hétfő

Bodza ivólé

A bodza virágja gazdag flavonoidokban, kiváló antioxidáns forrás. A bodzavirágból készült szörp vagy ivólé nyáron kiváló hűsítő.

Hozzávalók: 10-15 virág, 2 bio citrom karikázva, 4-5 citrom leve, 45 dkg cukor

5 literes edénybe tesszük a hozzávalókat, vízzel teleöntjük, lekötjük és 3-4 napig állni hagyjuk. Leszűrjük és üvegekbe öntjük. Hűtőben pár napig eláll, de fagyaszthatjuk is a téli napokra.


2013. május 16., csütörtök

Édes Napok Győrben

Múlt hétvégén rendezték meg Győrben az I. Édes Napok fesztivált. Szombaton sikerült kijutnom, hoztam néhány képet, íme:

Bonboncsodák


Készül a cukorvirág

Színes kavalkád

Stelázsi

Olajkülönlegességek

Süti minden mennyiségben

Bonbon hátán bonbon

Itókák az édességek mellé

Marcipánhegyek

Egy kis sós, egy kis édes (tejfölös kenyér házi sonkával)

Kolbász, grillázs; grillázskolbász

Cukorvirág